لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۰۲

آتش‌سوزی در بازار راه ابریشم؛ زنان تجارت پیشه خواهان اقدام دولت اند


آتش‌سوزی در بازار راه ابریشم در بازار زنان تجارت پیشه در شبرغان، خسارات سنگین برجا گذاشته است

به دنبال آتش‌سوزی در بازار راه ابریشم شهر شبرغان، زنان تجارت‌پیشه در ولایت جوزجان خواستار اقدام دولت برای جلوگیری از تکرار موارد مشابه شده‌اند.

در آتش‌سوزی بازار راه ابریشم شهر شبرغان خسارت سنگین بر تجارت زنان جوزجانی وارد کرد. یکی از زنانی که در این آتش‌سوزی همه سرمایه خود را از دست داد، زرین است.

این تاجر ۵۵ ساله می‌گوید: "۴۰۰ هزار افغانی مال در دکان داشتم، ۷۰ هزار افغانی پول نقدم در دخل دکان بود، سوخت. حالا خرید فروش نمی‌توانم. ده نفر نان‌خور دارم. کسی پرسان ما نمی‌کند."

آتش‌سوزی در بازاره راه ابریشم بر شهر شبرغان خسارات زیاد بر زنان تجارت پیشه وارد کرده است
آتش‌سوزی در بازاره راه ابریشم بر شهر شبرغان خسارات زیاد بر زنان تجارت پیشه وارد کرده است

شاذیه یکی دیگر از تاجرانی است که در این آتش‌سوزی خسارت دید. او از حکومت خواسته که به زیاندیدگان کمک کند تا روی پای خود بایستند.

شاذیه گفت: "امروز وعده مسئولین بود که به مشکل ما رسیدگی می‌کند، ولی همه جا رفتیم و هیچ کدام‌شان را نیافتیم. تمام مال و دارایی ما در یک شب سوخت. حالا در میدان مانده‌ایم. ده روز شده بیکار هستیم."

مسئولان می‌گویند که در نتیجه آتش‌سوزی در بازار راه ابریشم شبرغان، ده‌ها دکان و غرفه طعمه حریق و میلیون‌ها افغانی از این بابت به دکانداران خساره وارد شده است.

عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی جوزجان به رادیو آزادی گفت: "متاسفانه، هفته قبل تعدادی از دکان‌های زنان تجارت‌پیشه آتش گرفت.

عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی جوزجان
عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی جوزجان

آقای آذر افزود: "مقام ولایت جوزجان برای آن‌ها دوباره انگیزه داد و وعده سپرد که برای‌شان همکاری نقدی می‌کند و زمینه را برای‌شان فراهم می‌سازد که دوباره به فعالیت‌شان شروع کنند."

مقام‌های محلی جوزجان می‌گویند، امتیاز یا کرایه دکان‌ها برای زنان تجارت‌پیشه نسبت به دیگر کسان کمتر است. این خود نوعی کمک از طرف مقام‌های ولایت است که صورت گرفته است.

به گفته مقام‌های محلی جوزجان، به دلیل شیوع ویروس کرونا مسئولان اقدامات جدی نکرده‌اند، اما تأکید می‌کنند که به زودی اقداماتی در این زمینه خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG