لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۱

نیویارک تایمز: واحدهای مخفی روسیه به طالبان برای کشتن عساکر امریکایی پاداش داده است


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز به نقل از مقام‌های استخباراتی ایالات متحده گفته که یک واحد مخفی استخباراتِ نظامی روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان برای کشتن نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان پاداش داده است.

در این گزارش که روز جمعه نشر شد گفته شده که اطلاعات در این مورد با دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در ماه مارچ در میان گذاشته شده بود و واشنگتن در واکنش به آن در بارۀ برخی اقدامات هم غور کرده بود که ممکن بود به افزایش تنش میان امریکا و روسیه بینجامد.

در گزارش گفته شده که این اقدامات وضع تحریم‌های بیشتر بر روسیه را در بر می گرفت، اما براساس گزارش نیویارک تایمز هنوز در مورد پاسخدهی به آن موضوع تصمیم اتخاذ نشده است.

کرملین هم گفته که از پرداختِ پاداش به جنگجویان وابسته به طالبان برای هدف قرار دادن نیرو‌های امریکایی در افغانستان آگاه نیست.

دیمتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهور روسیه گفته در صورت اطلاع از موضوع واکنش نشان می‌دادند.

همچنان طالبان گرفتنِ پول از روسیه به هدف کشتن نیروهای امریکایی در افغانستان را رد کرده اند.

ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی این گروه امروز (شنبه ۲۷ جون) در پیامی به رادیو آزادی گفت که جنگجویان این گروه در نوزده سال گذشته با سلاح دسته داشته و منابعِ داخلی علیه امریکا در افغانستان جنگیده اند.

مجاهد نشر این گزارش از سوی نیویارک تایمز را تلاش برای اخلالِ روند صلح افغانستان خواند.

سرمفتش وزارت دفاع امریکا در اوایل سال خورشیدی گزارشی را در مورد افغانستان به کانگرس این کشور ارائه کرد که در آن از ماه جنوری تا ۳۱ ماه مارچ وضعیت این کشور بررسی شده بود.

در این گزارش به نگرش کشور‌های منطقه نسبت به طالبان اشاره شده بود که براساس آن روسیه اتهام‌ها در موردِ فراهم کردنِ اسلحه به این گروه را رد کرده بود.

در ادامه آمده که مسکو از حمایت سیاسی از طالبان انکار نکرده و اینکه روسیه همچنان از رفع تحریم‌های سازمان ملل علیه این گروه هم پشتیبانی می‌کند.

  • دیلی تلگراف

دیلی تلگراف هم به گزارشِ نیویارک تایمز پرداخته و به نقل از این گزارش نوشته که نظریه‌های زیادی موجود است در مورد اینکه چرا روسیه از حملات طالبان حمایت می‌کند و امیدوار است که امریکا را در جنگ نگهدارد.

دلیل همکاری روسیه با طالبان مشخص نیست، اما دیلی تلگراف گفته روسیه ممکن است به خاطر کشته شدن گروه از سربازان اجیر روسی در جریان حملات ایالات متحده بر سوریه در سال ۲۰۱۸ به دنبال انتقام گیری باشد.

در ادامه آمده که طالبان این نوع حملات را به رهبری واحد مخفی استخبارات روسیه موسوم به جی.آر.یو انجام داده است.

گفته می‌شود که این واحد مخفی استخبارات نظامی روسیه در سؤقصدهایی در اروپا و نیز دیگر فعالیت‌ها هم دخیل بوده. در ادامه از حملۀ تقریباً دو سال پیش یادآوری شده که در آن سرگئی اسکریپال جاسوسِ پیشین روس و دخترش در سالزبری بریتانیا با ماده کیمیایی زهرآگینِ نوویچوک مسموم ساخته شده بودند. آن پدر و دختر شفایافتند.

XS
SM
MD
LG