لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۳ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۰

جهان

دو فضانورد امریکایی وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند

سفینه فضایی سپیس اکس

دو فضانورد امریکایی شام دیروز شنبه (۳۱ می) وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.

این فضانوردان برای اولین بار توسط سفینه فضایی خصوصی به فضا فرستاده شده‌اند.

سفینه فضا نوردان پس از اینکه روز شنبه توسط راکت فالکون ۹ از فلوریدا پرتاب شد، شام یک‌شنبه وارد ایستگاه فضایی شد.

سفینه این فضانوردان ساخت شرکت خصوصی سپیس اکس است.

داگ هرلی و باب بینکن در ایستگاه فضایی با دو فضانورد روسی و یک امریکایی دیگر یکجا شده و قرار است چهار ماه را در این ایستگاه سپری کنند.

در یک دهه گذشته این اولین باریست که امریکا فضانوردان خود را به فضا می‌فرستد.

ایالات متحده در این مدت به سفینه‌های روسی بنام "سیوز" متکی بود که از پایگاه بایکونور قزاقستان پرتاب می‌شد.

ماموریت فضایی روز شنبه، برای شرکت‌های خصوصی زمینه را فراهم می‌کند که فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستند و همچنان درب پروازهای فضایی تجارتی را باز می‌کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اکثریت روس‌ها به حمایت از تعدیل قانون اساسی رأی دادند

جریان رأی‌دهی برای تعدیل قانون اساسی در روسیه

نتاییج نهایی نشان می‌دهد که لایحه غیر لازم الاجرای تعدیل قانون اساسی روسیه که می‌تواند راه را برای به قدرت ماندن ولادیمیر پوتین تا سال ۲۰۳۶ هموار سازد، رأی اکثریت مردم را کسب کرده است.

نظر به ارقامی که امروز پنجشنبه دوم جولای توسط کمیسیون انتخابات روسیه نشر شد ۷۷.۹ درصد اشتراک کنندگان از این لایحه که بیش از ۲۰۰ تعدیل در قانون اساسی این کشور را در نظر دارد، پشتیبانی کرده اند و ۲۱.۳ درصد مخالف آن رأی داده اند.

نظر به گفته کمیسیون مستقل انتخابات روسیه ۶۵ درصد افراد واجد شرایط رأی‌دهی در این همه پرسی اشتراک کرده اند.

ایلا پام فیلووا رئیس این کمیسیون گفته است که رأی‌گیری شفاف بود، اما مخالفین و منتقدین آن را محکوم کردند.

الکسی ناولنی سیاستمدار اپوزیسیون این نتاییج را تقلبی و دروغ خوانده است. او در یک پیام ویدیویی به طرفداران خود گفته است که این نتایج را هرگز قبول نخواهد کرد.

ایران: حادثه نطنز خسارات و تلفات در قبال نداشته است

تأسیسات اتمی نطنز پس از وقوع حادثه

ایران می‌گوید در یکی از تأسیسات اتمی‌اش که تحت نظر اداره انرژی اتمی ملل متحد می‌باشد، حادثه رخداده ولی خسارات جدی به دنبال نداشته است.

بهروز کمال وندی سخنگوی اداره اتمی ایران گفت این حادثه در تأسیسات غنی سازی یورانیوم در نطنز که در مرکز ایران موقعیت دارد صورت گرفته است. به گفته مقامات در بنای نوساخت آن خساره وارد شده اما به سنترفیوژ‌ها آسیبی نرسیده است.

نطنز در ۲۵۰ کیلومتری جنوب تهران موقعیت دارد و قبلاً در مورد اعمار کدام بنایی در آن خبر داده نشده بود. به گفته کمال وندی در این حادثه تلفات جانی هم رخ نداده است.

نطنز از جمله تأسیساتی می‌باشد که بعد از موافقتنامه اتمی ایران با قدرت‌های بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ تحت نظارت اداره انرژی اتمی ملل متحد قرار گرفته است.

