لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۲۵

طرح تازه 'قوماندانی مشترک' به هدف بهبود امنیت و مبارزه با جرایم در کابل


قوماندانی مشترک که در هفته گذشته ایجاد شد، در گام نخست یک طرح امنیتی را برای شهر کابل ارائه کرده است.

با افزایش قتل‌های هدفمند، سرقت‌های مسلحانه و سایر جرایم در کابل، قوماندانی مشترک نیروها یک طرح تازه را اعلام کرده که چندان هم جدید به نظر نمی‌رسد.

براساس این طرح، سر از امروز(یکشنبه هفتم جون) استفاده از موترهای دارای شیشه‌های سیاه، وسایط نقلیه بدون اسناد و گشت وگذار با اسلحۀ بدون مجاز در کابل ممنوع است.

در این طرح گفته شده، بعد از این، نشستن محافظان یا بادی‌گاردان مقامات و تجار روی بادی موترها نیز مجاز نیست.

قوماندانی مشترک در یک اعلامیه گفته است، این طرح به هدف بهبود امنیت و مبارزه با جرایم در کابل اجرا می‌شود.

قوماندانی مشترک که متشکل از مقامات وزارت‌های داخله و دفاع و ریاست امنیت ملی افغانستان است در هفته گذشته ایجاد شد و رهبری آن به قوماندان امنیۀ کابل سپرده شده است.

قوماندانی مشترک همچنین تردد وسایط نقلیۀ حکومتی را در مواقع غیر‌رسمی ممنوع اعلام کرده، هشدار داده است که با متخلفان برخورد شدید خواهد شد.

قبلاً نیز در کابل و برخی شهرهای دیگر افغانستان همچو کارزارها انجام شده که به‌گونه درست عملی نشده و موفقانه هم نبوده است.

در سال گذشته فعالان جامعۀ مدنی و جوانان نیز با یک کمپاین شبیه همراه شدند و با نقاشی‌های دیواری در بخش‌های مختلف شهر کابل مالکان موترهای دارای شیشه‌های سیاه را "فرعون" خواندند.

جنرال امرالله امان کارشناس مسایل نظامی افغانستان می‌گوید که طرح قوماندانی مشترک تازه نیست و با درنظرداشت تجارب گذشته، عملی کردن آنهم امکان ندارد.

جنرال امرالله امان به رادیو آزادی گفت: "طرح‌های شبیه در گذشته به دلیل سرزوری زورمندان و ضعف ارادۀ سیاسی حکومت عملی نشدند."

جنرال امرالله امان کارشناس مسایل نظامی افغانستان
جنرال امرالله امان کارشناس مسایل نظامی افغانستان

آقای امان افزود: "این اقدام اولی نیست و آخری هم نخواهد بود. ما چندی قبل به نام گارنیزیون چیزی داشتیم که سکتور امنیتی یک قرارگاه مشترک داشت، کارهایی را هم انجام دادند. ما سرو صدای وکلا، تجار، افراد مسلح غیرمسئول را که وابستگی با وزرا، افراد و اشخاص مختلف داشتند را در سرک‌ها شنیدیم و دیدیم که عساکر و افسران لت‌و‌کوب شدند. این‌جا به یک ارادۀ قوی سیاسی و همکاری مردم نیاز است. اگر مردم خود همکار نشوند، بدون شک مشکلات ایجاد خواهد شد".

شماری از کارشناسان و وکلای مردم در پارلمان افغانستان در گذشته بارها گفته اند که اکثر فعالیت‌های تخریب‌کارانه در شهر کابل توسط موترهای دارای شیشه‌های سیاه صورت می‌گیرد.

آرشیف
آرشیف

خارجی‌های مستقر در شهر کابل و سفارت‌ها نیز از موترهای دارای شیشه‌های سیاه استفاده می‌کنند، اما در این طرح تازۀ قوماندان مشترک واضح نشده که با این گروه از افراد و وسایط چگونه برخورد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG