لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۵

ICRC: حمله‌ بر مراکز صحی مانع دسترسی میلیون‌ها افغان به خدمات صحی می‌شود


(ICRC) می‌گوید، کشوری‌که در آن افراد مسلح به شفاخانه‌ها حمله می‌کنند، هیچ چانس برای ارائه خدمات با کیفیت صحی به مردم خود ندارد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) می‌گوید، افزایش اخیر خشونت‌ها در افغانستان و همزمان با آن، حملات هدفمند علیه مراکز صحی، بیش از هر زمان دیگر از دسترسی میلیون‌ها افغان به خدمات صحی جلوگیری می‌کند، میلیون‌ها افغانی‌که با شیوع بیماری کووید-۱۹ در افغانستان به خدمات صحی شدیداً نیاز دارند.

خوان پدرو شائر رئیس هئیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز چهارشنبه ۱۷ جون گفته است: "مسیر اخیر در افغانستان نگرانی زیاد را به وجود آورده، بعد از امیدواری‌های که با کاهش نسبی خشونت‌ها در ماه‌های فبروری و مارچ به وجود آمده بود، در حالی‌که افغانستان مصروف مبارزه با بیماری کووید-۱۹ است، ما بار دیگر شاهد خشونت‌های بیشتر هستیم و تلفات افراد ملکی رو به افزایش است."

به گفتۀ کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، افغانستان مانند بسیار کشورهای جنگ‌زده، دارای یک سیستم صحی پر از آزمون است که پوشش محدود مراقبت‌های ضعیف تخصصی را به مناطق آسیب دیده ارائه می‌کند. اکنون شیوع بیماری کووید-۱۹ نیز سیستم صحی این کشور را به آزمون کشیده است.

آرشیف
آرشیف

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ(ICRC) گفته است، حملات علیه کارمندان یا مراکز صحی، مانند حملۀ مرگبار ماه می بر یک شفاخانۀ زایشگاه تحت حمایت سازمان دکتوران بدون سرحد(MSF)در کابل، فقط این وضعیت را تشدید می‌کند.

این کمیته هوشدار داده است که بیماری کووید کووید-۱۹ پیشرفته‌ترین کشورهای جهان را به آزمون کشیده، کشوری‌که در آن افراد مسلح به شفاخانه‌ها حمله می‌کنند، هیچ چانس برای ارائه خدمات با کیفیت صحی به مردم خود ندارد.

بزرگترین شفاخانۀ که در افغانستان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ(ICRC) از مدت ۲۰ سال به این‌سو از آن حمایت می‌کند، شفاخانۀ میرویس در ولایت کندهار است.

در شفاخانۀ میرویس، مراقبت های صحی، زایمان و جراحی افراد مجروح جنگ صورت می‌گیرد. اما با توجه به افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا کووید-۱۹ در افغانستان، این شفاخانه با ظرفیت کمتر برای زخمی‌های جنگ، زایمان و کودکان فعالیت می‌کند.

XS
SM
MD
LG