لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۵

یوناما: ۱۲ اقدام عمدی خشونت آمیز مستند سازی شده است


یوناما: حمله به بخش زایشگاه شفاخانه دشت برچی وحشتناک‌ترین حمله در کابل بوده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" نسبت به آنچه که حملات "عمدی به مراکز صحی" در زمان گسترش ویروس کرونا در افغانستان خوانده، اظهار نگرانی کرده است.

یوناما در گزارشی که در کابل منتشر کرده، نوشته که از ۱۱ مارچ تا ۲۳ می سال روان میلادی ۱۲ حمله یا اقدام عمدی خشونت بار را مستند سازی کرده است.

براساس این گزارش، ۸ حمله را گروه طالبان انجام داده اند و سه رویداد دیگر به نیروهای امنیتی نسبت داده شده است. دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل حمله به بخش زایشگاه یک شفاخانه را وحشتناک‌ترین حمله در کابل خوانده که در آن ۲۴ نفر کشته شدند.

بر اساس این گزارش، دبورا لیونز، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است: "در زمانی که نیاز به کمک رسانی بی‌درنگ انسان دوستانه برای حفاظت از جان انسان‌ها در افغانستان وجود دارد، هم طالبان و هم نیروهای امنیتی دست به اقدامات عمدی خشونت آمیز می‌زنند که سبب تضعیف روحیه کارکنان و در مجموع مراکز صحی می‌شود."

دبورا لیونز، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان
دبورا لیونز، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان

خانم لیونز گفته: "هیچ بهانه‌ای برای چنین حملات وجود ندارد، امنیت و بهزیستی غیرنظامیان برای طرف‌های درگیر جنگ باید اولویت باشد."

اما حکومت افغانستان دخیل بودن نیروهای امنیتی در حمله‌هایی که غیرنظامیان کشته شده باشند را رد می‌کند.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید حمله‌های که در آن‌ها غیرنظامیان آماج قرار گرفتند کار طالبان است.

آقای مینه پال به رادیو آزادی گفت در حالیکه خواست حکومت افغانستان و تیم‌های صحی از طالبان در چنین شرایط کرونایی پایان خشونت و برقراری آتش‌بس بوده است، اما این گروه پیوسته به حمله‌های خود و آماج قراردادن غیرنظامیان ادامه داده است.

او افزود: "پیوسته خواست حکومت افغانستان، جامعه جهانی و کشورها از طالبان همین بوده است که آتش‌بس کنند تا تیم‌های صحی افغانستان بتوانند برای مردم در چنین اوضاع کرونایی خدمات رسانی کنند، اما متأسفانه با وجود این همه خواست‌ها طالبان به حملات خود ادامه داده اند."

این نگرانی‌ها از سوی یوناما در حالی مطرح می‌شوند که پیشتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز از آنچه آماج قرار گرفتن غیرنظامیان در حمله‌های طرف‌های درگیر جنگ خوانده، نگرانی کرده است.

آرشیف، فردیکه در یک حمله انتحاری در کابل زخمی شده است در حال انتقال به شفاخانه
آرشیف، فردیکه در یک حمله انتحاری در کابل زخمی شده است در حال انتقال به شفاخانه

این کمیسیون پیشتر سال ۲۰۱۹ میلادی را خونین‌ترین سال برای غیرنظامیان خوانده و گفته که در ۷۱ رصد این حمله‌ها طالبان دخیل بوده اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان بخشی از این گزارش را که اعضای این گروه را در بیشترین این حملات دخیل دانسته رد می‌کند و می‌گوید حمله‌ها از سوی نیروهای نظامی افغانستان صورت گرفته که بیشتر آن حملات هوایی به مراکز صحی بوده اند.

XS
SM
MD
LG