لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۵۴

وزارت صحت: کووید-۱۹ در افغانستان تا دو ماه دیگر سیر صعودی خواهد داشت


فردی که در اثر ابتلا به ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان جان باخته است.

خطر شیوع ویروس کووید-۱۹ در سطح افغانستان روز به روز جدی‌تر می‌شود.

احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان در سفرش به ولایت هرات امروز جمعه (۳۰ جوزا) گفت که با همکاری مردم افغانستان ویروس کرونا شکست داده خواهد شد.

او پیش‌بینی می‌کند که تا دو ماه دیگر سیر صعودی مبتلایان به ویروس کرونا ادامه خواهد داشت: "در قسمت ارزیابی که ما از وضعیت ویروس کرونا داریم این است، ما نزدیک به قُله و یا اوج ویروس کرونا هستیم و امکان دارد که در ظرف یک یا دو ماه بعدی به این حالت باشیم و دوباره سیر نزولی به خود بگیرد."

بر اساس فیصله رهبری وزارت صحت عامه افغانستان، از تمام امکانات شفاخانه‌ها و مراکز صحی برای مقابله با ویروس کرونا استفاده خواهد شد.

سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بودجه ۱۰۰ میلیون دالری بانک جهانی توسط سازمان صحی جهان و یونیسف در بخش تجهیز شفاخانه‌ها و لابراتوارهای ویروس کرونا هزینه می‌شود.

احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان
احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان

به گفته او، از بودجه ۱۵ میلیون دالری حکومت افغانستان برای مقابله با کووید-۱۹، تنها ۸۰۰ هزار دالر امریکایی در حساب وزارت صحت عامه باقی مانده است: "در قسمت بودجه که تا حالا برای وزارت صحت عامه رسیده، ۱۵ میلیون دالر امریکایی از سوی دولت افغانستان به ما داده شد که از آن جمله ۱۲ میلیون دالر برای خریداری یک هزار دستگاه وینتلاتور به مصرف رسید و در حدود بیش از سه میلیون داده شده به وزارت‌های صحت عامه ولایات ارسال شده و فعلاً در حساب وزارت صحت عامه در حدود ۸۰۰ هزار دالر امریکایی موجود است."

هرات کانون شیوع ویروس کرونا در سطح افغانستان است و در هفته جاری فعالیت لابراتوار تشیخص ویروس کرونا در این ولایت به دلیل نبود کیت‌های تشخیصیه متوقف شده بود.

داوود هاشمی معاون والی هرات در کنفرانس مشترک خبری با سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان گفت که فعالیت این لابراتوار از سرگرفته شده است: "از زمان شروع آفت ویروس کرونا، سکتور صحت جمع دیگر سکتورها به رهبری مقام ولایت تمام تلاش خود را کرده، تا این‌که ما بتوانیم در گوشه و گوشه هرات به مردم خدمات صحی به شکل درست و عالی‌اش برسانیم."

قرارداد همکاری سازمان داکتران بدون سرحد برای تجهیز شفاخانه ۱۰۰ بستر ویژه ویروس کرونا در هرات با حضور سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان نیز به امضا رسید. قرار است که این شفاخانه تا دو هفته دیگر تجهیز شود.

باشندگان هرات از حکومت می‌خواهند که در بخش مبارزه با ویروس کرونا به این ولایت توجه جدی کند.

غلام سخی و حسیب‌الله دو باشنده هرات در زمینه چنین گفتند: "روز به روز مبتلایان به مرض کرونا بیشتر می‌شود و اگر حکومت بی‌توجهی کند، امکان دارد که مرگ و میر بیشتر شود."

"ما از مقام‌های مرکزی خواهش می‌کنیم که امکانات بیشتری به شهر هرات بدهند، تا از فاجعه که قرار است اتفاق بیافتد، جلوگیری شود."

مسئولان صحی افغانستان از مردم می‌خواهند که ویروس کرونا را جدی بگیرند، تا از بروز فاجعه انسانی و فشار زیاد بالای مراکز درمان و مراقبت از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ جلوگیری شود.

مسئولان در وزارت صحت عامه افغانستان می‌گویند که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۴۶ تن در افغانستان به کووید-۱۹ مبتلا شده و این ارقام از آغاز شیوع این بیماری تاکنون به ۲۷،۸۷۸ تن در افغانستان می‌رسد.

کووید-۱۹ بیماری ویروسی است که می‌تواند با نشانه‌های تب، سرفۀ خشک، تنگی نفس و سستی و بی‌حالی به همراه باشد. داکتران توصیه می‌کنند که مردم باید دستانشان را روزانه چند بار با صابون بشویند، ماسک بپوشند، فاصلۀ جسمی را رعایت کنند و تا حدِ ممکن در خانه بمانند.

XS
SM
MD
LG