لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۸

دیلی بیست: آیا طالبان واقعاً دسیسۀ ترور خلیل‌زاد را ناکام کرده اند؟


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • دیلی بیست

آیا طالبان واقعاً دسیسۀ داعش برای کشتن نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان را ناکام کرده اند؟

این سؤال را روزنامه دیلی بیست در مقالۀ مطرح کرده است.

به نوشته روزنامه، مقام های امریکایی گفته اند حکومت رئیس جمهور ترمپ این ادعای دشمن خود در افغانستان را جدی تلقی می‌کند که گویا دسیسۀ قتل زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان را خنثی کرده اند. همین مقام ها هم‌چنان گفته اند که در مورد این ادعا که طالبان آنرا در یک ویدیوی تازه منتشر شده کرده اند، تحقیقات می‌کنند.

طالبان گفته اند، داعش دو تن را برای قتل زلمی خلیل‌زاد گماشته بود.

یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا به روزنامۀ دیلی بیست گفته است، حکومت ایالات متحده هر تهدید علیه امریکایی‌ها را جدی می‌گیرد و مقام های امریکایی در این مورد تحقیقات می‌کنند. حکومت افغانستان نیز در مورد این ادعای طالبان تحقیقات می‌کند.

این ادعا بعد از آن صورت گرفته است که در گزارش اخیر ملل متحد به شورای امنیت گفته شده بود گروه طالبان روابطش با القاعده را قطع نکرده است.

این گزارش ملل متحد شک و تردید هایی را در مورد توافق ۲۹ فبروری میان ایالات متحده و طالبان در دوحه به میان آورده است. شاید به همین سبب باشد که دیلی بیست تردیدش را در مورد ادعای اخیر طالبان در مورد قتل خلیل‌زاد ابراز کرده است.

به گفته روزنامه چندین مقام فعلی و اسبق تردید شانرا در رابطه به جوانب مختلف این ادعای طالبان ابراز کرده اند. در ویدیویی که طالبان منتشر نموده اند دو تن که در توقیف طالبان قرار دارند با چشمان بسته شده اعتراف می‌کنند که ادارۀ امنیت ملی افغانستان امکانات کشتن زلمی خلیل‌زاد را برای آن‌ها فراهم کرده بود.

به نوشته دیلی بیست، از یک‌سو گفته می‌شود ادارۀ امنیت ملی افغانستان مخالف توافق صلح امریکا با طالبان است و از سوی دیگر طالبان می‌خواهند اختلافات عمیق بین کابل و واشنگتن ایجاد شود.

روزنامه در این مورد با چند تن صحبت کرده که شماری از آن‌ها احتمال این را رد نکرده اند که استخبارات افغانستان در این قضیه دست داشته باشد ولی شماری زیاد این احتمال را رد کرده اند.

  • دیدبان حقوق بشر

دیدبان حقوق بشر سروی را در مورد تأثیر ویروس کرونا بر شاگردان و والدین در ۵۴ کشور جهان تهیه نموده و به نشر رسانیده است.

در این سروی گفته شده به سبب گسترش ویروس کرونا میلیون‌ها طفل در سراسر جهان از مکتب دور مانده اند و شماری زیاد از کشورها توانسته اند به نحوی تدریس شاگردان را ادامه دهند، ولی افغانستان و چند کشور دیگر برای چنین چیز آمادگی نداشتند.

در افغانستان رخصتی‌های زمستانی تازه تمام شده بود که ویروس کرونا گسترش یافت و به آغاز فصل تعلیمی فرصت نداد. سروی دیدبان حقوق بشر نشان می‌دهد که بر علاوۀ ویروس کرونا ادامه جنگ نیز بر تعلیم شاگردان در افغانستان تاثیر منفی داشته است. در افغانستان نه مانند کشورهای دیگر انترنت سریع است، نه تمام مردم تلویزیون دارند و نه هم برق ۲۴ ساعته است.

براساس تخمین بانک جهانی تنها ۱۴ درصد مردم افغانستان به انترنت دسترسی دارند و بیش از ۵۵ درصد زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در این سروی دیدبان حقوق بشر به تعلیم دختران افغان از اثر ویروس کرونا اشاره خاص شده زیرا در اکثر مناطق افغانستان مکاتب دخترانه مسدود اند و در حال حاضر تنها ۳۶ درصد تمام شاگردان مکاتب افغانستان را دختران تشکیل می‌دهند.

مشکل دیگر این است که ۵۵ درصد مردان و ۳۰ درصد زنان افغانستان بی‌سواد اند و این موضوع باعث می‌شود که شماری زیاد از پدران و مادران نمی‌توانند در خانه با فرزندان‌شان درس بخوانند.

XS
SM
MD
LG