لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۹

تعیین شدن هیئت برای بررسی درگیری میان 'باشندگان بهسودِ میدان وردک'


شورای ملی افغانستان

شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند، برای بررسی درگیری‌های صورت گرفته میان برخی باشندگان هزاره و کوچی در ولسوالی بهسود میدان وردک، هیئت ۵ نفری موظف شده است.
درگیری میان برخی باشندگان هزاره و کوچی در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک- موضوع جنجالی است که از زمان رئیس جمهور حامد کرزی تاکنون حل‌ناشده باقی مانده است.
به تازه‌گی میان این دو گروه در روستای کجاب ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک یک بار دیگر درگیری مسلحانه صورت گرفته است.
هرچند از تلفات این درگیری جزئیات موثق در دست نیست اما سید حسین ناصری عضو ولسی جرگه درصفحه فیس بوک‌اش نوشته که در این درگیری به کسانی که او آنان را کوچی می‌خواند، تلفات وارد شده است.
محمد مهدی راسخ نماینده مردم میدان وردک در ولسی جرگه به رادیو آزادی گفت که این درگیری سه روز قبل رخ داده و به گفته او طالبان می‌خواستند در لباس کوچی‌ها به اقوام هزاره ضرر برسانند.

آرشیف
آرشیف

او افزود: "هر سال در همین فصل کوچی‌ها یک جا با طالبان می‌آیند و قرارگاه می‌سازند، و از آنجا خانه های مردم را هدف قرار می‌دهند، سال گذشته نیز در نتیجه همچو درگیریی ۱۷ تن کشته شد سه روز قبل هم درگیری صورت گرفته است که در نتیجه مردم همان منطقه از خانه و جای شان دفاع کرده اند."
این ادعای آقای راسخ را طالبان رد کرده می‌گوید که برای واضح شدن موضوع این گروه نیز هیئتی را تعیین کرده اند.
در عین حال فرزانه کوچی نماینده کوچی‌ها در ولسی جرگه می‌گوید چنین برخورد با کوچی‌ها دیگر قابل تحمل نیست و حکومت باید در مورد دست به کارشود.
او می‌گوید ولسی جرگه امروز (پنج‌شنبه ۵ سرطان) در زمینه هیئتی نیز توظیف کرد.
رئیس ولسی جرگه یک هیئت پنچ نفری را تعیین کرد، در جمع این هئیت نماینده کوچی‌ها نیز شامل است، امیدوارم که این هئیت کارش را هرچه زودتر آغاز کند تا این مشکل حل شود".
تلاش کردیم تا در مورد نظر مقام‌های محلی و وزارت داخله افغانستان را نیز داشته باشیم اما موفق نشدیم.
به اساس معلومات اعضای ولسی جرگه این مشکل در ولسوالی بهسود به ۱۵ سال قبل بر‌می‌گردد، در این مدت بارها میان این دو گروه درگیری‌های مسلحانه صورت گرفته است.
به اساس گزارش‌ها یکی از عوامل اصلی درگیری‌ها در بهسود مجادله بر سر زمین و چراگاه‌ها است که هر سال در فصل بهار رخ می‌دهد.
هرچند بارها کمیسیون‌های ویژه برای رسیدگی به مشکلات میان دو طرف از سوی حکومت تشکیل شده است اما تلاش‌ها در این زمینه تا اکنون به جایی نرسیده و معضل همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG