لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۳۰

ویسا: 'قتل‌های هدفمندی در دو سوی خط مرزی دیورند، همچنان ادامه دارد'


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در بیشتر مطالب اصلی خود به‌بررسی کشته شدن داکتر محمدایاز نیازی، امام مسجدی در کابل و به‌آتش کشیده شدنِ شماری از افغان‌ها در ایران پرداخته‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا با اشاره به کشته شدن محمدایاز نیازی، خطیب مسجد وزیر محمد اکبر خان کابل نوشته است، زمانی که علما و شخصیت‌های بزرگ یک ملت از بین می‌روند، مشعل‌های راه خاموش می‌شوند.

به نوشته روزنامه پیش از این هم در حمله بر مسجدی دیگر مولوی ریحان و ده‌ها عالم دینی دیگر کشته شده بودند.

ویسا افزوده که چنین حملات در سراسر افغانستان به‌ویژه در دو سوی خط مرزی دیورند، قتل‌های هدفمندی ریش‌سفیدان، سران قومی و علمای همچنان ادامه دارد.

سرمقاله‌نویس می‌نویسد آخرین قربانی حملات تروریستی محمدایاز نیازی در هفته گذشته بود.

روزنامه هشت صبح با اشاره به پخش شدن ویدیویی از آتش‌گرفتن موتری که گفته می‌شود حامل مهاجران افغان در ایران بوده‌اند، از پولیس ایران به شدت انتقاد کرده است.

به نوشته روزنامه، این ویدیو را یک جوان ایرانی گرفته که در آن دیده می‌شود اجساد سه مهاجر افغان که به طور قاچاقی به ایران رفته بودند، در آتش می‌سوزد.

روزنامه افزوده که موتر حامل این مهاجران در اثر شلیک مأموران پولیس ایران آتش گرفته بوده است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح افزوده است که هرچند افغان‌ها چشم به راه تحقیقات هیئت حقیقت‌یاب در خصوص قتل کارجویان افغان هستند، اما این ویدیو واکنش‌های دیگری را برانگیخته است.

در سرمقاله آمده است که شماری از افغانهای کارجو که ماه گذشته می‌خواستند به صورت قاچاقی به ایران بروند، در منطقه ذوالفقار ولسوالی گلران ولایت هرات، که با ایران مرز مشترک دارد، با برخورد خشونت‌آمیز مرزبانان ایرانی مواجه و مجبور شدند که خود را هریرود بیاندازند.

  • سرخط

روزنامه سرخط نیز به بررسی آتش‌گرفتن موتر حامل پناهجویان افغان در ایران پرداخته است. روزنامه در سرمقاله خود مدعی شده که پولیس ایران ۱۴ مهاجر افغان را زنده آتش زده است. به نوشته روزنامه، این مهاجران برای پناهندگی به ایران رفته بودند.

سرخط همچنین می‌نویسد که ۱۴ جوان مهاجرافغانی که با موتر به ایران می‌رفتند و در منطقه یزد ایران به دست پولیس آن کشور افتادند.

در ادامه سرمقاله روزنامه آمده است که پولیس بدون این که جوانان را از موتر پایین کند، هدف شلیک قرار داد که در اثر آن موتر آتش گرفته است.

به نوشته روزنامه، در این رویداد ۱۴ افغان در آتش سوخته و تنها ۱ تن نجات یافته است.

سرخط همچنین می‌نویسد که علاوه بر این رویداد، چندی پیش در مرز میان ایران و افغانستان پولیس آن کشور به مسافران افغان شلیک کرده بود و بعد آنها خود را به رودخانه هریرود پرتاب کرده بودند. به نوشته روزنامه، تعدادی از آنها جان باختند.

روزنامه تأکید کرده که باید در این زمینه بررسی جدی صورت گیرد. این رویداد واکنش‌ گسترده افغان‌ها را در رسانه‌های اجتماعی بر انگیخت.

XS
SM
MD
LG