لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۳۹

خبر ها

اشرف غنی حمله انفجاری بر موتر خانواده ولوالجی را محکوم کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید در مورد حمله انفجاری بر خانواده شاعر و نویسنده اسدالله ولوالجی در ولسوالی پغمان باید تحقیقات همه جانبه انجام شود.

در یک اعلامیه ارگ آمده است که رئیس جمهور اشرف غنی در مورد این حادثه اظهار تأسف کرده و آن را محکوم می‌کند.

این انفجار دیروز بر موتر حامل خانواده ولوالجی صورت گرفت و به گفته پولیس دو تن در آن کشته و شش تن دیگر زخمی شدند. در بعضی از خبرها تعداد کشته شده ها چهار تن گفته شده است.

در این اواخر انفجار ماین‌های مقناطیسی در کابل زیاد شده و قوماندانی امنیه کابل امروز خبر داد که تنها شب گذشته در حوزه نهم شهر کابل سه ماین جاسازی شده را خنثی کرده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

پولیس محلی دولینه غور: اگر زخمی‌ها به مرکز انتقال نشوند، جان می‌دهند

موقعیت ولایت غور در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی ولسوالی دولینه غور می‌گویند زخمی‌های نیروهای امنیتی در این ولسوالی نیاز جدی به کمک دارند.

محمد نسیم قوماندان پولیس محلی ولسوالی دولینه ولایت غور در یک تماس تلفونی امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت نیروی های امنیتی که شب گذشته در نتیجه حمله طالبان بالای پاسگاه های این ولسوالی زخمی شدند، وضعیت صحی آنان وخیم است و اگر حکومت برای انتقال آنان به مرکز ولایت غور اقدام نکند آنان جان خواهند داد.

او گفت که بارها با مسئولان محلی تماس گرفته اما تا اکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است: "پنج نفر از ما بسیار شدید زخمی است دو نفر هم شهید شدند از دیشب تا اکنون به قوماندان امنیه، رئیس امنیت و والی هر چند صحبت کرده‌ایم اندک ترین توجه نکرده اند. وضعیت زخمی‌ها بخصوص دو نفر بسیار وخیم است هیچ‌کس صدای ما را نمی‌شنود."

از سوی دیگر شماری از اعضای فامیل‌های زخمیان دروازه ولسوالی را بسته اند و خواهان انتقال فرزندان شان به شفاخانه ولایتی هستند.

رادیو آزادی تلاش کرد دیدگاه قوماندان امنیه و والی غور را داشته باشد اما آنان دست‌یاب نشدند.

به گفته مسولان محلی ولایت غور در حمله شب گذشته بالای پاسگاه های نیروی های خیزش مردمی، امنیت ملی و پاسگاه شمال ولسوالی دولینه دو نیروی مردمی کشته و چهار نیروی امنیتی زخمی شدند.

بیش از ۶ میلیارد افغانی از منابع عایداتی افغانستان جمع‌آوری شده است

آرشیف، وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید، از هفتم تا بیستم سرطان امسال ۶ میلیارد و ۲۴۱ میلیون افغانی از منابع عایداتی جمع‌آوری شده است.

این وزارت در گزارش تازه مالی‌اش گفته که از آغاز سال جاری میلادی تمام عواید جمع‌آوری شده‌ کشور ۸۴ میلیارد و ۳۷۷ میلیون افغانی بود.

سال جاری مالی ۱۳۹۹ در ماه قوس پایان می‌یابد.

'۸ تن در حمله‌ نظامیان پاکستانی در کنر کشته شدند'

موقعیت کنر در نقشه افغانستان

مقام‌های امنیتی ولایت کنر از کشته شدن هشت تن در اثر زد و خوردها در این ولایت خبر داده‌اند.

به گفته این مقام‌ها، نظامیان پاکستانی حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر امروز چهارشنبه (۲۵ سرطان) حمله‌هایی را بر پوسته‌های امنیتی قوای افغان در اسعد آباد مرکز این ولایت و چند ولسوالی دیگر انجام دادند که منتج به زد و خوردهای شد.

