لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۴

شورای امنیت ملی: شمار دیگر از زندانیان طالبان از سه زندان رها می‌شوند


شماری از زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت افغانستان رها شده اند.

تلاش‌های مشترک حکومت افغانستان و طالبان برای رسیدن به صلح ادامه دارد.

رئیس بخش محافظت از غیرنظامیان و صلح شورای امنیت ملی افغانستان تأیید می‌کند که تا ناوقت روز شنبه نیز شماری از زندانیان گروه طالبان از زندان‌های بگرام؛ پلچرخی و زندان ولایت لوگر از بند رها خواهند شد.

انتظار خادم امروز شنبه (۱۰ جوزا) در این باره به رادیو آزادی گفت: حال هم به مانند پیش روند رهایی زندانیان ادامه دارد. در زندان بگرام؛ پلچرخی و در ولایت‌های مختلف کشور این جریان به شدت ادامه دارد اما این که امروز چه شماری از زندانیان آزاد خواهند شد تا شام معلوم می‌شود."

انتظار خادم
انتظار خادم

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در این باره به رادیو ازادی گفت که آنان نیز دست به عمل همگون خواهند زد و شماری از زندانیان حکومت را به روز شنبه رها خواهند کرد.

آقای مجاهد در باره شمار این زندانیان چیزی نگفت.

پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان حکومت افغانستان تا کنون ۲ هزار زندانی گروه طالبان را از بند رها کرده‌است.

با این همه سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر تاکنون از رهایی ۳۴۷ زندانی حکومت خبر می‌دهد.

سهیل شاهین
سهیل شاهین

توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در ۲۹ فبروری در دوحه پایتخت قطر امضا شد.

بر بنیاد این توافق‌نامه پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی طالبان باید هزار زندانی حکومت و حکومت افغانستان نیز ۵ هزار زندانی گروه طالبان را از بند رها کند.

محمد اسحاق اتمر آگاه مسایل سیاسی است. او گفت رهایی زندانیان می‌تواند در هر دو طرف فضای اعتماد ایجاد کند.

او در ادامه گفت: "من فکر می‌کنم این فرصت خوبی است تا این که میان دو طرف فضای باور ایجاد شود و زمینه برای مذاکرات صلح فراهم گردد."

آقای اتمر گفت که دو طرف باید تلاش بیشتر برای تامین صلح کنند؛ خشونت را کاهش دهند و نرمی پیشه گیرند تا این که به یک صلح همیشگی دست یابند.

این امیدها برای آمدن صلح در حالی جوانه می‌زنند که هر دو طرف در سه روز عید فطر اعلام آتش‌بس کردند اما پس از پایان آتش‌بس در شماری از ولایت‌ها آتش جنگ دوباره شعله‌ور شد.

XS
SM
MD
LG