محکمه اداری ترکیه در مورد سرنوشت 'ایا صوفیه' تصمیم می‌گیرد

ایا صوفیه

عالی‌ترین محکمه اداری ترکیه امروز پنج‌شنبه در مورد سرنوشت "ایا صوفیه" بحث می‌کند که دوباره به مسجد تبدیل شود یا نه.

نظر به معلومات خبرگزاری دولتی ترکیه 'آناتولی' محکمه اداری این کشور از امروز دوم جولای تا ۱۵ روز در این مورد تصمیم می‌گیرد.

ایا صوفیه در بین سال‌های ۵۳۲ تا ۵۳۷ میلادی توسط "ژوستینین اول" امپراطور بیزانس ساخته شد و تقریباً یک هزار سال بزرگ‌ترین کلیسای نصرانی‌ها بود.

در سال‌های ۱۲۰۴ تا ۱۲۶۱ مربوط کلیسای کاتولیک روم بود. در سال ۱۴۵۳ با فتح قسطنطنیه ( نام پیشین استانبول) توسط سلطان محمد دوم امپراطور عثمانی به مسجد تبدیل شد.

بعد از سقوط امپراطوری عثمانی و تشکیل ترکیه نوین توسط مصطفی کمال آتاترک ترک این مسجد به موزیم تبدیل شد و اکنون همچون یکی از بناهای مهم و نادر باستانی تحت نظارت یونیسکو یا اداره علمی فرهنگی سازمان ملل متحد قرار دارد.

استخبارات امریکا در رابطه به 'گزارش نیویارک تایمز' وضاحت خواهند داد

پرچم ملی امریکا

انتظار می‌رود مقام‌های ارشد استخباراتی امریکا امروز (پنجشنبه ۲ جولای) در رابطه به گزارش تازه نیویارک تایمز در مورد پاداش مالی روسیه به طالبان، به گروهی از قانون‌گذاران امریکایی پاسخ دهند.

نیویارک تایمز در آغاز همین هفته به نقل از مقام‌های استخباراتی گزارش داد که واحد مخفی استخبارات نظامی روسیه در بدل کشتن نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان برای جنگجویان وابسته به طالبان پاداش تعیین کرده بود.

در جلسه امروز جینا هسپل رئیس سی‌آی‌ای و جان راتکلیف رئیس اداره استخبارات ملی امریکا اشتراک خواهند کرد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا دیروز گفت که در مورد گزارش‌های مبنی بر پرداخت پاداش از سوی روسیه به طالبان معلومات دریافت نکرده زیرا به گفتۀ او مقام‌های استخباراتی کشورش در مورد صحت این گزارش‌ها شک داشتند.

پس از نشر گزارش نیویارک تایمز در این مورد، روسیه هم واکنش نشان داد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهور روسیه دوشنبه گذشته گفت که رسانه‌های که چنین ادعا‌ها را مطرح کرده اند، قربانی فریب شده اند.

از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی گروه طالبان ادعای رسانه‌ها را بی‌اساس خوانده و گفته که در جنگ شان از هیچ اداره استخباراتی کمک نخواسته اند.

جلسه امروز قانون‌گذاران امریکایی با مقام‌های استخباراتی امریکا در مورد پرداخت پاداش مالی از سوی روسیه به طالبان در حالی قرار است دایر شود که قانون‌گذران امریکایی خواهان وضع بیشتر تحریم‌ها بر روسیه شده اند.

روسیه در حال حاضر به‌خاطر همکاری با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین و الحاق شبه جزیزه کریمیا با خاکش با یک سلسله تحریمها از سوی امریکا روبروست.

مجلس نمایندگان امریکا خواستار وضع تحریم‌ بر گروه‌هایی در هانگ کانگ شد

آرشیف

مجلس نمایندگان ایالات متحده لایحۀ را تصویب کرد که در آن خواستار وضع تحریم‌ها بر گروه‌های شده که استقلال هانگ کانگ را تضعیف می‌کنند و یا هم آزادی‌های تعهد شده با باشنده‌های آن‌را محدود می‌سازند.

