لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۰

'بیش از ۸ میلیون کودک افغان از نداشتن غذای درست و کافی رنج می‌برند'


آرشیف، دو طفل بیجا شده داخلی در یکی از کمپ ها در شهر کابل

مؤسسۀ حمایت از اطفال می‌گوید که در حال حاضر ۸.۱۲ میلیون کودک در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

این مؤسسه پیش از این گفته بود که شمار این کودکان به ۵.۲۶ میلیون تن می‌رسد.

مریم عطایی، سخنگوی این موسسه در افغانستان دیشب به رادیو آزادی گفت که همه‌گیری ویروس کرونا وضعیت را وخیم‌تر کرده است: "خانواده‌هایی که آسیب پذیر هستند و خانواده‌هایی که در مناطق دُور دست افغانستان زندگی می‌کنند، فقیر هستند و نمی‌توانند غذای درست و کافی به کودکان‌شان در جریان قرنطین فراهم بسازند به این معنی است که متأسفانه کودکان هر روز زجر می‌بینند و هر روز از این ناحیه رنج می‌برند. دفتر بین‌المللی حمایت از اطفال از جامعۀ بین‌المللی می‌خواهد که هر چه زودتر اقدام کند و حداقل غذای درست و کافی را برای کودکان فراهم بسازد."

از سوی دیگر میلان دنیچ رئیس موسسه حمایت از کودکان در افغانستان گفته که بسیار مهم است تا کمک‌های بشردوستانه و کالا‌های تجاری وارد افغانستان شوند و به مناطقِ که به آن نیاز جدی است ارسال شوند.

آرشیف، یک کودک در حال فروش خریطه پلاستیکی در شهر کابل
آرشیف، یک کودک در حال فروش خریطه پلاستیکی در شهر کابل

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان یا یونیسف در ماه اپریل گفته بود که با ادامۀ محدودیت‌ها برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در افغانستان، خانواده‌ها وسائل امرار معیشت خود را از دست داده و مشکلات سوء تغذیه افزایش می‌یابد و از این وضعیت کودکان شدیداً متأثر خواهند شد.

ابوبکر کامپو نمایندۀ یونیسف در افغانستان حدود دو ماه پیش گفته بود که شمار کودکان زیر پنج‌­سال دچار سوءتغذیه شدید در این کشور نسبت به سال ۲۰۱۹، یازده درصد افزایش یافته است.

او گفته بود که با ارقام تازه، شمار این کودکان در افغانستان تخمینأ به ۶۹۰،۰۰۰ تن رسیده اند.

به اساس معلومات سازمان ملل متحد، در مجموع حدود ۱۴ میلیون افغان به کمک‌های عاجل بشردوستانه نیاز دارند.

آرشیف، شماری از کودکان بی‌جا شدۀ داخلی در شهر کابل
آرشیف، شماری از کودکان بی‌جا شدۀ داخلی در شهر کابل

مؤسسۀ حمایت از اطفال در حالی از افزایش شمار کودکان نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان خبر داده که حکومت این کشور به تازگی قرنطین در شهر‌های بزرگ را به هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا برای سه ماه تمدید کرد.

تعداد مبتلایان این ویروس در افغانستان تا دیروز (جمعه ۲۳ جوزا) نزدیک ۲۴ هزار تن گزارش شده بود.

XS
SM
MD
LG