لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۵

برادر جورج فلوید خواستار تحقیقات ملل‌متحد شد


اعتراض‌ها در برابر کشته شدن جورج فلوید در امریکا

برادر امریکایی سیاه پوستی که ماه گذشته در بازداشت پولیس جان باخت، خواستار تحقیقات ملل‌متحد در مورد خشونت پولیس و واقعات کشتار سیاه پوستان شد.

برادر جورج فلوید از شورای حقوق بشر ملل‌متحد خواست که در بارۀ واقعات کشتار سیاه پوستان توسط پولیس و خشونت در برابر اعتراض کنندگان مسالمت‌آمیز تحقیقات مستقل انجام دهد.

این درخواست از سوی فیلونایس فلوید در پیام ویدیویی روز چهارشنبه (۱۷ جون) او به یک نشست این نهاد ملل‌متحد در جنوا که در آن نژاد پرستی و خشونت پولیس مورد بحث قرار گرفت، مطرح شد.

این نشست بنا به درخواست کشورهای افریقایی که خواستار تحقیقات در بارۀ خشونت پولیس و تبعیض نژادی در امریکا هستند، دایر شد.

اعتراض‌ها در برابر کشته شدن جورج فلوید در امریکا
اعتراض‌ها در برابر کشته شدن جورج فلوید در امریکا

جان باختن جورج فلوید هنگام بازداشت توسط پولیس که به تاریخ ۲۵ می صورت گرفت، اعتراضات وسیع ضد نژاد پرستی و روش خشونت‌آمیز پولیس در امریکا و برخی کشورهای اروپایی به دنبال داشت که چندین هفته طول کشید.

یک پولیس سفید پوست هنگام بازداشت او مدت تقریباً نه دقیقه زانوی خود را بر گردن وی گذاشته بود.

همچنین کشته شدن یک سیاه پوست دیگر به نام رایشارد بروکس به تاریخ دوازدهم جون که هنگام بازداشت توسط پولیس دو مرمی ازعقب زده شد، سبب ناآرامی بیشتر شد.

برادر جورج فلوید در پیام دیروز خود به شورای حقوق بشر ملل‌متحد گفت که خواستار تحقق عدالت در واقعه قتل برادر خود می‌باشد.

فیلونایس فلوید افزود که به زندگی سیاه پوستان در امریکا اهمیت داده نمی‌شود.

او گفت، نحوۀ تعذیب و کشته شدن برادر وی پیش روی چشم کامره‌ها چگونگی روش پولیس با سیاه پوستان در امریکا را نشان می‌دهد.

میچیل باچلیت، مقام ارشد ملل متحد در امور حقوق بشر
میچیل باچلیت، مقام ارشد ملل متحد در امور حقوق بشر

میچیل باچلیت، مقام ارشد ملل‌متحد در امور حقوق بشر چگونگی جان باختن جورج فلوید در بازداشت پولیس را "بی‌رحمی بدون توجیه "خوانده انتقاد کرد. او هشدار داد که این واقعه نمادی از نژاد پرستی سیستماتیک می‌باشد که به میلیون‌ها انسان افریقایی‌تبار آسیب می‌رساند.

خانم باچلیت هنگام سخنرانی به نشست شورای حقوق بشر ملل‌متحد از کشورها خواست که با میراث برده‌داری و استعمار مقابله و جبران خسارت کنند.

او گفت که کشورها باید در ادارات پولیس خود اصلاحات نافذ کنند و در عین حال با نابرابری نژادی که منتج به خدمات صحی ضعیف، آموزش غیر کافی، موانع اشتغال و میزان بلندتر حبس می‌شود، نیز مقابله کنند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ارتباط به تظاهرات وسیع اخیر در کشور خود روز سه‌شنبه یک فرمان اجرایی در بارۀ اصلاحات در بخش پولیس امضا کرد. طبق این فرمان تمویل آموزش بهتر پولیس و چگونگی استفاده از قوه افزایش می‌یابد و برای ردیابی خلاف‌ورزی‌های پولیس یک بانک فدرالی معلومات تأسیس می‌شود.

امضای فرمان اجرایی اصلاحات پولیس توسط دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا
امضای فرمان اجرایی اصلاحات پولیس توسط دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا

همچنین جمهوری‌خواهان در مجلس سنا روز چهارشنبه یک لایحه جدید برای اصلاحات در ادارات پولیس را اعلان کردند.

تیم سکات یگانه سناتور سیاه‌پوست جمهوری‌خواه در مجلس سنا که در تهیه این لایحه سهم گرفته گفت که این لایحه مصوونیت بیشتری هم برای افراد مشکوک و هم پولیس ایجاد خواهد کرد.

از سوی دیگر دموکراتان در مجلس نمایندگان آمادگی دارند تا لایحه خود برای رسیدگی به نابرابری نژادی را با رأی‌گیری که توقع می‌رود بتاریخ چهارم جولای صورت گیرد، به قانون تبدیل کنند.

XS
SM
MD
LG