لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۰

۵۴ مسافر گروگان طالبان در ارزگان آزاد شدند


آرشیف، شماری از جنگجویان طالبان

مقام‌های محلی ولایت دایکندی می‌گویند گروه طالبان ۵۴ مسافر اهل ولایت دایکندی را روز پنج‌شنبه گروگان گرفت.

عباس کامیار، سخنگوی والی دایکندی به رادیو آزادی گفت که گروگان‌ها شامل ۱۷ راننده ۹ مرد و ۲۸ زن و کودک بودند. به گفته آقای کامیار، طالبان پس از پادرمیانی بزرگان محل همه آنان را آزاد کردند.

کامیار افزود: "براساس گزارشی که همین لحظه به ما رسید، تمام گروگان‌ها و تمام راننده‌ها و موترها آزاد شدند."

به گفته مقام‌های محلی این گروگانگیری پس از آن صورت گرفت که پسری با دختری جوان از ولایت ارزگان فرار کرد و از مسیر دایکندی به ولسوالی گیزاب این ولایت رفت.

فاطمه نعیمی، عضو شورای ولایتی دایکندی به رادیو آزادی گفت که جنگجویان گروه طالبان تهدید کردند تا زمانی که این دختر و پسر را به آن‌ها تحویل ندهند، گروگانگیری ادامه خواهد داشت: "این خانم و آقایی که فرار کردند، خواهر خانم او مرد بوده. از قریه گوهرگین ولسوالی جارچینو که مربوط ارزگان می‌شود و هر دو پشتون‌تبار هستند. آن‌ها از مسیر دایکندی عبور کردند و رفتند به ولسوالی گیزاب که آنجا هم ما تسلط نداریم."

به گفته خانم نعیمی، جنگجویان طالبان پس از چهار روز گفت‌وگو، حاضر به آزادی گروگان‌ها نشدند و سرانجام، مردم مناطق محل سکونت گروگان‌ها جنگجویان طالبان را لت‌وکوب کردند و گروگان‌ها را آزاد کردند و به محل امنی بردند.

موقعیت ولایت دایکندی در نقشه افغانستان
موقعیت ولایت دایکندی در نقشه افغانستان

غلام‌سخی غفوری، فرمانده پولیس دایکندی به رادیو آزادی گفت که از چند روز به این سو گفت‌وگوها به منظور حل موضوع گروگانگیری، بین بزرگان دایکندی و ارزگان ادامه داشت و در نتیجه آن امروز گروگانگیری پایان یافت: "از سه روز به این سو گفت و‌شنودهای بسیار شدید ادامه داشت. به دلیل این‌که آن‌ها نظامی نبودند و به سرحد دو طرف دستگیر شدند. ما تلاش کردیم توسط همین ریش‌سفیدان آزاد شوند بهتر این است که ما حملات نظامی داشته باشیم. خوشبختانه امروز آنان رها شدند."

به گفته آقای غفوری، به دلیل هم‌مرز بودن دایکندی با ولایت‌های ناامن، هرازگاهی مسافران این ولایت از سوی گروه طالبان به گروگان گرفته می‌شوند.

XS
SM
MD
LG