محمد یوسف مظلوم‌یار، قوماندان امنیه کنر امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که نیروهای پاکستانی نخست بر پوسته‌های امنیتی ولسوالی مرور حمله کردند.

به گفته وی، در اسعد آباد و سرکانو نیز نیروهای پاکستانی مناطق مسکونی را هدف قرار داده‌اند که به گفته وی، تا حال چندین تن کشته و زخمی شده‌اند.

ریاست صحت عامه کنر می‌گوید، اجساد هشت تن و شش فرد زخمی به شفاخانه اسعد آباد منتقل شده‌اند.

مقام‌های پاکستانی تا حال در مورد این ادعای مقام‌های کنر چیزی نگفته اند.

پنتاگون: نیروهای امریکایی از ۵ پایگاه نظامی از افغانستان بیرون شده‌اند

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

وزارت دفاع امریکا تأیید کرده که مطابق توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان در دوحه، بخشی از نیروهای امریکایی از پنج پایگاه نظامی در افغانستان بیرون شده‌اند.

این وزارت دیروز (سه‌شنبه ۱۴ جولای) با نشر اعلامیه‌ای با اشاره به گذشت بیش از ۴ ماه از امضای این توافقنامه همچنان گفت که ایالات متحده شمار نیروهای خود را به ۸،۴۰۰ تن در افغانستان کاهش داده است.

در اعلامیۀ وزارت دفاع امریکا آمده است که نیروهای این کشور با بیرون‌شدن از این پایگاه‌ها، این مرکزهای نظامی را به نیروهای امنیتی افغان سپرده‌اند.

وزارت دفاع این کشور تاکید کرده است که امریکا به مبارزه علیه تروریزم در افغانستان ادامه خواهد داد و به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان، به ویژه مشوره و آموزش این نیروها متعهد است.

همزمان با این، جنرال کنت مکنزی، فرمانده قوماندانی مرکزی قوای امریکایی در سفرش به افغانستان با رئیس جمهور غنی دیدار و گفتگو کرده است.

مرحله نهایی آزمایش یک واکسین احتمالی ضد ویروس کرونا در امریکا آغاز شد

آرشیف

شرکت امریکایی بیوتکنولوژی مدرنا اعلام کرده است که مرحلۀ نهایی آزمایش یک واکسین احتمالی در برابر بیماری کووید–۱۹ را آغاز می‌کند.

به گفتۀ این شرکت، نتیجۀ آزمایش‌های اولیه، این واکسین پاسخ ایمنی (معافیت) را در همۀ ۴۵ داوطلب سالم به وجود آورده است.

به گفتۀ مدرنا، حکومت امریكا از واكسین این شرکت حمایت می‌كند و مرحلۀ سوم آزمایش آن روی ۳۰،۰۰۰ تن در اواخر ماه جولای آغاز می‌شود.

در حال حاضر ده‌ها واکسین احتمالی در برابر بیماری کووید-۱۹ در سرتاسر جهان در مراحل مختلف آزمایش، قرار دارند.

داکتر آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی ایالات متحدۀ امریکا گفته است، وی "با احتیاط خوش‌بین" است که حداقل یک واکسین تا پایان امسال یا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی ساخته شود.

خدمات انترنتی در ایران با مشکل مواجه شده است

در ایران خدمات انترنتی با مشکل رو به رو شده است.

این مشکل بعد از آن ایجاد شده که صدها هزار استفاده کننده رسانه های اجتماعی تصمیم حکومت ایران را که می‌خواهد سه جوان اشتراک کننده اعتراضات ماه عقرب گذشته در تهران را اعدام کند، محکوم نماید. سه جوان امیر حسین مرادی، محمد رجبی، و سعید تمجیدی نام دارند.

قوه قضائیه ایران این سه نفر را به تخریب نظم عامه و دادن ویدیو ها به رسانه های خارجی در جریان اعتراضات متهم ساخته است.

بعد از اعلام سخنگوی قوای قضائیه ایران در این مورد فعالان حقوق بشر، مردم عام، رسانه های اجتماعی بطور مشخص در تویتر این تصمیم قوه قضائیه ایران را به شدت محکوم کردند.

این رسانه ها هشتگ را ترتیب دادند بنام اعدام نکنید که در ساعت های اول آن بیش از یک میلیون نفر در موردش تبصره کردند.

استفاده کننده های شبکه های اجتماعی می‌گویند که قوه قضائیه ایران باید از تصمیم اعدام این سه جوان صرف نظر کند.

در رسانه های اجتماعی نوشته شده که سه جوان شکنجه شده و تحت فشار از آن‌ها اقرار گرفته شده است.

عفو بین الملل هم خواهان لغو این تصمیم شده است.

در مظاهرات ماه عقرب گذشه در ایران ده ها نفر کشته و صدها نفر بازداشت شدند.

قول اردوی پامیر: ۷ جنگجوی طالبان در دند غوری بغلان کشته شدند

آرشیف، عملیات نظامی نیروهای افغان

مقام‌های امنیتی ولایت بغلان می‌گویند ۷ طالب مسلح در دند غوری ولایت بغلان کشته اند.

هادی جمال سخنگوی قول اردوی پامیر در پیامی به رسانه‌ها گفت این جنگجویان هنگام طرح پلان حملات تروریستی کشته شده و نُه تن دیگر شان زخمی شدند.

به گفته آقای جمال این حمله دیروز سه‌شنبه در قریه تاجیکان دند غوری زمانی صورت گرفت که طالبان در حال برنامه ریزی حملات بالای پوسته‌های امنیتی بودند.

طالبان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

دند غوری از مراکز مهم طالبان در ولایت بغلان شمرده می‌شود و در جوار شاهراه سمنگان بغلان قرار دارد.

چهار جنگجوی طالبان در پکتیا و پکتیکا کشته شدند

آرشیف

در ولایات پکتیا و پکتیکا ۴ جنگجوی مسلح طالبان کشته و ۴ تن دیگر زخمی شده اند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر ایمل مهمند می‌گوید در منطقه سره میدان ولسوالی زیروک پکتیکا دو جنگجوی طالبان در انفجار ماین کشته و یک تن زخمی شد.

مهمند می‌گوید طالبان می‌خواستند در راه بزرگ ماین بگذارند که ماین برخود آن‌ها انفجار کرد.

در پکتیا در منطقه سلیمان‌خیل ولسوالی سمکنی شام روز سه‌شنبه طالبان بر مراسم جنازه یک پولیس محلی حمله کردند که در نتیجه دو طالب مسلح کشته و سه فرد دیگر زخمی شدند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر ایمل مهمند نگفت که به سربازان افغان هم آسیب رسیده است یاخیر؟

طالبان تا حال در این مورد چیزی گفته اند.

جنرال مکنزی: امریکا به حمایتش از افغانستان ادامه می‌دهد

جنرال کنیت مکنزی، قواندان فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا

جنرال کنیت مکنزی، قواندان فرماندهی مرکزی ایالات متحده می‌گوید، کشورش به پشتیبانی خود از افغانستان ادامه می‌دهد تا این کشور یک بار دیگر به پناهگاه امن تروریستان مبدل نشود.

به گفتۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، جنرال مکنزی این سخن را دیروز در دیدار با رئیس جمهور اشرف غنی در کابل ابراز کرد.

جنرال کنیت مکنزی گفته است، هدف سفرش به کابل آن است تا به افغان‌ها اطمینان دهد که همکاری ایالات متحده با افغانستان و حمایتش از صلح و پیشرفت در این کشور پا برجاست.

این موضوع، به نقل از جنرال مکنزی در اعلامیۀ ریاست جمهوری افغانستان گفته شده است.

ایالات متحده و طالبان در ماه فبروری موافقتنامه آوردن صلح به افغانستان را در دوحۀ قطر امضاء کردند. از آن هنگام، حملات طالبان بر نیروهای بین‌المللی در افغانستان متوقف شده اما جنگ بین نیروهای افغان و طالبان همچنان ادامه دارد.

دهقانان کندز از کاهش حاصلات گندم ابراز نگرانی می‌کنند

آرشیف

دهقانان کندز از کاهش حاصلات گندم در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند.

