لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۳ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۳

هشت صبح: گزینش‌های تازه در کابینه و چشم‌انداز شایسته‌سالاری و اصلاحات


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه «۱۲ جوزای ۱۳۹۹» کابل موضوعات مختلف افغانستان را به تحلیل و بررسی گرفته‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در عنوان سرمقاله‌اش نوشته که 'گزینش‌های تازه در کابینه و چشم‌انداز شایسته‌سالاری و اصلاحات.'

روزنامه در ادامه با اشاره به امضای توافق‌نامه سیاسی نوشته که حالا زمان عملی شدن این توافق‌نامه در بخش معرفی اعضای کابینه جدید است.

نویسنده پیشبینی کرده و مدعی شده که این گزینش‌ها نه بر اساس شایسته‌گی و کفایت، بلکه بر اساس سهمیه‌‌بندی تیم‌های موتلف در تکت‌های انتخاباتی دو تیم اند.

روزنامه همچنین بر بنیاد آوازه‌ها نوشته که میان هر دو تیم، بر سر تقسیم کرسی‌های کابینه جدید، اختلاف‌های جدی به میان آمده است.

به نوشته روزنامه، هر دو تیم با تغییرات اندکی در حال تکرار تجربۀ حکومت وحدت ملی استند.

هشت صبح در پایان مطلب‌اش تذکر داده که آن‌چه در این میان همواره فراموش می‌شود شایسته‌سالاری و مشارکت واقعی مردم در تعیینات اعضای کابینه و سایر پست‌های دولتی است، چیزی‌که به باور روزنامه بیش از همه از جانب رهبران سیاسی کشور شعار داده می‌شد، اما در عمل موضوع برعکس است.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز در مطلب تحلیلی‌اش به مشکلات آموزگاران مکتب‌های خصوصی پرداخته و از وزارت معارف خواسته تا از بودجۀ وزارت و بودجۀ کمیتۀ اختصاصی مبارزه با کرونا معاش معلمان مکتب‌های خصوصی را نیز پرداخت کند.

روزنامه در ادامه افزوده، وقتی معلم از معاش چند هزاری‌اش ماهانه به‌صورت منظم مالیات دولت را پرداخته، حالا حق دارد در این شرایط از حمایت دولت مستفید شود.

به باور نویسنده مطلب، نظارت وزارت معارف از قرارداد معلمان با مکاتب خصوصی در دراز مدت راه‌گشا و ضروری بوده و جلو خودسری‌های مالکان مکاتب را می‌گیرد و برای معلمان نیز تضمین خلق می‌‌کند.

روزنامه در ادامه افزوده که سپری‌کردن سه ماه بدون معاش، قراردادهای بدون هیچ تعهد و تضمین، بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی وزارت معارف همه از مشکلات این آموزگاران است.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله‌اش با عنوان "گفتمان صلح و خوشبینی‌ها" به نقل از رئیس شورای عالی مصالحه نوشته که او در اولین نشست کاری‌اش با هیئت مذاکره کننده حکومت دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

روزنامه پس از نگاه کلی به پیشینه جنگ افغانستان و روند مذاکرات امریکا با طالبان نوشته که شورای عالی مصالحه باید با استفاده از فرصت، مدیریت روند صلح را به یک مدیریت جدی مبدل کند و روند گفت‌وگوهای صلح را نیز بی‌درنگ با یک میکانیزم جامع آغاز کند.

روزنامه در پایان تأکید کرده که این نهاد باید بتواند چالش‌های کنونی را به حداقل برساند و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را نیز تسریع بخشد تا فرصت‌های پیش آمده از دست نرود.

XS
SM
MD
LG