لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۳۳

جسد داکتر محمد ایاز نیازی در محوطه مسجد وزیر اکبرخان به خاک سپرده شد


داکتر محمد ایاز نیازی، خطیب مسجد وزیر اکبر خان

جسد داکتر محمد ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر محمد اکبر خان روز پنج‌شنبه (۱۴ جوزا) در محوطه این مسجد به‌خاک سپرده شد.

در مراسم جنازه و تدفین جسد داکتر نیازی برخی از مقام‌های دولتی، استادان و محصلان پوهنتون‌ها و مردم عادی اشتراک کرده بودند.

داکتر محمد ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر محمد اکبرخان و استاد پوهنتون کابل روز سه‌شنبه پس از ادای نماز شام کشته شد.

عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف افغانستان می‌گوید که رویداد قتل داکتر محمد ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر محمد اکبرخان به‌گونه جدی و همه‌جانبه بررسی خواهد شد.

عبدالحکیم منیب، وزیر حج و اوقاف افغانستان
عبدالحکیم منیب، وزیر حج و اوقاف افغانستان

آقای منیب روز پنج‌شنبه در مراسم جنازه داکتر نیازی گفت که دشمنان صلح و بشریت در کنار مردم عادی علمای دینی افغانستان را نیز هدف قرار می‌دهند و با این کار تلاش می‌کنند روند جاری صلح را با چالش رو‌به‌رو کنند.

به گفته آقای منیب، افغان‌ها پس از این اجازه نخواهند داد که هراس‌افگنان علمای دینی را بکشند.

آقای منیب افزود: "هرگونه نتایجی که به‌دست ما آمد با حکومت، مردم، خانواده داکتر نیازی، علمای افغانستان و باشنده‌های بدخشان در میان گذاشته خواهد شد. براساس مسئولیتی که به من سپرده شده، این موضوع را با صراحت دنبال خواهم کرد."

داکتر محمد ایاز نیازی روز سه‌شنبه پس از ادای نماز شام در مسجد وزیر محمد اکبرخان در انفجار، مواد انفجاری از پیش جاسازی شده زخمی شد و بعداً در شفاخانه جان باخت.

وزارت داخله افغانستان گفته است که در این رویداد برعلاوه داکتر نیازی یک نماز گذار دیگر نیز کشته شده و دو تن زخم برداشته‌اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، سفرای کشورهای گوناگون در کابل و باشنده‌های ولایت‌های مختلف افغانستان کشتن داکتر محمد ایاز نیازی را تقبیح کرده و آن را عمل خلاف اسلام و بشریت دانسته‌اند.

محمد ایاز نیازی دکتورای‌اش را در علوم اسلامی از پوهنتون الازهر مصر به دست آورده بود و برعلاوه امامت در مسجد وزیر محمد اکبرخان، در پوهنتون کابل و شماری از پوهنتون‌های دیگر به حیث استاد فعالیت داشت.

پیش از این نیز شماری از علمای دینی از سوی افراد مسلح ناشناس هدف قرار گرفته‌اند که می‌توان در طول یک سال از کشتن مولوی سمیع‌الله ریحان، مولوی عبدالبصیرحقانی و برخی علمای دینی دیگر یادآوری کرد.

با آنکه تا حالا مراجع رسمی حکومتی در مورد آمار علمای دینی که از سوی افراد و گروه‌های مخالف مسلح کشته شده‌اند، ابراز نظر نکرده‌اند اما شورای علمای دینی روز چهارشنبه در نشستی گفت که تا حالا در کابل و ولایت‌ها ۵۴ عالم دینی در حملات هدفمند کشته شده‌اند.

در همین حال طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که تدابیر برای تامین امنیت مساجد و علمای دینی افزایش یافته است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان
طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان

آقای آرین افزود: "تروریستان به انواع گوناگون می‌خواهند که بر علمای دینی ما مانند مولوی صاحب نیازی حمله کنند، می‌خواهیم که در همآهنگی با نهادهای دیگر امنیت علمای دینی و مساجد به موقع آن تامین شود."

تا حالا مسئولیت کشتن داکترمحمد ایازی نیازی را کسی یا گروهی برعهده نگرفته است، اما امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری طالبان را به دست داشتن در این رویداد متهم کرده است.

امرالله صالح: طالبان در قتل مولوی محمد ایاز نیازی دست دارند

طالبان نه تنها دست داشتن در قضیه قتل داکتر نیازی را رد کرده‌اند بلکه این رویداد را تقبیح کرده و آن را عمل غیرانسانی و ضد بشریت خوانده‌اند.

XS
SM
MD
LG