این لایحه در پاسخ به قانون جدید امنیت ملی برای هانگ کانگ از سوی چین دیروز (چهارشنبه اول جولای) به اتفاق آرا تصویب شد.

این لایحه خواهان مجازات آن‌عده از بانک‌های شده که با مقام‌های چین که در اجرایی شدن قانون جدید امنیت ملی برای هانگ کانگ نقش داشتند هر نوع دادوستد را انجام دهند.

این مقام‌ها شامل اعضای حزب کمونیست چین و همچنان افسران پولیس اند که در سرکوبی معترضان در هانگ کانگ سهم گرفته اند.

سنای امریکا هم هفته پیش لایحۀ مشابهی را تصوب کرده بود اما طبق قوانین کانگرس امریکا، مصوبه مجلس نمایندگان باید به سنای این کشور برود و در نهایت برای توشیح به رئیس جمهور دونالد ترمپ ارسال خواهد شد.

قانون امنیت ملی برای هانگ کانگ که جدایی طلبی، براندازی قدرت و تروریسم را با مجازات حبس ابد هدف قرار می‌دهد سر از دیروز دوم جولای جنبۀ اجرایی گرفت، این قانون در سی جون از سوی پارلمان چین تصویب شده بود.

هانگ کانگ از سال ۱۹۹۷ میلادی به این‌سو زمانی که از استعمار بریتانیا خارج و به چین سپرده شد، به گونه نیمه خود مختار اداره می‌شود.

اگر 'پرداختن پول برای کشتن سربازان امریکایی' تائید شود؛ واشنگتن واکنش نشان خواهد داد

آرشیف، قصر سفید

رابرت اوبراین سخنگوی قصر سفید می‌گوید اگر تائید شود که روسیه برای کشتن سربازان امریکایی و متحدین در افغانستان به طالبان پول پرداخته اند واشنگتن واکنش شدید نشان خواهد داد.

آقای اوبراین این سخن را دیروز به خبرنگاران گفت ولی جزئیات بیشتر نداد.

قبل ازاو، مایک پامپیو وزیرخارجۀ امریکا نیز در پاسخ به سوال یک خبرنگار در این مورد چنین گفته بود: "وقتی ما معلومات موثقی ببینیم که نشان می‌دهد روس‌ها زندگی امریکایی‌ها را تهدید می‌کنند ما واکنش جدی نشان می‌دهیم. طوری‌که شما گفتید که آیا ما به آنها هشدار خواهیم داد؟ ما با آنها گفت‌وگو خواهیم کرد؟ من فکر می‌کنم که پاسخ این است که بدون شک ما می‌کنیم."

پس از این‌که روزنامه نیویارک تایمز روز جمعه گذشته گزارش داد که استخبارات نظامی روسیه برای کشتن سربازان امریکایی به طالبان جایزه می‌داد و این گزارش در ماه فبروری با رئیس جمهور شریک ساخته شده است، ترمپ زیر فشار قرار دارد.

رابرت اوبراین سخنگوی قصر سفید گفت که یک عضو سی‌آی‌ای، ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا درمورد به رئیس جمهور شفاهی معلومات داده بود ولی متن کتبی ارائه نکرده بود.

سفارت روسیه در واشنگتن این گزارش‌ها را رد کرده و طالبان هم گفته اند که از روسیه کدام انعام به‌دست نیاورده اند.

فعالان حقوق بشر در تاجیکستان خواستار توشیح نشدن 'یک لایحه' شده اند

فعالان حقوق بشر و حامیان رسانه‌ها از رئیس جمهور تاجیکستان می‌خواهند تا لایحه ای را که آزادی بیان را محدود می‌کند توشیح نکند.

فعالان حقوق بشر و حامیان رسانه‌ها از رئیس جمهور تاجیکستان می‌خواهند تا لایحه ای را که آزادی بیان را محدود می‌کند توشیح نکند.

پارلمان تاجیکستان ماه گذشته فیصله کرد هرکسی که دربارۀ کرونا معلومات دروغین از طریق رسانه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی نشر کند جریمه و تا ۱۵ روز حبس خواهد شد.

این لایحه اکنون برای امضا به رئیس جمهور راجع شده است.

کمیته حفاظت از خبرنگاران که مقر آن در نیویارک است در اعلامیه روز ۳ شنبه خود گفت که در این لایحه روشن نیست که معلومات دروغین در بارۀ بیماری کووید-۱۹ چگونه مشخص خواهد شد و به مقامات بهانۀ سانسور فراهم میسازد.

گلناز سید مسئول کمیته حفاظت از خبرنگاران دربخش اروپا و آسیای مرکزی گفت که رئیس جمهور امام علی رحمان باید از امضای این لایحه خودداری کند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز در پاریس هم نگرانی مشابه ابراز داشته است.

نورالدین قرشیبایوف رئیس انجمن ملی مستقل رسانه‌ها در تاجیکستان گفت که این قانون به مقامات صلاحیت می‌دهد که رسانه‌ها را قبل از انتخابات سرکوب کند.

انتخابات ریاست جمهور تاجیکستان قرار است در پایان سال جاری میلادی برگزار شود.

دو فرد سویدنی به اتهام قاچاق مواد مخدر در ایران بازداشت شده اند.

دو فرد سویدنی به اتهام قاچاق مواد مخدر در ایران بازداشت شده اند.

دو فرد سویدنی به اتهام قاچاق مواد مخدر در ایران بازداشت شده اند.

این خبر دیروز ازسوی خبرگزاری تسنیم که با سپاه پاسداران ارتباط دارد نشر شد.

تسنیم گفت که یک مقدار هنگفت مواد مخدر و همچنین مواد مصنوعی نشه‌آور از نزد این افراد به‌دست آمده است.

در گزارش گفته نشده که این دو نفر در کجا بازداشت شده اند.

هرچند ایران یکی از راه‌های عمدۀ قاچاق مواد مخدر از افغانستان به اروپا پنداشته می‌شود ولی تهران متهم است که غربی‌ها را برای امتیاز‌گیری در مذاکرات بازداشت می‌کند.

تاکید سر جراح امریکا بر رعایت از قواعد ایمنی و پوشیدن ماسک

آرشیف، امریکا

سر جراح ایالات متحدۀ امریكا، با ابراز امنتان از كارمندان صحی بخاطر تلاش‌های‌شان در جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا، بار دیگر از مردم آن کشور خواست، قواعد ایمنی را رعایت کنند.

جروم آدامز دیروز (سه‌شنبه، ۳۰ جون) هنگام بازدید از دفتر خدمات عمومی صحی در راكویل مریلند با تاکید بر پوشیدن ماسک صورت گفت: "خواهش می‌کنم، لطفاً، لطفاً هنگام بیرون آمدن در محضر عام صورت تان را بپوشانید. این یک ناراحتی نیست، سرکوب آزادی‌های شما نیست، در واقع وسیله رسیدن به اهداف ماست."

در این حال داکتر انتونی فاوچی، مشاور قصر سفید در مبارزه با ویروس کرونا و رئیس مرکز بیماری‌های ساری و الرژی امریکا دیروز در مجلس سنای این کشور گفت: "از این‌که وضیعت از این هم بدتر شود، نگران است."

انتونی فاوچی تاکید کرده که امریکا در مسیر نادرست پیش می‌رود و اگر کارها درست نشوند، خطر آن وجود دارد که تعداد مبتلایان ویروس کرونا در این کشور روزانه به ۱۰۰ هزار تن برسد.

اعتراض هزاران تن پس از تصویب قانون امنیت ملی در هانگ کانگ

اعتراض‌ها در هانگ کانگ

هزاران تن از فعالان طرفدار دموکراسی امروز (چهارشنبه، اول جولای) در هانگ کانگ با سرپیچی از ممنوعیت اعتراضات در ۲۳مین سال‌روز سپردن اداره این منطقه از بریتانیا به چین و در اعتراض قانون امنیت ملی برای هانگ کانگ، راهپیمایی کردند.

براساس گزارش‌ها، پولیس هانگ کانگ از توپ‌های آبپاش و سپری مرچ در برابر تظاهرات کنندگان استفاده کرده است.

پولیس هانگ کانگ می‌گوید، در نخستین اقدام براساس این قانون، مردی را دستگیر کرده‌اند که بیرق دفاع از استقلال را با خود حمل می‌کرد.

مقام‌های چین، برای اولین بار راهپیمایی سالانه دموکراسی به‌روز اول جولای را ممنوع اعلام کرده است.

قانون امنیت ملی برای هانگ کانگ که جدایی‌طلبی، براندازی قدرت و تروریسم را با مجازات حبس ابد هدف قرار می‌دهد، سر از امروز (اول جولای) جنبۀ اجرایی گرفت. این قانون دیروز (۳۰ جون) توسط پارلمان چین تصویب شده بود.

ایالات متحدۀ امریکا این را "یک روز غم‌انگیز" برای چینی‌های عاشق آزادی خوانده است.

مایك پامپیو وزیر امور خارجه امریكا، دیروز (۳۰ جون) به چین در مورد اقدامات متقابل بعد از تصویب جدید قانون امنیت ملی، هشدار داد.

دومینیک رهاب وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفته است، چین تصمیم گرفته که وعده‌هایش را به مردم هانگ کانگ زیر پا کند و بر ضد تعهدات در قبال جامعۀ بین‌المللی عمل کند.

عمران خان هند را در حمله اخیر به بازار سهام در پاکستان مقصر دانست

عمران خان، صدراعظم پاکستان

عمران خان صدراعظم پاکستان، هند را در حملۀ اخیر به بازار سهام در شهر کراچی مقصر دانست.

عمران خان روز سه‌شنبه (۳۰ جون) هنگام سخنرانی در پارلمان این کشور گفت: "ما تردیدی نداریم که هند در عقب این حمله است. دو هفته گذشته کابینه اطلاع داشت که چنین حمله‌ای رخ خواهد داد. وزرا نیز به من گفتند. همه ادرات ما آماده بودند. ما با کمک ادارات استخبارتی خود حداقل چهار حمله را خنثی کرده‌ایم که دو حمله در اسلام‌آباد بود."

قبل از این، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز ادعای مشابه را کرده بود.

هند در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه توسط وزارت امور خارجه آن کشور صادر شد، این ادعا را رد کرده است.

روز دوشنبه (۲۹ جون)، افراد مسلح به یک بازار سهام در شهر کراچی حمله کردند و در اثر درگیری با نیروهای امنیتی هر چهار مهاجم کشته شدند.

بازار سهام در منطقه اقتصادی شهر کراچی در نزدیک بانک دولتی پاکستان و سایر دفاتر مالی ملی و بین‌المللی، واقع شده است.

در نتیجه انفجار در یک کلینیک صحی در ایران ۱۹ تن کشته شدند

خسارات ناشی از انفجار در کلینیک صحی در شمال تهران

در نتیجۀ انفجار نیرومند در یک کلینیک صحی در شمال تهران دستکم ۱۹ تن جان دادند.

این را رسانه‌های ایران گزارش داده اند.

مقام‌ها نخست گفته بودند که در انفجار دیروز ۱۳ تن کشته شدند و ۶ تن زخم برداشتند.

بعدش رسانه‌ها به نقل از جلال مالکی، سخنگوی ادارۀ اطفائیه تهران گزارش دادند که کارمندان اطفائیه جسد‌های ۶ تن دیگر را نیز پس از مهار آتش‌سوزی به دست آورده اند.

مالکی گفته است که جان باختگان شامل ۱۵ زن و ۴ مرد می‌شوند و مأموران اطفائیه ۲۰ تن را نجات داده اند.

او افزوده است که انفجار در نتیجۀ آتش گرفتن بالون‌های گاز در زیر زمینی کلینیک رخ داده است.

در ویدیو‌های منتشر شده در صفحات اجتماعی دود غلیظ در حال بلند شدن به آسمان دیده می‌شود.

