لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۱۸

ارزیابی‌های مقدماتی کار نیروگاه تولید برق بدخشان آغاز شده است


آرشیف، ولایت بدخشان

مسئولان شرکت بدخشان انرژی که قرارداد تأمین انرژی برق این ولایت را از طریق برنامۀ مشارکت عامه و خصوصی با حکومت افغانستان به دست آورده، از آغاز کار برنامه‌های برق رسانی در این ولایت سخن می‌‌گویند.

دلیر جمعه‌یف، رئیس شرکت بدخشان انرژی می‌گوید که برنامه های توسعه انرژی برق در بدخشان هفت هفت سال زمان بندی شده است و در دو مرحله این برنامه که ۱۴ سال را در بر می‌گیرد تمام مردم بدخشان به انرژی برق مطمئن و با دوام دسترسی می‌یابند.

به گفته وی ۶۳۱ میلیون دالر را در بخش توسعه انرژی سرمایه گذاری می‌شود و ۳۶۴ میلیون دالر آن صرف ساخت نیروگاه‌های آبی که ۹۱ میگاوات ظرفیت خواهد داشت، به مصرف می‌رسد.

از سوی هم بهروز خاوری، یکتن از کارشناسان شرکت بدخشان انرژی می‌گوید که این شرکت در کنار احداث و ارائه برق با دوام، بورسیه های تحصیلی را برای دانش آموزان بدخشان فراهم می‌کند تا آن‌ها در رشته های انجنیری در پوهنتون‌های تخنیکی پیشتاز بین‌المللی تحصیل کنند و دوباره در شرکت بدخشان انرژی به کار استخدام شوند.

وی می‌افزاید که از طریق شرکت بدخشان انرژی ۲،۰۰۰ فرصت کار دایمی و ۵۰،۰۰۰ فرصت کار در جریان سی سال برای مردم از طریق کار در ساختمان‌های بند برق و بخش‌های دیگر فراهم می‌شود.

در همین حال، سیف‌الدین ساییس رئیس جامعه مدنی بدخشان از خوش‌بینی مردم این ولایت سخن می‌گوید.

بدخشان کوهستانی از منابع آبی سرشار بهره مند است. در حال حاضر کمبود انرژی برق در بدخشان از چالش‌های عمده مردم است و در مرکز بدخشان مردم از برق دیزلی استفاده می‌کنند و در یک شبانه فقط چند ساعت محدود از طرف شب به برق دسترسی دارند. این برق که بهای هر کیلوواتش 30 افغانی است، تنها برای روشن سازی خانه ها قابل استفاده است.

XS
SM
MD
LG