لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۹

پیکر 'مولوی عزیزالله مفلح' در ساحه مسجد شیرشاه سوری به‌خاک سپرده شد


مراسم تشییع جنازه مولوی عزیزالله مفلح ملاامام مسجد شیرشاه سوری در کابل.

پیکر مولوی عزیزالله مفلح خطیب مسجد جامع شیرشاه سوری پس از چاشت روز شنبه (۲۴ جوزا) در حوالی این مسجد به خاک سپرده شد. صدها تن به‌شمول عالمان دین و برخی مقام‌های حکومتی در این مراسم حضور داشتند.

عزیزالله مفلح و چهار تن دیگر روز جمعه (۲۳ جوزا) هنگام ادای نماز در نتیجه انفجار مواد کار گذاشته شده در این مسجد کشته شدند.

فضل‌کریم سراجی، رئیس امور مساجد وزارت حج و اوقاف پس از ادای نماز جنازه مولوی مفلح به رادیو آزادی گفت که پیش از این رویداد تهدیدهایی علیه این مسجد وجود داشت.

او نیروهای امنیتی را در کوتاهی در تامین امنیت مساجد و عالمان دین انتقاد می‌کند.

آقای سراجی می‌افزاید: "نهادهای مسئول باید برای تامین امنیت مساجد و علما ادای مسئولیت کنند که متاسفانه در این مورد ما شاهد کم‌مهری‌هایی هستیم."

از سویی هم برخی عالمان دین از حکومت، به‌خصوص نهادهای امنیتی می‌خواهند تا تدابیر ویژه امنیتی را برای امنیت مساجد و عالمان دینی اتخاذ کنند.

این عالمان دین پیشنهاد می‌کنند که باید قبل از ادای هر نماز، نیروهای امنیتی مساجد را مورد باز رسی قرار دهند.

مراسم تشییع جنازه مولوی عزیزالله مفلح خطیب مسجد جامع شیرشاه سوری.
مراسم تشییع جنازه مولوی عزیزالله مفلح خطیب مسجد جامع شیرشاه سوری.

مولوی عبدال‌جلال حنفی یکی از این عالمان دین همچنین می‌گوید که مساجد بزرگ باید تحت پوشش کمره‌های امنیتی نیز قرار گیرند.

آقای حنفی می‌افزاید: "در قدم اول باید در مساجد بزرگ که زیر تهدید قرار دارد کمره‌های امنیتی نصب شود، حداقل در روزهای جمعه افراد امنیتی بیایند و قبل از نماز مساجد را بررسی کنند و بعدا نماز ادا شود."

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که تدابیر امنیتی برای مساجد و عالمان دینی تغییر خواهد کرد.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

به گفته آقای آرین، روی تدابیر جدید امنیتی در این بخش کار جریان دارد.

او افزود: "تدابیری که برای امنیت اماکن مقدس و عالمان دین روی دست است تغییر می‌کند به‌دلیل این که دشمن رویکرد خود را تغییر داده و دست به جنایات ضد اسلامی و ضد انسانی می‌زند. ما روی تدابیر ویژه کار می‌کنیم."

حمله به مسجد شیرشاه سوری تنها حمله به عالمان دین و نمازگزاران نیست. پیش از این حدود دو هفته قبل در حمله مشابهی در مسجد وزیر محمد اکبر خان، محمد ایاز نیازی خطیب این مسجد نیز با چند نماز گزار کشته شد.

در کنار حکومت افغانستان طالبان نیز این دو حمله را محکوم کرده اند.

رئیس امور مساجد وزارت حج و اوقاف به رادیو آزادی می‌گوید که ممکن دست برخی استخبارات خارجی در عقب این حمله‌ها دخیل باشد. زیرا به گفته وی استخبارات خارجی تحمل" فعالیت و مبارزه" عالماین دین در افغانستان را ندارند.

XS
SM
MD
LG