چهار روز پیش از این رویداد، وزارت دفاع ایران گفت که در نتیجۀ سوراخ شدن تانک‌های گاز در یک انبار گاز در مکان حساس نظامی در شرق تهران، انفجاری رخ داده است.

از تلفات این انفجار گزارش نشده است.

امریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از شورای امنیت شد

مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

مایک پومپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

او دیروز سه‌شنبه در نشست این شورا از راه دور هشدار داد که اگر اجازه داده شود این تحریم در ماه اکتوبر به پایان برسد، به بی‌ثباتی در شرق میانه خواهد انجامید.

او گفت: "اگر در اجرای عمل ناکام شوید، ایران آزاد خواهد بود تا جت‌های جنگی‌ام آی جی روسیه را خریداری کند که تا فاصلۀ ۳ هزار کیلومتر را هدف حمله قرار داده می‌توانند و با این شهر‌های مانند ریاض، دهلی جدید، روم و وارسا در تیررس ایران قرار می‌گیرند."

بر بنیاد قطعنامه ۲،۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتوبر امسال به پایان می‌رسد.

این قطعنامه به دنبال توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران و قدرت‌های جهان تصویب شده بود.

اما ایالات متحده از این توافق در ماه می سال ۲۰۱۸ بیرون شد و تحریم‌ها بر ایران را دوباره وضع کرد.

شهروندان ۱۵ کشور می‌توانند به کشورهای عضو اتحایه اروپا سفر کنند

بیرق اتحادیه اروپا

اتحادیۀ اروپا اعلام کرده است که شهروندان ۱۵ کشور سر از امروز اول جولای اجازه خواهند یافت تا از این اتحادیه دیدن کنند.

چند کشور بشمول ایالت متحده در میان این کشور‌ها شامل نیستند.

اتحادیۀ اروپا دیروز سه‌شنبه گفت، ادامۀ شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده، روسیه، برازیل، هند و ترکیه به این معنی است که بسیاری از شهروندان آن‌ها قادر نخواهند بود که وارد این اتحادیه شوند.

اما شهروندان الجزایر، آسترالیا، کانادا، گرجستان، جاپان، مونته‌نگرو، مراکش، زیلاند جدید، رواندا، صربستان، کوریای جنوبی، تونس و اوروگوای اجازه خواهند یافت تا برای تفریح و تجارت به اتحادیۀ اروپا بیایند.

شهروندان کشور‌های غیر عضو اتحادیۀ اروپا که اکنون در این اتحادیه بسر می‌برند، شامل این ممنوعیت نمی‌شوند.

یک خبرنگار ایرانی محکوم به اعدام شد

روح‌الله زم خبرنگار ایرانی

یک خبرنگار ایرانی به دلیل کار آنلاین وی که موجب اعتراضات گسترده سال ۲۰۱۷ میلادی در ایران شد، به اعدام محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوای قضائیه ایران، این حکم را در مورد روح‌الله زم امروز (سه‌شنبه ۳۰ جون) اعلام کرد.

سایت انترنتی "آمد نیوز" آقای زم و چینل مشهور وی از طریق آپ تلگرام که در سال ۲۰۱۷ میلادی در باره اعتراضات معلومات می‌دادند، اطلاعات رسوا کننده را در مورد مقامات ایرانی نشر کردند.

اعتراضات سال ۲۰۱۷ علیۀ مقامات از ناآرامی‌های انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی به بعد بزرگ‌ترین آزمون در برابر رژیم ایران بود و راه را برای اعتراضات مشابه در ماه نومبر سال گذشته هموار کرد.

روح‌الله زم قبل از آنکه فریب داده شده و به ایران برگردد، در تبعید در پاریس زندگی می‌کرد. وی در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۹ میلادی بعد از بازگشت به ایران دستگیر شد و اکنون با سرنوشت نامعلوم روبرو است.

مقامات فرانسوی آخرین حکم محکمه ایران را در مورد روح‌الله زم به شدت محکوم کرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG