لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۷

مقام‌ها: ۳۰ هکتار کشتزار کوکنار در بدخشان تخریب شده است


آرشیف، پولیس در حال تخریب کشتزار کوکنار

مقام‌های محلی ولایت بدخشان از تخریب ۳۰ هکتار زمین کوکنار دراین ولایت خبر می‌دهند. پولیس بدخشان می‌گوید که امسال در این ولایت بیشتر از چهار هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده است و پولیس باید تا ۹۰ درصد آنرا تخریب کند.

بدخشان در شمال-شرق کشور از جمله ولایت‌هایی است که همه ساله بیشتر دهقانان‌اش در زمین‌های شان تریاک کشت می‌کنند، این کشت غیرقانونی هم در ولسوالی‌های ناامن و هم در ولسوالی‌های امن صورت می‌گرد.

پولیس بدخشان از دو هفته به این‌سو تخریب کشت‌زارهای کوکنار را قبل از حاصل‌برداری آن آغاز کرده است.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان به رادیو آزادی می‌گوید که امسال در تمام نقاط بدخشان بیشتر از چهار هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده است و پولیس این ولایت مصمم است که باید تا ۹۰ درصد آنرا به‌گونه کامل تخریب کنند.

او افزود: "در جریان دو هفته گذشته تا اکنون ما توانستیم که ۳۰ هکتار زمین که تریاک کشت شده بود در ولسوالی‌های ارگو، درایم و کشم تخریب کنیم و هنوز هم برنامه تخریب کشتزارهای کوکنار در این ولسوالی‌ها ادامه دارد، هفته آینده برنامه تخریب کشتزارهای کوکنار انشاالله در ولسوالی‌های تشکان و خاش مطابق سروی آغاز خواهد شد."

آرشیف
آرشیف

سمیع‌الله سیحون یک تن از فعالان جامعه مدنی بدخشان، با استقبال از آغاز تخریب مزارع کوکنار ازسوی نیروهای پولیس، از حکومت می‌خواهد که برنامه بدیل معیشت را برای دهقانان در نظر بگیرد تا در آینده به‌جای کوکنار بکارند.

آقای سیحون گفت: "وقتی‌که حکومت کشتزارهای کوکنار را تخریب می‌کنند، باید برنامه‌های بدیل معیشت را برای دهقانان در نظر بگیرند، درست است که دهقان کشت حرام کرده و یک عمل غیرقانونی را انجام داده است، اما باید برنامه‌های بدیل معیشت به آنان در نظر گرفته شود تا در آینده کشت حلال کنند."

از سوی هم شمار از دهقانان که اکنون در زمین‌های‌شان تریاک کشت کرده اند از حکومت می‌خواهند که تخم بزری و کود کیمیاویی به آنان کمک کند.

محی‌الدین یک تن از دهقانان ولسوالی ارگو که امسال در زمین‌هایش تریاک کشت کرده است به رادیو آزادی می‌گوید: "ماهم علاقه داریم که کشت حلال کنیم اما توان نداریم، حکومت به ما کمک نمی‌کند. تخم بزری به ما نمی‌دهند، کود نمی‌دهند. فقط اگر کمک هم شود در قریه به ۵ تا ۶ نفر می‌رسد و بس. ما می‌دانیم که همین تریاک ضرر دارد و یک تعداد جوانان ما معتاد شده و یک تعداد بندی شده؛ اما از مجبوری دست به کشت تریاک می‌زنیم."

آرشیف
آرشیف

پولیس بدخشان می‌گوید که برنامه تخریب کشتزار کوکنار در این ولایت تا ۲۰ روز دیگر ادامه می‌یابد. به گفته پولیس مدیریت مبارزه علیه مواد مخدر بدخشان، پس از ختم تخریب مزارع تریاک در ولسوالی‌های امن، کمپاین تخریب تریاک در ولسوالی‌های ناامن وردوج و راغستان ادامه خواهند یافت.

XS
SM
MD
LG