لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۱

آرمان ملی: طالبان هنوزهم خون مي‌ريزانند


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران و افزایش خشونت در افغانستان، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با اشاره به کشته شدن چند مهاجر افغان در مرز ایران و آتش گرفتن موتر چند مهاجر دیگر در اثر تیراندازی پولیس ایران در یزد، نوشته که این رویدادها موج عظیمی از انتقادها را در افغانستان و جهان برانگیخت.

روزنامه در ادامه افزوده که از رئیس جمهور گرفته تا رهبران سیاسی افغانستان در پیوند با این رخداد واکنش نشان دادند و خواهان بررسی جدی آن از جانب حکومت ایران شدند.

به نوشته روزنامه، اخیراً وزیر خارجه افغانستان و هیئت همراهش به ایران سفر کردند و با مقامات ایرانی در باره چگونگی حل این بحران سخن گفتند. در این دیدارها همچنین از بحث روی نهایی کردن سند همکاری‌های جامع نیز سخن رفته است.

هشت صبح با توجه به امضای سند همکاری‌های جامع طی سه ماه آینده میان افغانستان و ایران که مسئله مهاجران یکی از مسایل مهم مورد بحث در این سند است ابراز امیدواری کرده که حکومت ایران در سیاست‌های سخت‌گیرانه‌اش در باره مهاجران افغانستان تجدید نظر کند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "طالبان هنوزهم خون مي‌ريزانند"، نوشته که با وجودیکه زمزمه‌های مذاکره و صلح با طالبان در همه جا طنين انداز است، ولي شبکه‌های تروريستی مربوط به گروه طالبان بيشتر از پيش فعال شده و همه روزه جان تعدادی از شهروندان عادی يا کارمندان حکومتی را می‌گيرند.

روزنامه کشته شدن چند عضو خانواده اسدالله ولوالجي، نويسنده و شاعر مشهور افغانستان در انفجار بمبی در ولسوالی پغمان و ترور پنج سارنوال موظف در بازداشتگاه بگرام در ده سبز را هم کار اعضای گروه طالبان دانسته، اما این گروه دست داشتن خود در این دو رویداد را رد کرده است. نویسنده سرمقاله آرمان ملی همچنین مدعی شده که طالبان به دستور جنرالان پاکستانی مسئوليت اين حملات را گاهی برعهده نمی‌گیرند و آن را کار داعش مي‌دانند.

آرمان ملی افزوده که بايد پيش از آغاز گفت‌وگوهای رسمی با طالبان، حملات نظامی طالبان در برابر مردم قطع شود و امريکا بايد به اين نکته توجه کند که پاکستان هنوز هم به گفت‌وگوهاي طالبان با حکومت افغانستان صادق نيست.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله خود به بررسی شیوع ویروس کرونا پرداخته و به نقل از وزارت صحت عامه نوشته با آن‌که شیوع ویروس کرونا در افغانستان رو به کاهش است، اما ۷۰ درصد مردم به این ویروس مبتلا شده‌اند.

روزنامه همچنین به نقل از امرالله صالح، معاون نخست رئیس جمهوری نوشته که شمار جان‌باختگان در اثر بیماری کووید-۱۹ ده برابر بیشتر از آماری است که وزارت صحت نشر می‌کند.

نویسنده سرخط افزوده که هر چند این رقم را وزارت صحت نیز پذیرفته است، اما گفته که ممکن است افغانستان تا دو ماه دیگر مرحله اوج شیوع ویروس کرونا را پشت سر بگذارد.

XS
SM
MD
LG