لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۲

هشت صبح: خونین‌ترین هفته در ۱۹ سال جنگ افغانستان


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر مسائل مرتبط با صلح و خدمات مخابراتی در افغانستان را بررسی کرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که در آستانه‌ گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، افغانستان شاهد یکی از خونین‌ترین هفته‌ها در ۱۹ سال جنگ در این کشور بود.

روزنامه افزوده که اگرچه هم جانب حکومت و هم جانب طالبان بر کاهش خشونت‌ها تأکید دارند، اما براساس گزارش‌های حکومت، طالبان در ۱۵ ولایت عملیات تهاجمی کرده‌اند.

به نوشته روزنامه، با وجودی که از آغاز زودهنگام گفت‌وگوهای صلح در قطر سخن گفته می‌شود، اما ادامه جنگ‌های کنونی و تلفات سنگین انسانی آن، فضای نامطلوبی برای مذاکرات به وجود خواهد آورد.

به نظر هشت صبح، به احتمال فراوان تا پایان ماه جون مذاکرات مقدماتی صلح در شهر دوحه آغاز خواهد شد.

روزنامه افزوده که با توجه به زمان اندکی که به شروع این گفت‌وگوها مانده، ایجاب می‌کند که طالبان حملات‌شان را قطع کنند تا گفت‌وگوهای صلح زیر سایه تلفات انسانی صورت نگیرد.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز در مطلب تحلیلی به راهکار حکومت در خصوص تنظیم فعالیت‌های بخش مخابرات پرداخته و یکی از دلایل اصلی بالابودن قیمت و پایین‌بودن کیفیت خدمات شرکت‌های مخابراتی را نبود رقابت این شرکت‌ها در بازار دانسته است.

نویسنده با اظهار تأسف نوشته که مکانیزم‌ها، ساختارها و نحوه مداخلات دولت در تنظیم، نظارت و ایجاد فضای رقابتی چندان کارآمد نبوده و نتیجه ملموسی در پی نداشته است.

روزنامه اداره تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) را غیر مؤثر دانسته و افزوده که منطقی به‌نظر نمی‌رسد که زمینه‌ نظارت و تنظیم فعالیت‌های بخش مخابرات توسط مرجعی پیش برده شود که مخارج و بودجه‌اش را همان شرکت‌ها تأمین می‌کنند. به باور نویسنده، وابستگی مالی اداره اترا به شرکت‌های مخابراتی، فرصت نظارت موثر و پاسخ‌گو کردن شرکت‌ها را از میان برده است.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود ضمن بررسی کتاب جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی امریکا، به نقل از این کتاب آورده که دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا حضور سربازان امریکایی در افغانستان را "وحشتناک" و جورج بوش، رئیس جمهوری سابق امریکا را مسئول آن دانسته است. به نوشته مسیر، آقای بولتون در کتاب خود نوشته که آقای ترمپ گفته بوده است که امریکا در افغانستان شکست خورده است و باید هرچه زودتر نیروهایش را از این کشور بیرون کند. به باور روزنامه، از این حرف‌های آقای ترمپ واضح است که او می‌خواهد از مشکلات افغانستان خود را دور کند و تحولات اخیر نیز بیانگر آن است.

روزنامه تاکید کرده که سربازان امریکای سرانجام از افغانستان بیرون خواهند شد، اما نیاز است که همه موانع از سر راه مذاکرات بین‌الافغانی برداشته شود و هرچه زودتر این روند پیشرفت کند. به باور نویسنده، اگر این حالت به همین گونه ادامه یابد، افغانستان وارد مرحله نادرستی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG