لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۳

افغانستان

کار روی پلان عمل برای تقویت امنیت کابل آغاز شد

آرشیف، بخشی از شهر کابل

برای تقویت امنیت و مبارزه خوب با جرایم جنایی در کابل بر یک پلان عمل کار شروع شده است.

در یک سیمناری که کارمندان امنیت، ترافیک، تراسپورت، شاروالی و نمایندگان یک تعداد ادارات دیگر در آن سهم داشتند هفت کمیته تعیین شد که در ظرف یک روز این پلان را تکمیل کند.

در اعلامیه وزارت داخله آمده است این پلان طبق رهنمایی رئیس جمهور ترتیب می‌شود.

پلان امنیتی کابل در یک زمانی ترتیب می‌شود که حملات طرح‌ریزی شده در کابل زیاد شده است.

قبل از این هم برنامه‌های مختلفی برای تامین امنیت شهر کابل ترتیب شده بود، اما چنین معلوم می‌شود که پلان نو نسبت به کارکردهای سابق موثرتر خواهد بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اشرف غنی: خشونت طالبان پروسه صلح را به خطر روبرو می‌کند

سخنرانی رئیس جمهور غنی در نشست تقویت اجماع برای صلح

رئیس جمهور افغانستان هشدار می‌دهد که خشونت طالبان امکان دارد پروسۀ صلح را به خطر روبرو کند.

محمد اشرف غنی در سخنرانی آنلاین خود به نشست بین‌المللی دیروز (دوشنبه ۱۶ سرطان) در کابل گفت، اگر طالبان به جنگ ادامه دهند روند صلح با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

او گفت، میزان کنونی خشونت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

در نشست زیر عنوان "تقویت اجماع برای صلح در کابل" نمایندگان تقریباً ۲۰ کشور و سازمان جهانی، آنلاین سهم گرفتند.

ولی برای بحث روی جوانب مختلف صلح دو نشست دیگر هم برگزار می‌شود.

مقام‌ها: ۹ جنگجوی طالبان در ولایت بغلان کشته شدند

آرشیف

مقام‌های محلی بغلان می‌گویند، ۹ تن از جنگجویان طالبان در عملیات نیروهای افغان در این ولایت کشته شده‌اند.

احمد جاوید بشارت سخنگوی قوماندانی امنیۀ بغلان در پیام ویدیویی که صبح امروز (۱۷ سرطان) به رسانه‌ها فرستاد می‌گوید که این جنگجویان قصد مسدود کردن شاهراه پلخمری-بغلان را داشتند، ولی با واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند.

وی گفت: "مخالفین مسلح دولت دیروز می‌خواستند که شاهراه پلخمری-بغلان را مسدود سازند و اموال تاجران را به آتش بکشند، ولی نیروهای ملی دفاعی در مقابل آن‌ها عملیات آغاز کردند که در نتیجه ۹ تن از مخالفین مسلح کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند."

آقای بشارت می‌افزاید که یک قوماندان طالبان بنام قاری جمعه گل مشهور به متقی در میان کشته شدگان است، ولی در بارۀ تلفات نیروهای دولتی در این عملیات چیزی نگفته است.

طالبان هنوز در مورد کدام تبصره نکرده‌اند.

زلزله‌ای به شدت ۴.۶ درجه ریشتر دیشب کابل را تکان داد

موقعیت کابل در نقشه افغانستان

ادارۀ زمین‌شناسی امریکا شدت زلزلۀ دیشب (۱۶ سرطان) در کابل را ۴.۶ درجه ریشتر گفته است.

این تکان، ساعت ۸:۳۶ دقیقه دوشنبه شب کابل را لرزاند.

ادارۀ زمین‌شناسی امریکا، مرکز این تکان را ولسوالی پغمان ولایت کابل گفته است. در مورد تلفات احتمالی و یا زیان‌های مالی برخاسته از زلزله گزارشی در دست نیست.

اکثریت شهریان کابل با وقوع زلزلۀ دیشب به جاده‌ها ریختند. اکثریت آن‌ها در نخست تصور کردند که انفجاری رخ داده‌است.

کابل با واقع شدن در نزدیک سلسله کوۀ هندوکش، گاه‌گاهی شاهد وقوع تکان‌های خفیف و شدید زلزله بوده‌است.

حکومت افغانستان برای پنچ ولایت والی تازه معرفی کرد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان

حکومت افغانستان از معرفی پنج والی تازه برای ولایت‌های خوست، لغمان، نورستان، بغلان و سمنگان خبر می‌دهد.

ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که بر اساس حکم رئیس جمهور اشرف غنی، محمد صدیق پتمن به حیث والی خوست، عبدالغفور ملک‌زی برای نورستان، رحمت‌الله یارمل برای لغمان، تاج محمد جاهد برای بغلان و محمد داوود کلکانی به حیث والی سمنگان تعیین شده‌اند.

در یک تحول دیگر، محمد عمر داوودزی به حیث نمایندۀ ویژه افغانستان در امور پاکستان از سوی رئیس جمهور اشرف غنی تعیین شده‌است.

معرفی مقام‌های جدید در حالی صورت می‌گیرد که کابینۀ حکومت افغانستان تا هنوز تعیین نشده‌است.

رئیس جمهور اشرف غنی ماۀ گذشته در دیدارش با اعضای شورای ملی گفته بود که به زودی، به سرپرستی در وزارت‌های افغانستان نقطۀ پایان می‌گذارد.

فیصلۀ کابینه برای ثبت دارایی‌های مقام‌های ارشد حکومتی

فیصله‌ی کابینه برای ثبت دارایی‌های مقام‌های ارشد حکومتی

کابینۀ افغانستان فیصله کرده که تمامی وزیران، والی‌ها، اعضای شورای ملی و مقام‌های ارشد حکومتی، دارایی‌های‌شان را در جریان سه هفته ثبت کنند.

بر اساس این تصمیم که روز دوشنبه (۱۶ سرطان) در نشست کابینه گرفته شد، هشدار هم داده شده که اگر مقام‌ها و اعضای مجلس در یک فرصت زود دارایی‌های شان را ثبت نکنند، به وزارت مالیه هدایت داده می‌شود تا معاش آن‌ها را قطع کند.

بحث ثبت دارایی مقام‌ها و اعضای شورای ملی بارها در سطح حکومت مطرح شده، اما پس از مدتی فروکش کرده‌است.

قانون ثبت دارایی مقام‌های ارشد افغانستان در ماۀ عقرب سال ۱۳۹۷ از سوی شورای ملی تصویب شده بود، اما با گذشت نزدیک به دو سال، تا هنوز این قانون جدی گرفته نشده‌است.

کاهش موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان

آزمایشگاه ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید، موارد مثبت ویروس کرونا در کشور کاهش یافته، اما زندگی تاکنون در این کشور به حالت عادی برنگشته است.

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان) هنگام ارائۀ آمار مبتلایان ویروس کرونا گفت: "در ۲۴ ساعت گذشته ۶۶۸ آزمایش کرونا صورت گرفته که ۲۳۹ مورد آن مثبت تثبیت شده و در اثر این ویروس در یک شبانه روز ۲۴ نفر جان باخته اند."

بر اساس ارقام رسمی وزارت صحت عامه تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر در افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

اولین مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان اضافه از چهار ماه پیش در ولایت هرات ثبت شد. از آن هنگام، مقام‌های صحی می‌گویند که نزدیک به ۹۰۰ تن جان باخته‌اند.

کووید-۱۹ بیماری ویروسی است که می‌تواند با نشانه‌های مثل تب، سرفۀ خشک، تنگی نفس و بی‌حالی به همراه باشد.

داکتران می‌گویند، مردم باید دستان‌شان را روز چند بار با صابون بشویند، ماسک بپوشند، فاصلۀ جسمی را رعایت کنند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

فیصله کابینه؛ یک معاون والی در هر ولایت کشور [زن] باشد

نقشه افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، کابینه در نشست امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان​) فیصله کرده که معاون والی در هر ولایت کشور [زن] باشد.

این گام به هدف افزایش سهم زنان در دولت خوانده شده.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی امروز در کنفرانس خبری در کابل گفت: "طبق پیشنهاد وزارت امور زنان حکومت تصمیم گرفت، تا در تمامی ۳۴ ولایت کشور، یک، یک معاون والی زن تعیین کند. کابینه به ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی هدایت داد تا در ایجاد بست‌های یاد شده اقدام کند."

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی دو سال پیش سهم زنان در اداره‌های دولتی را ۲۲ در صد اعلام کرده بود.

این کمیسیون وعده داده بود که فیصدی نقش زنان را تا دو سال دیگر به ۳۰ در صد بلند خواهد برد.

ناامنی و مسائل فرهنگی عنعنه‌ای از عوامل کاهش نقش زنان در دولت خوانده شده.

یک عضو شورای ولایتی لوگر در تیراندازی افراد ناشناس زخمی شد

نفیسه هجران

مقام‌های محلی می‌گویند، نفیسه هجران عضو شورای ولایتی لوگر در تیراندازی مردان مسلح ناشناس زخمی شده است.

شاه‌پور احمدزی سخنگوی قوماندانی امینه لوگر به رسانه‌ها گفته که خانم هجران صبح امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان) راهی دفتر کارش بود که در منطقۀ چوک بیرق، به طرف وی تیراندازی شد.

احمدزی گفت که پولیس یک فرد مظنون را بازداشت کرده است.

وضعیت صحی خانم هجران قناعت‌بخش خوانده شده، اما ریاست صحت عامۀ لوگر گفته که او برای معالجۀ بهتر به پایتخت کابل فرستاده شده است.

نفیسه هجران در دو دوره عضو شورای ولایتی لوگر انتخاب شده و از فعالان مطرح این ولایت است.

انگیزۀ رویداد هنوز معلوم نیست و تاکنون کسی یا گروهی مسئولیت حمله را نپذیرفته است.

از ۱۲ جولای گذرگاه‌های 'انگور اده' و 'دند پتان' برای تجارت باز می‌شوند

آرشیف

عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان گفته که از ۱۲ جولای گذرگاه‌های "انگور اده" و "دند پتان" برای تجارت بین دو کشور باز می‌شود و تلاش‌ها برای برداشتن موانع فراراه توسعه تجارت با پاکستان هم ادامه دارد.

نصیر عالمیار، مسئول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت پکتیا به رادیو آزادی گفت که نشستی دیروز دیرهنگام با حضور نمایندگان بخش خصوصی در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان در این مورد برگزار شد.

به گفته او، در این نشست تاجران افغان همه مشکلات فراراه تجارت و ترانزیت با کشور پاکستان را مطرح کردند و افزودند که حکومت پاکستان به نام‌های مختلف در بندر کراچی، تورخم، چمن و سایر مسیرهای تجاری بر سر راه تاجران افغان موانع ایجاد می‌کند.

آقای عالمیار گفت که اسکن و بازرسی کالاها، اخاذی غیرقانونی، متوقف کردن موترهای ترانزیتی و اجازه ندادن برای رفت‌وآمد تاجران، از مسائلی بود که در این نشست مطرح شد.

او همچنین گفت در کنار آن تاجران افغان از سفیر افغانستان در پاکستان خواستند که سیاست جامعی برای دادوستد تجاری و ترانزیتی تهیه شود تا تاجران هر دو طرف بتوانند تجارت و ترانزیت را در هر دو مسیر توسعه دهند.

عاطف مشعل، سفیر افغانستان به تاجران اطمینان داد که به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهد تا تجارت بین هر دو جانب بیشتر رونق پیدا کند.

و افزود که با جانب پاکستان توافق صورت کرفته است تا کالاهای تجاری افغانستان از گذرگاه "واگه" و کراچی به سایر کشورها صادر شود و همچنین نشست‌های دوجانبه مرتبط برگزار شود.

اسلام‌آباد عبدالله عبدالله را به پاکستان دعوت کرده‌است

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

اسلام‌آباد از عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی افغانستان دعوت کرده‌است که از پاکستان دیدن کند.

در خبرنامۀ که در صفحۀ رسمی شورای مصالحۀ ملی افغانستان نشر شده، آمده‌است که زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان در کابل در ملاقات با آقای عبدالله به روز یک‌شنبه (۱۵ سرطان)، دعوت‌نامۀ حکومت آن کشور را به وی تقدیم کرد.

سفیر پاکستان در این دیدار حمایت کشورش را از تلاش‌های صلح افغانستان ابراز کرده و گفته که پاکستان آماده‌است تا افغانستان را در راستای دست‌یابی به صلح دایمی همکاری کند.

به اساس خبرنامه، عبدالله عبدالله گفته است که در یک زمان مناسب به پاکستان سفر خواهد کرد.

پاکستان پیوسته حمایتش را از روند صلح افغانستان ابراز کرده، اما مقام‌های افغانستان به این باور هستند که اسلام‌آباد با این روند همکاری صادقه نکرده است، چیزی‌که پاکستان رد می‌کند.

به موترهای اعضای شورای ملی بعد از بایومتریک نمبر پلیت توزیع می‌شود

آرشیف

وزارت دولت در امور پارلمانی می‌گوید، بعد از این نمبر پلیت‌های موترهای اعضای شورای ملی بعد از تکیمل پروسه‌ی بایومتریک توزیع خواهد شد.

ضیاالحق امرخیل وزیر دولت در امور پارلمانی در صفحه تویترش نوشته که روی این موضوع یک توافق‌نامه دیروز (۱۵ سرطان) میان وزارت داخله و شورای ملی به امضا رسید.

به‌گفتۀ آقای امرخیل، بعد از این موترهای حامل نمبر پلیت‌های با حروف (م، ج) و (و، ج) را تنها اعضای شورای ملی استفاده می‌کنند و جلو سوء استفادۀ این نمبر پلیت‌ها گرفته خواهد شد.

هدایت این کار را رئیس جمهور غنی داده‌است.

قبل از این مشکلاتی در استفاده از این نمبر پلیت‌ها موجود بود و موترهای دارندۀ چنین پلیت‌ها را اقارب اعضای شورای ملی نیز استفاده می‌کردند که گاهگاه منتج به بی‌نظمی‌ها در شهر می‌شد.

خواست سازمان همکاری‌های اسلامی در مورد صلح و کاهش خشونت در افغانستان

آرشیف، اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی

سازمان همکاری‌های اسلامی از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته است، خشونت‌ها را کاهش داده و روی رسیدن به صلح تمرکز کنند.

سرمنشی این سازمان یوسف ال عثمین دیروز (یک‌شنبه ۱۵ سرطان) در اعلامیۀ تداوم خشونت‌ها در افغانستان را منبع تأسف خوانده و از تمام جوانب خواست برای رسیدن به صلح دایمی تلاش کنند.

او گفت، پیشرفت‌ها در زمینه صلح صورت گرفته، ولی تأکید کرد که برای رسیدن به این هدف باید تلاش‌ها چند برابر شود.

وزارت خارجۀ افغانستان از این اعلامیه‌ی سازمان همکاری‌های اسلامی استقبال کرده و از همکاری‌های این سازمان ابراز سپاس کرده‌است.

یک ماین‌گذار با سه همدست‌اش از ولسوالی پغمان دستگیر شدند

آرشیف

مقام‌های امنیتی در کابل می‌گویند، یک ماین‌گذار با سه همدست‌اش را در ولسوالی پغمان دستگیر کرده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان دیروز یک‌شنبه (۱۵ سرطان) در اعلامیۀ گفت، این افراد مشغول ماین‌گذاری در منطقۀ سه راهی برجک بودند که از سوی نیروهای فرقه ۱۱۱ گرفتار شدند.

در اعلامیه گفته نشده که این افراد مربوط کدام گروه اند.

کابل در چند هفته گذشته شاهد انفجار ماین‌های جابجا شده یا مقناطیسی بوده است.

هفته گذشته دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر در اثر یک انفجار در احمد شاه بابا مینۀ کابل کشته شدند که این حادثه خشم شدید ملل‌متحد و گروه‌های حقوق بشر را برافروخت.

کوچی‌ها در میدان‌شهر مظاهره کردند

موقعیت ولایت میدان وردک در نقشه افغانستان

در ادامه تنش‌ها میان اهالی ده نشین و کوچی در ولایت میدان وردگ شماری از کوچی‌ها امروز یکشنبه در میدان‌شهر مظاهره کرده گفتند که چراگاه‌های آن‌ها توسط زورمندان غصب شده است.

تظاهر کنندگان گفتند که خواستار حقوق مساوی با اقوام دیگر اند و بد رفتاری با آن‌ها در ادارات دولتی باید متوقف ساخته شود.

تظاهر کنندگان کوچی می‌گویند که از چندین سال به این‌سو به آنها اجازه داده نمی‌شود که به چراگاه‌های تابستانی خود بروند.

جنجال برسر چراگاه ها میان کوچی‌ها و اقوام هزاره در ولسوالی بهسود از چندین سال به این‌سو ادامه دارد و برخورد های طرفین تلفات هم به دنبال داشته است.

نمایندگان طرفین می‌گویند که دولت نتوانسته این مشکل را حل کند.

ناتو به نیروهای افغان وسایل و تجهیزات طبی کمک می‌کند

بیرق ناتو

ناتو از بزرگ‌ترین کمک طبی خود با نیروهای افغان در برابر شیوع ویروس کرونا خبر می‌دهد.

این کمک از سوی بخش ملکی ناتو بعد از آن اعلان شد که گزارش‌های اخیر از انتشار کووید‌۱۹ در میان نیروهای افغان خبر داد.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در تویت خود می‌گوید که بیش از ۱.۵ میلیون ماسک، ۵صد هزار دستکش، ۴۶۰ هزار چپن و وسایل جراحی به پولیس و اردوی ملی افغانستان کمک می‌کند.

ناتو تاکید کرده است که برای حمایت از تلاش‌های صلح در افغانستان از نیروهای این کشور پشتیبانی می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG