لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۱

نشنل انترست: القاعده دوباره در حال ظهور است اما کسی توجه نمی‌کند


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • نشنل انترست

نشریۀ نشنل انترست در شمارۀ اخیرش مطلبی را نشر کرده تحت عنوان "القاعده دوباره در حال ظهور است و ظاهراً کسی به آن توجه نمی‌کند."

نویسنده گفته که القاعده در کنج و کنار افغانستان، یمن و سومالیا در کمین نشسته است.

ملل متحد در گزارش تازۀ تأیید کرده که شبکۀ القاعده نیرومندتر می‌شود، با طالبان طرح حمله می‌ریزد و منتظر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است.

در گزارش شورای امنیت آمده که گروه طالبان روابطش را با القاعده قطع نکرده است. در گزارش آمده که شبکۀ القاعده در ۱۲ ولایت افغانستان فعال است و اکنون در آنجا حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ جنگجو دارد. اما طالبان این گزارش را رد کرده اند.

مقاله نویس گفته اسامه بن لادن رهبر شبکۀ القاعده ده سال پیش خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را پیش‌بینی کرده بود.

به اساس موافقتنامۀ ۲۹ فبروری میان ایالات متحده و طالبان، نیروهای امریکایی ظرف ۱۴ ماه از امضای آن از افغانستان بیرون خواهند شد. اما شرط آن است که طالبان مبارزه با تروریسم را تضمین کنند.

در ادامه آمده که قوای ایالات متحده در جریان جنگ افغانستان با القاعده، طالبان و اخیراً با جنگجویان وابسته به گروه دولت اسلامی معروف به داعش مشغول مبارزه بوده. یکی از تحلیل‌ها این است که با خروج بالقوۀ نیروهای امریکایی از افغانستان توانایی مبارزۀ واشنگتن با سه گروه جنگجوی تضعیف خواهد شد.

ایالات متحده گفته است تا هنگامی در افغانستان خواهد ماند که اطمینان حاصل شود این کشور دیگر هرگز به لانۀ امن برای تروریستان بین‌المللی مبدل نمی‌شود.

  • میل آنلاین

نشریۀ میل آنلاین گزارشِ را در مورد جنگ و صلح افغانستان نشر کرده است.

در گزاش آمده که طالبان تهیۀ آجندای‌شان برای مذاکرات با حکومت افغانستان را آغاز کرده اند، اقدامی که گام مهمی به سوی مرحلۀ بعدی روند صلح خوانده شده است.

به تازگی، زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان از قطر و پاکستان دیده کرده. او تلاش دارد جنگ طولانی واشنگتن در افغانستان به پایان برسد.

در گزارش نشر شده در میل آنلاین آمده که منابع طالبان به شرط افشا نشدن نام‌های شان از آمادگی این گروه به مذاکرات با حکومت افغانستان سخن گفته اند.

اما در ادامه آمده که یکی از مسائل کلیدی، مبادلۀ هزاران زندانی میان طالبان و حکومت افغانستان است.

به اساس توافق میان امریکا و طالبان، تا ۵ هزار زندانی طالبان باید در بدل رهایی حدود یک هزار زندانی مربوط به حکومت افغانستان تا ۱۰ مارچ آزاد می‌شدند. اما این روند هنوز عمدتاً به علت اختلاف نظر میان دو طرف تکمیل نشده است.

این هم هنوز معلوم نیست که مذاکرات بین افغانان، اگر آغاز شود، چی وقت و در کجا برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG