لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۲

نیویارک تایمز: روسیه برای کشتن نیروهای امریکایی به جنگجویان وابسته به طالبان پول داده است


شماری از جنگجویان طالبان در میان مردم محل در یکی از قریه های ولایت لغمان. March 2, 2020

روزنامۀ نیویارک تایمز به نقل از مقام‌های استخباراتی ایالات متحده گفته که یک واحد مخفی استخباراتِ نظامی روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان برای کشتن نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان پاداش داده است.

روزنامه در گزارشِ روز جمعه ۲۶ جون نام‌های منابع استخباراتی ایالات متحده را ذکر نکرده. اما از قولِ آنان گفته که واحدِ مخفی استخبارات روسیه موسوم به جی.آر.یو از بهر آنچه که حمله‌های موفقانه در سال گذشته خوانده شده پاداش داده است.

در گزارش آمده که این واحد مخفی استخبارات نظامی روسیه در سؤقصدهایی در اروپا و نیز دیگر فعالیت‌ها هم دخیل بوده است.

به اساس گزارش، جنگجویان وابسته به گروه طالبان بخشی از پول را دریافت کرده اند.

در گزارش آمده که سال گذشته ۲۰ سرباز امریکایی در افغانستان کشته شدند. اما در ادامه آمده که معلوم نیست که کشته شدن چند تن از آنان احتمالاً با اتهام هایی دریافت پول از روسیه صورت گرفته است.

نیویارک تایمز گفته که بخشی از یافته‌ها در مورد پرداخت پول از سوی روسیه به طالبان برای هدف قرار دادن امریکایی‌ها در افغانستان بر اساس اعترافات جنگجویان و مجرمان بازداشت شدۀ افغان تهیه شده است.

اما به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، سفارت روسیه در واشنگتن فوراً این اتهام را رد کرده و آن را "بی‌اساس" خوانده است.

سفارت روسیه در واشنگتن
سفارت روسیه در واشنگتن

سفارت روسیه در واشنگتن همچنان در تویتر ادعا کرده که سه گزارشگر که گزارش را آماده کرده اند در حقیقت، به گفتۀ سفارت روسیه، از همکاری بین روسیه و ایالات متحده در مورد روند صلح افغانستان، در بارۀ سوریه، کوریای شمالی، ونزوئلا و آجنداهای ایران بی‌اطلاع بوده اند.

همچنان طالبان گرفتنِ پول برای هدف قرار دادن نیرو‌های امریکایی در افغانستان از سوی روسیه را رد کرده اند.

ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی این گروه امروز (شنبه ۲۷ جون) در پیامی به رادیو آزادی گفت که جنگجویان این گروه در نوزده سال گذشته با سلاح دسته داشته و منابعِ داخلی علیه امریکا در افغانستان جنگیده اند.

مجاهد نشر این گزارش از سوی نیویارک تایمز را تلاش برای اخلالِ روند صلح افغانستان خواند.

این اتهامات در حالی مطرح می‌شود که براساس توافق میان ایالات متحده و طالبان که در ۲۹ فبروری در قطر امضاء شد، انتظار می‌رود همۀ نیرو‌های امریکایی در بدل تضمین طالبان در کار مبارزه با تروریسم تا ماه می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.

اما نشر این گزارش اکنون بر اوضاع به ویژه روند صلح در افغانستان چقدر می‌تواند تأثیر بگذارد؟

ولی آریا کارشناس امور سیاسی در لندن است. او به رادیو آزادی این گونه پاسخ داد:

ولی آریا کارشناس سیاسی در لندن
ولی آریا کارشناس سیاسی در لندن

"اتهاماتی که در این اواخر علیه روسیه در گزارش نیویارک تایمز وارد شده چیزی عجیبی نیست، واقعاً منطقی هم به نظر می‌رسد، زیرا حس انتقام جویی روس‌ها از همان زمان شکست‌شان در افغانستان وجود داشته. در سال‌های اخیر فشار‌های بوده که امریکا روی نیرو‌های بشار اسد و روسیه در سوریه وارد کرده، تحریم‌های امریکا بر روسیه به خاطر شبه جزیرۀ کریمیا و با به کار آمدن ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، روسیه جسارت بیشتر برای گستاخی پیدا کرده و تلاش‌های‌شان را برای شکست نیرو‌های خارجی در افغانستان شدت بخشیده."

در گزارش نیویارک تایمز آمده که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در ماه مارچ امسال در مورد پرداخت پول از سوی مقام‌های استخباراتی روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان برای از بین بردن نیرو‌های امریکایی اطلاع حاصل کرد، اما هنوز ادارۀ ترمپ در بارۀ اینکه به آن چگونه پاسخ دهد تصمیم نگرفته است.

عارف سحر کارشناس امور امنیتی و مبارزه با تروریسم در لندن است. او به این باور است که نشر گزارش بر روند صلح افغانستان دستکم در کوتاه مدت اثرگذار نخواهد بود: "قبلاً هم مسائلی مطرح شده که روسیه با طالبان در ارتباط مستقیم قرار دارد و در برخی موارد تجهیزات، امکانات سیاسی، مالی و نظامی به دسترس طالبان قرار داده. موضوع مهم تأثیر این گزارش بر روند صلح و فرایند باثبات سازی افغانستان است که به فکر من از نگاه و چشم انداز واشنگتن این گزارش تازه در کوتاه مدت تأثیری بر روند صلح افغانستان نگذارد."

نیویارک تایمز گفته که مقام‌های امریکایی مطمئن نیستند که پرداختِ پول به جنگجویان وابسته به طالبان برای کشتن امریکایی‌ها از چه سطحی در دستگاه رهبری روسیه صادر شده است.

در گزارش آمده که برخی از مقام‌های امریکایی حدس می‌زنند که روسیه ممکن است به خاطر کشته شدن گروهِ از سربازان اجیر روسی در جریان حملاتِ ایالات متحده بر سوریه در سال ۲۰۱۸ به دنبال انتقام گیری باشد. برخی دیگر هم معتقدند که شاید هدف روسیه بستن دست و پای نیرو‌های امریکایی در افغانستان است.

نیروهای امریکایی در افغانستان هنوز در این مورد تبصره نکرده اند.

XS
SM
MD
LG