لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۲۰

ساکنان خواهان در شرق بدخشان، با کمبود مواد خوراکی مواجه اند


ساکنان خواهان در شرق بدخشان، با کمبود مواد خوراکی مواجه اند

ساکنان ولسوالی خواهان منطقه‌ای دوردست در شرق بدخشان در مرز تاجیکستان، با کمبود مواد خوراکی مواجه اند.

آنها می‌گویند به دنبال شیوع ویروس کرونا، تاجیکستان سه ماه پیش مرزهای خود با این ولایت را بست و انتقال مواد خوراکی به این منطقه ناممکن شد.

راه‌های داخلی بدخشان به دلیل خرابی و ناامنی، برای انتقاد مواد خوراکی مساعد نیست. به همین دلیل پیش از این مردم ولسوالی خواهان مواد خوراکی خود را از طریق تاجیکستان تأمین می‌کردند.

کریم‌الله ساکن این منطقه می‌گوید بهای مواد خوراکی در خواهان افزایش یافته: "کشور تاجیکستان از ۵ ماه به این سو مرزهایش را بسته و اجازه انتقال مواد غذایی را به ولسوالی‌های مرزی بدخشان نمی‌دهد. فعلاً مردم در ولسوالی‌های درواز به مشکل مواجه هستند. هم اکنون بهای یک بوری آرد در ولسوالی خواهان به ۳۰۰۰ افغانی رسیده و حتی یافت نمی‌شود."

بهای یک بوری آرد در ولسوالی خواهان به ۳۰۰۰ افغانی رسیده و حتی یافت نمی‌شود.
بهای یک بوری آرد در ولسوالی خواهان به ۳۰۰۰ افغانی رسیده و حتی یافت نمی‌شود.

او می‌گوید: "برای این‌که مردم ما در ولسوالی خواهان از نبود مواد غذایی از بین نروند، کشور همسایه باید اجازه انتقال مواد غذایی را به ما بدهد. توقع ما این است که کشور تاجیکستان مثل سال‌های قبل اجازه دهد که ما مواد غذایی را انتقال دهیم."

طلب‌الدین قادری، معاون شورای ولایتی بدخشان به رادیو آزادی گفت که اگر تاجیکستان مانند سال‌های گذشته همکاری نکند، مردم ولسوالی خواهان و درواز زمستان سختی در پیش خواهند داشت.

او افزود: "چهار طرف ولسوالی خواهان مسدود است. یگانه راه انتقال مواد غذایی و غیرغذایی پل کشور تاجیکستان است. متاسفانه حکومت افغانستان هم هیچ توجهی به مردم ولسوالی خواهان ندارد تا مواد غذایی را به مردم این ولسوالی برساند."

اما نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان می‌گوید که مرزهای افغانستان و تاجیکستان تنها ۴۵ روز به دلیل شیوع ویروس کرونا مسدود شده بود، اما حالا باز است.

نیک محمد نظری سخنگوی والی بدخشان
نیک محمد نظری سخنگوی والی بدخشان

آقای نظری افزود: "به دلیل شیوع ویروس کرونا در هر دو کشور برای مدت ۴۵ روز انتقال مواد غذایی و تجارتی از طریق خاک تاجیکستان به ولسوالی خواهان بند بود، ولی خوشبختانه پس از کاهش خطرات این ویروس دوباره این پل دراین چند روز باز شده، بازرگانان تاجیکستان مواد غذایی را تا بالای پل می‌آورند و تسلیم بازرگانان بدخشانی می‌کنند."

۹ ولسوالی بدخشان بیشتر از ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور تاجیکستان دارد. پس از ساخت ۵ پل مشترک بر فراز رود آمو، ساکنان مرزی بدخشان روابط خوبی برای دادستد با تاجیکستان برقرار کردند. این پلها فشار ناشی از ناامنی و حضور گروه طالبان در بدخشان را کاهش داد، اما شیوع ویروس کرونا باعث مسدود شدن مرزها شد.

XS
SM
MD
LG