لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۹

پیکر محمد ایاز نیازی فردا به خاک سپرده خواهد شد


مولوی محمد ایاز نیازی

پیکر دکتر محمد ایاز نیازی عالم دین، استاد پوهنتون کابل و خطیب مسجد وزیر محمد اکبرخان فردا به خاک سپرده خواهد شد.

دکتر ایاز نیازی شام سه شنبه پس از ادای نماز شام در مسجد وزیرمحمداکبرخان – مسجدی که او امام‌اش بود - آماج انفجار ماین جاگذاری شده قرار گرفت.

در این رویداد یک تن از نمازگزاران کشته شد و دوتن دیگر زخمی شده اند.

آقای ایاز نیازی در این رویداد نخست به شدت زخم برداشت و سپس در شفاخانه جان داد.

پیکر آقای نیازی را قرار است فردا در کابل به خاک بسپارند.

این عالم دین انتحار و انفجار و مشروعیت جنگ در افغانستان را درخطبه‌های روز جمعه‌اش از منظر دین به چالش می‌کشید و پیوسته طالبان و دیگر گروه‌های جنگجو را به صلح فرا می‌خواند.

اعضای خانواده‌اش در اندوه مانده اند و سخن نمی‌زنند و اما شماری از گواهان رویداد در باره او می‌گویند: "عبدالبصیر کاووش هستم. زمانی‌که داکتر صاحب نماز شام را خواندند و بیرون شدند، می‌خواستند پاپوش‌های خود را بگیرند ماینی که در همان بوت‌دانی مسجد جابه‌جا شده بود و توسط ریموت کنترول می‌شد استاد را آماج قرارداد و شهید شدند. ما که رسیدیم استاد روی زمین افتاده بود و تنها برادرزاده شان در بالای سرشان بود."

محمد ایاز نیازی در سال ۱۳۴۳ خورشیدی در ولسوالی یمگان بدخشان زاده شد.

او از پوهنتون الازهر مصر در اقتصاد اسلامی ماستری داشت و دکتورایش را نیز در بخش روابط بین‌المللی از دیدگاه فقه اسلامی گرفته بود.

او افزون بر امامت در مسجد وزیر محمداکبرخان در کابل استاد فاکولتۀ شرعیات پوهنتون کابل نیز بود.

شماری از عالمان دین و آماج قراردادن یک عالم دین را در مخالفت با تمامی آموزه‌های اسلام می‌دانند.

محمد یاسین فضلی یکی از این عالمان از بسته‌گان دکتر نیازی می‌گوید: "دشمنان اسلام به جامعه علما، پولیس و داکتر داخل شده اند و به اشکال مختلف علمایی را که حقیقت می‌گفتند آن‌ها را شهید کنند."

آقای فضلی می‌افزاید: "مقصر اصلی دولت است که امنیت تامین نمی‌تواند، صبر مردم لبریز شده اگر در این رویدادها دست ندارد در غیر آن حکومت بداند که زن و مردم این کشور، اگر اقدام کند با امریکا گم‌اش می‌کند، نه صلح می‌خواهند و نه عالم حقگو را می‌مانند، مردم را تباه کردند."

کشته‌شدن آقای نیازی واکنش‌های تندی را در داخل و بیرون از افغانستان همراه شده است.

این رویداد را نهادها و شخصیت‌های گونه‌گون به‌شمول رئیس جمهور اشرف غنی، داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی، امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهور، حمدالله محب مشاور شورای امنیت، محمدحنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه و دیگران نکوهش کرده اند.

امرالله صالح: طالبان در قتل مولوی محمد ایاز نیازی دست دارند

رئیس جمهور کشور محمداشرف غنی این رویداد را نکوهش کرده و دستور داده است تا در این باره بررسی همه‌جانبه شود.

در میان شخصیت‌های خارجی عدنان سمیع آوازخوان مشهور هند نیز این رویداد را نکوهش کرده و آن را تکان دهنده خوانده است.

در همین حال ولسی جرگۀ افغانستان نهادهای امنیتی را درجلوگیری چنین رویدادها انتقاد کرده است.

مولوی محمد حنیف حنفی یکی از این نمایند‌گان گفته است: "آنانی که به‌عنوان طالب و اقسام مختلف‌اش دعوت از اسلام دارند بر این ادعاهای شان خط بطلان کشیدند. ریختن خون درهرجا و بیشتر در داخل مسجد حرام است. سرپرست امنیت! در طول این مدت ندیدیم که یک انتحاری را اعدام کنید، از این خواب بیدار شوید وگرنه خودت را نیز تهدید می‌کند."

با این همه وزارت امور داخله از بررسی‌های این رویداد سخن گفته است.

تا کنون مسئولیت این رویداد را گروهی برعهده نگرفته است. گروه طالبان این رویداد را نکوهش کرده آن را تاسف‌بار و جنایت بزرگ خوانده است.

اما انتقادها بر این است که در روزهای پسین انفجارهای برخاسته از ماین‌های جا‌گذاری شده در شماری از بخش‌های کشور افزایش یافته است.

پیش از این در آغاز هفته به روز شنبه در انفجارماین جاگذاری شده در موتر حامل کارمندان شبکه تلویزیونی خورشید نیز یک خبرنگار و یک کارمند بخش تخنیک این تلوزیون جان باختند و دو خبرنگار دیگر آن زخم برداشتند.

مسئولیت این رویداد را گروه داعش برعهده گرفته بود.

XS
SM
MD
LG