لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۱

پوتین علاقمندی‌اش‌را به نامزدی در 'انتخابات روسیه' ابراز کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، علاقمندی‌اش‌را به نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری این‌کشور ابراز داشته است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می‌گوید، اگر رای‌دهنده‌گان روسی به یک تعدیل پیشنهادی در قانون اساسی رای بدهند، او روی نامزد شدن‌اش در انتخابات ریاست جمهوری غور خواهد کرد.

قرار است این رای‌دهی در مورد تعدیل قانون اساسی به تاریخ اول جولای برگزار شود.

این بیانات پوتین که دیروز از یک شبکه تلویزیون دولتی روسیه منتشر شد، یکی از واضح‌ترین اشاره‌ها تا به‌حال درمورد علاقمندی پوتین به یک دور دیگر ریاست جمهوری است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

رسانه‌های روسیه از قول پوتین گزارش داده اند که گفته است "تاحال تصمیم نگرفته و احتمال نامزد شدن در انتخابات را در صورت تعدیل قانون رد نمی‌کند، دیده شود".

ولادیمیر پوتین در ماه جنوری امسال از پیشنهاد متحدین‌اش در مورد ورود تعدیل در قانون اساسی پرده برداشت. تعدیلی‌که ادامه قدرت پوتین به‌حیث رئیس جمهور را به یقین مبدل می‌کند.

دور فعلی ریاست جمهوری آقای پوتین در سال ۲۰۲۴ خاتمه میابد و اگر مردم روسیه هفته آینده به تعدیل پیشنهادی در قانون اساسی رای بدهند، پوتین می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ در قدرت بماند.

پوتین اولین رهبر روسیه بعد از جوزیف استالین است که مدت طولانی در قدرت بوده است. استالین که اهل گرجستان و رهبر اتحاد شوروری سابق بود، از اواسط ۱۹۲۰ تا سال ۱۹۵۳ حکومت کرد.

پوتین برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ رئیس جمهور روسیه شد، دو دور چهار ساله حکومت کرد، بعداً یکی از افراد مورد اعتمادش بنام دیمیتری میدودف رئیس جمهور شده و او صدراعظم‌اش شد. با تکمیل ریاست جمهوری چهار ساله میدودف، پوتین دوباره رئیس جمهور شد.

با ختم دوره ۴ ساله میدویدف در سال ۲۰۱۲، دورهای ریاست جمهوری روسیه از چهار به شش سال ارتقاع یافت و پوتین برای یک دور شش ساله رئیس جمهور شده و در سال ۲۰۱۸ برنده یک دور شش ساله دیگر شد.

به نظر می‌رسد پوتین در حال حاضر هیچ رقیب سیاسی نیرومند ندارد که بتواند جای او را پُر کند. محبوبیت او در چند سال گذشته به سبب ضعف اقتصاد و اخیراً به سبب گسترش ویروس همه‌گیر کرونا کاهش یافته، ولی براساس یک همه‌پرسی، پوتین هنوزهم محبوب‌ترین شخصیت سیاسی روسیه تلقی می‌شود.

آقای پوتین در اظهارات دیروزش اشاره کرد که اگر تصمیم بگیرد خودش را نامزد انتخابات نکند، یافتن یک جانشین کار ساده نخواهد بود. این اظهارات پوتین نشان دهنده آن است که یا کرملین از کشمکش‌ها میان جبهه‌های رقیب سیاسی برای رسیدن به قدرت هراس دارد یا این‌که از نظر کرملین هیچ شخصیت سیاسی دیگر قادر به تحکیم قدرت در روسیه نیست.

گفتنی است که کرملین امیدوار بود رای‌دهی در مورد تعدیل در قانون اساسی به تاریخ ۲۲ اپریل دایر شود ولی به سبب گسترش ویروس کرونا، این رای دهی را تا اول ماه جولای معطل شد.

XS
SM
MD
LG