مسئولان ریاست زراعت و مالداری کندز امروز(۲۵ سرطان) به رادیو آزادی گفتند حاصلات گندم امسال در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.

عبدالهادی قرلق، رئیس این اداره می‌گوید سال گذشته در ولایت کندز حدود ۵۰۰ تن گندم حاصل به دست آمده بود؛ اما در سال جاری از ۲۰۰ هکتار زمین للمی حدود ۴۵۰ هزار تن گندم جمع‌آوری شده است.

وی دلیل کاهش محصولات گندم را بارندگی بی‌موقع عنوان کرد.

نیک‌محمد دهقانی در کندز به رادیو آزادی گفت کاهش حاصلات گندم وضعیت اقتصادی دهقانان را با مشکل مواجه ساخته است.

وزارت معادن و پطرولیم سیستم الکترونیکی معلوماتی را ایجاد می‌کند

نشان وزارت معادن و پطرولیم افغانستان

وزارت معادن و پطرولیم افغانستان سیستم منظم الکترونیکی معلوماتی را در بخش معادن و هایدروکاربن (نفت و گاز) برای توسعه و مصونیت آن ایجاد می‌کند.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت: "مقام‌های این وزارت تصمیم گرفته‌اند که برای پیش‌برد تمام پروسه تدارکاتی نفت و گاز یک تقسیم اوقات مشخص ساخته شود که به اساس آن مسئولیت‌ها و مکلفیت‌ها به صورت مشخص واضح شود و در مورد پروژه‌های نفت و گاز تحرک به میان آید."

آقای مطفی افزود: "وزارت همچنین در مورد مدیریت پروژه خط لوله نفت و گاز برای استخدام شرکت مدیریتی و بالا بردن ظرفیت بخش نفت و گاز و مدیریت آن بحث کرده است."

وی می‌گوید برای ارتقاع سطح معلومات و طبقه‌بندی آن سیستم منظم معلومات الکترونیکی و سیستم مدیریتی تهیه خواهند کرد تا در بخش گاز و معادن از آن استفاده شود.

امریکا از تصمیم عدم صدور ویزه به محصلین خارجی صرف نظر کرد

پوهنتون هارورد

ایالات متحده از این تصمیم خود صرف نظر کرد که به اساس آن می‌خواست بخاطر ویروس کرونا مانع برگشت محصلین خارجی به این کشور شود.

حکومت امریکا قبل از این گفته بود ویزای آن محصلینی را که درس‌های شان آن لاین شده است تمدید نمی‌کند، اما اکنون این تصمیم را لغو کرده است.

پوهنتون هارورد و انستیتوت تکنالوژی ماساچوسِت با حمایت چندین موسسه دیگر علمی، اتحادیه معلمان و ۱۸ ایالت برضد رهنمودهای اداره گمرک و اجرای قانون که در ششم جولای نشر شد، اقدام کردند.

اگر این تصمیم اداره گمرک و مهاجرین امریکا تطبیق می‌شد صدها هزار محصل خارجی که در امریکا درس می‌خوانند با مشکلات بزرگ رو به رو می‌شدند زیرا محصلینی که به خانه های خود رفته اند دوباره به امریکا داخل شده نمی‌توانستند.

۳ سرباز اردوی پاکستان در بلوچستان کشته شده اند

آرشیف، موتر سربازان اردوی پاکستان.

مقام‌های اردوی پاکستان از کشته شدن ۳ سرباز در ولایت ناآرام جنوب غربی بلوچستان خبر داده است.

به گفتۀ مقام‌های اردو، سربازان دیروز هنگام گزمه هدف کمین تروریستان قرار گرفتند.

در خبرنامۀ اردو آمده است که در این رویداد در ساحۀ پنجگور ۸ تن دیگر زخمی شدند.

مقام‌های اردو وضعیت زخمی‌ها را وخیم خوانده اند.

هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را تا کنون به دوش نگرفته است.

بلوچستان در مرز با افغانستان و ایران موقعیت دارد.

این ایالت دستخوش خشونت فرقه‌ای، حمله‌های جنگجویان اسلام‌گرا و یک شورشگری جدایی طلبی است که از سال ۲۰۰۴ به این سو هزاران تلفات در پی داشته است.

۷ سرباز دیگر نیز در ماه می در دو رویداد جداگانه در بلوچستان کشته شدند.

کرام‌الدین کریم به‌گونه دایمی از حضور در فوتبال محروم شد

کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان

محکمۀ حکمیت ورزش محرومیت دایمی کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان از حضور در فوتبال را تائید کرد.

این محکمه دیروز گفت: کریم اقدامات وحشتناک را علیه ورزشکاران زن انجام داده است.

کمیته اخلاقی فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، در ماه جون سال گذشته کریم را به اتهام سوءاستفاده و آزار و اذیت جنسی بازی‌کنان تیم ملی فوتبال بانوان در جریان جام جهانی زنان در فرانسه منع و به پرداخت بیش از یک میلیون دالر جریمه محکوم کرد.

روزنامه‌ی گاردین به نقل از منابعی در تیم ملی فوتبال زنان افغانستان گزارش کرده بود که کریم پس از تجاوز جنسی به یکی از دختران فوتبالیست، او و خانواده‌اش را در صورت سکوت‌نکردن، به مرگ تهدید کرده است.

کریم اتهام مطرح شده بر خودش را بی‌اساس دانسته است.

فدراسیون فوتبال افغانستان نیز این اتهام را رد کرده و گفته بود که شماری از اعضای تیم ملی فوتبال زنان بنابر نارضایتی، اتهام زده اند.

ناتو: سطح خشونت موجود در نتیجۀ حمله‌های طالبان، پذیرفتنی نیست

یکی از زخمی‌های رویداد حمله دهشت‌افگنی در ولایت سمنگان

ناتو می‌گوید، سطح خشونت موجود مخصوصاً در نتیجۀ حمله‌های طالبان علیه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، پذیرفتنی نیست.

این پیمان دیشب در اعلامیه ای گفت: "خشونت‌ها سبب بی‌ثباتی و زیر سوال رفتن اعتماد در روند صلح می‌شود."

در اعلامیه از تمامی طرف‌ها خواسته شده است تا فوراً روی حل مسائلی که مانع در برابر آغاز مذاکرات همه‌شمولِ بین افغانان پنداشته می‌شوند، به توافق برسند.

کی بیلی هاچیسن، سفیر ایالات متحده در ناتو دیشب در یک پیام در حساب توییتر خود در کنار حمایت از این موقف ناتو گفت"زمان آن است که طالبان خشونت را متوقف سازند."

خانم هاچیسن افزود: "ایالات متحده، ناتو و شرکای ما همه از تمامی طرف‌ها می‌خواهند که موانع باقی مانده بر سر راهِ آغاز مذاکرات بین افغان‌ها را دور سازند و روند صلح را پیش ببرند."

تأخیر در تکمیل شدن روند مبادلۀ زندانیان، سبب شده تا مذاکرات آغاز نشود.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که به آشتی با طالبان اولویت داده است.

اما به گفتۀ ارگ، طالبان به تعهداتی که در توافق‌نامه صلح با امریکا سپرده اند، به گونۀ کامل عمل نکرده اند.

ذبیح‌الله مجاهد، که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، به روز سه شنبه در یک اعلامیه‌ای گفت: "شدت یافتن جنگ، واکنشی است به عملیات نیروهای افغان."

او همچنان ادعا کرده است که پس از امضای توافق‌نامۀ صلح در بیست و نهم فبروری، نیروهای امریکایی با استفاده از طیاره‌های نیروهای افغان، افراد آن‌ها و غیرنظامیان را هدف بمباران قرار داده اند.

نیروهای امریکایی این ادعا را تائید نکرده اند.

در تازه‌ترین مورد، شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان به روز دوشنبه گواه حملۀ مرگبارِ بود که طالبان مسئولیت‌اش را به عهده گرفتند.

در این حمله به گفتۀ مقام‌های افغان، ۱۳ تن به‌شمول ۱۱ کارمندِ امنیت ملی کشته و حدود ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG