لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۱۰

هشت صبح: پاکستان از آن‌چه هراس دارد، نفوذ هند در افغانستان است


بیشترین روزنامه‌های چاپ کابل

پروسه صلح و افزایش خشونت‌ها موضوعات مهم روزنامه‌های چاپ امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

  • هشت صبح

هشت صبح سرمقاله‌اش را در پیوند به روند صلح در افغانستان نوشته و مدعی شده است که اسلام‌آباد ظاهراً امیدوار است که گروه تحت حمایت آن کشور در سیاست آینده افغانستان نقش مهم داشته باشد.

سرمقاله می‌افزاید: "چیزی را که پاکستان تا حدی از آن هراس دارد، نفوذ هند در افغانستان است." به‌نظر روزنامه، پاکستان نمی‌خواهد که هند در تامین صلح افغانستان بر حکومت این کشور تاثیرگذاری داشته باشد.

سرمقاله‌نویس هشت صبح ابراز نگرانی کرده است که جنگ نیابتی هند و پاکستان در افغانستان ممکن است به روند صلح در افغانستان آسیب رساند.

  • اصلاح

روزنامه اصلاح سرمقاله خود را بررسی افزایش خشونت‌ها در افغانستان اختصاص داده است.

سرمقاله افزوده است که افزایش خشونت‌ها امیدواری‌ها در مورد صلح را کم‌رنگ کرده است.

نویسنده اصلاح نوشته که طالبان در این اواخر حملات خود را شدت بخشیده‌اند که باعث نگرانی افغان‌ها شده است.

به باور سرمقاله‌نویس این روزنامه دولت با افزایش این حملات ذهنیت مردم نیز تغییر کرده و آنان فکر می‌کنند که طالبان دیگر حملات خود را متوقف نخواهند کرد و به همین دلیل، امیدواری مردم به برقراری صلح در حال کاهش است.

اصلاح در ادامه مطلب خود افزوده که مردم و حکومت افغانستان انتظار کاهش خشونت و آتش‌بس از سوی گروه طالبان را دارند. این در حالی است که به نوشته روزنامه، حکومت افغانستان تا کنون ۳۶۰۰ زندانی این گروه را آزاد کرده است.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده است که آیا جنگ کاهش یافته است؟

ویسا در سرمقاله خود به گزارش‌های ملل متحد و دیگر نهاد‌های بین‌المللی درباره جنگ افغانستان اشاره کرده و افزوده که با ایجاد حکومت وحدت ملی تلفات افراد نظامی و غیرنظامی چند برابر افزایش یافت، و کودکان از قربانیان اصلی جنگ در این مدت بوده اند.

XS
SM
MD
LG