لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۵۳

عبدالله عبدالله: مذاکرات بین‌الافغانی به زودی آغاز می‌شود


عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید، آتش‌بس در سه روز عید و کاهش خشونت‌ها در روزهای اخیر فرصت خوبی برای فراهم شدن زمینه‌ها برای مذاکرات بین‌الافغانی است.

آقای عبدالله روز شنبه (۱۰ جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی میان حکومت و طالبان به زودی آغاز شدنی اند.

او گفت: "جنگی که قبل از آتش‌بس وجود داشت، حالا وجود ندارد و این یک زمینه سازی بسیار خوب است. در این بخش حکومت و طالبان باید از دقت بیشتر کار گیرند، این به نفع همه است و برای آغاز مذاکرات یک فرصت خوب است که من توجه همه را در این بخش می‌خواهم."

این نخستین سخنرانی عبدالله عبدالله به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی است.

آقای عبدالله گفت در تشکیل هیئت مذاکراه کننده که چندی پیش از سوی حکومت اعلام شده بود، هیچ نوع تغییری به میان نمی‌آید.

عبدالله عبدالله در ۱۷ ماه می سال جاری میلادی پس توافق سیاسی با محمد اشرف غنی به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه تعیین گردید.

به اساس این توافق‌نامه سیاسی عبدالله عبدالله تمام کارهای مربوط به صلح را بر عهده دارد و نیز به حامیانش سهم ۵۰ درصدی در کابینه داده می‌شود.

در این حال مرکز مطالعات صلح و جنک افغانستان می‌گوید، کاهش خشونت از سوی دو طرف یک گام خوب است و باید راه برای آتش‌بس دایمی باز گردد.

حکمت‌الله اعظمی
حکمت‌الله اعظمی

حکمت اعظمی معاون این مرکز در مورد به رادیوآزادی گفت: "در این شک نیست که خشونت‌ها کاهش یافته است و حملات انتحاری که قبلاً صورت می‌گرفت حالا انجام نمی‌شود، حملاتی را که طالبان مستقیماً مسئولیت می‌گرفتند نیز کم شده است، اما باید زمینه برای آتش‌بس دایمی فراهم گردد."

در این حال یک منبع حکومتی که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش گرفته شود به رادیو آزادی گفت، آتش‌بس روزهای عید هنوزهم از سوی حکومت پا برجاست، و آن‌ها به این امر متعهد استند.

این منبع می‌گوید، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تا هنوز آتش‌بس را مراعات کرده اند.

هر چند تا هنوز طالبان در این مورد چیزی نگفته اند، اما روز گذشته بر نیروهای مرزی در منطقه دند پتان ولایت پکتیا حمله کردند که در نتیجه ۱۴ نیروی مرزی افغان جان باختند و سه تن دیگر شان زخم برداشتند.

پیش از این نیز از حملات و تلفات دو طرف در برخی از ولایت‌های دیگر گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG