لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۳۱

پروازهای بین‌المللی به کابل از سر گرفته شد


آرشیف، یک طیاره ترکش ایرلاین

به دنبال بیش از سه ماه محدودیت پروازها در افغانستان، ۳۵۰ مسافر با یک پرواز بین‌المللی ترکش ‌ایرلاین، به میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل فرود آمدند.

محمدنعیم صالحی، سخنگوی ادارۀ هوانوردی افغانستان روز چهارشنبه (۴ سرطان) به رادیو آزادی گفت فردا، پنج‌شنبه، شرکت امارات نیز به کابل پرواز دارد.

او افزود: "ما امروز شاهد یک پرواز بین‌المللی بودیم که شرکت هوایی ترکش ساعت هفت صبح از ترکیه به کابل یک پرواز داشت. طی این پرواز ۳۵۰ مسافر از استانبول به کابل انتقال شدند. فردا هم شرکت هوایی امارات یک پرواز دارد. به همین اساس، پروازهای بین‌المللی آغاز می‌شود."

آقای صالحی گفت این آغاز پروازهای شرکت‌های ترکش و امارات و شرکت‌های داخلی نیز به کشورهای امارات و ترکیه پرواز می‌کنند.

به گفته آقای صالحی شرکت هوایی ماهان ایران نیز اعلام آمادگی کرده تا بین ایران و افغانستان پرواز کند.

سخنگوی اداره هوانوردی افغانستان افزود که مقام‌های هندی و پاکستانی نیز گفته‌اند که با توجه به اوضاع، در ماه جولای پروازهای بین افغانستان و این کشورها هم آغاز خواهد شد.

آقای صالحی گفت این اداره با گرفتن تدابیر لازم در میدان‌های هوایی کشور و توصیه‌های صحی وزارت صحت عامه را رعایت کرده است.

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی
میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

آغاز پروازهای بین‌المللی در افغانستان با استقبال کسانی مواجه شده که نیاز به سفر دارند. محمد گل که برای گرفتن تکت ترکیه در یکی از دفترهای تکت‌فروشی کابل آمده بود به رادیو آزادی گفت: "سه عضو خانواده‌ام از سه ما به این‌سو در کشور ترکیه گیر مانده بودند. حالا که پروازها شروع شده، آمده‌ام که تکت بگیرم. تکت یک‌طرف آن سه‌صد دالر است."

پس از گسترش ویروس کرونا در جهان، تمام پرواز‌های بین‌المللی متوقف شد.

به گفته مقام‌های اداره هوانوردی افغانستان، در مدت توقف پروازها، درآمد این اداره دو میلیارد افغانی کاهش یافت. همچنین شرکت هواپیمایی دولتی آریانا ۱۲ میلیون دالر و شرکت خصوصی هوایی کام‌ایر ۲۰ میلیون دالر زیان دیدند.

افزون بر شرکت‌های هواپیمایی، همه شرکت‌ها و افرادی که درآمد آن‌ها وابسته به صنعت هواپیمایی بود، نیز زیان دیدند.

محمدعادل نوری، از مسئولان شرکت آژانس مسافرتی اسکای در کابل گفت این شرکت در این مدت حدود یک میلیون دالر زیان کرده است: "سه ماه بود که پروازهای داخلی و خارجی لغو شده بود. بخاطر قرنطین بیشتر ضرر تجارتی به شرکت‌های تکت‌فروشی رسید. به سبب این که هیچ پرواز صورت نمی‌گرفت."

سخنگوی اداره هوانوردی افغانستان می‌گوید در گذشته روزانه تا ۳۵۰ پرواز از فضای افغانستان عبور می‌کرد که از هر پرواز ۷۰۰ دالر حق‌العبور گرفته می‌شد.

آقای صالحی می‌گوید حالا روزانه ۸۰ تا ۸۵ پرواز عبوری از فضای افغانستان صورت می‌گیرد که مانند گذشته از هر پرواز ۷۰۰ دالر گرفته می‌شود.

XS
SM
MD
LG