لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۱۲

تولید عسل در بلخ ۳۰ درصد افزایش یافته است


آرشیف

تولید عسل در بلخ به شکل بی‌سابقه افزایش یافته است.

اداره زارعت و مالداری بلخ می‌گوید که تولید عسل این ولایت به شکل بی‌سابقه افزایش یافته است.

محمد سالم ساعی، رئیس زراعت و مالداری بلخ به رادیو آزادی گفت که به دلیل آب و هوای مناسب و بارندگی به موقع، محصول عسل در بلخ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

او افزود، هم اکنون در بیش از پنج ولسوالی بلخ در ده‌ها فارم زنبورداری، هفته‌یی دو هزار کیلو عسل تولید می‌شود.

وی افزود: "ما تولیدات خوب داریم که نسبت به گذشته ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است و ما در تلاش بازاریابی به آن هستیم."

زنبور عسل
زنبور عسل

مسئولان اداره زراعت بلخ می‌گویند، اگرچه تولید عسل در این ولایت افزایش یافته، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و وضع مقررات قرنطینه در بلخ میزان فروش آن کاهش یافته است.

زنبورداران بلخ می‌گویند، با آن‌که تولید عسل در این ولایت خالص است، اما به دلیل واردات عسل بی‌کیفیت و پایین بودن قیمت عسل وارداتی، بازار داخلی بجای محصولات وطنی شاهد حضور پر رنگ عسل تقلبی وارداتی است.

محمد اجمل در ولسوالی دهدادی زنبورداری دارد.

محمد اجمل گفت: "ما هر ماه ۲۰ تا ۳۰ کیلو عسل تولید می‌کنیم. اما مردم می‌گویند، قیمت عسل خارجی کم است. آن‌ها نمی‌دانند که عسل خارجی بخصوص پاکستانی تقلبی است و در ترکیبش از شکر استفاده می‌شود."

محمد فرید فروشنده عسل در شهر مزارشریف می‌گوید، یک کیلو عسل هزار افغانی به فروش می‌رسد و در گذشته اکثراً خریداران آن شرکت‌های خارجی بودند.

آرشیف
آرشیف

وی می‌گوید، اکنون بازار فروش عسل داخلی خوب نیست و دولت باید برای رشد هر چه بیشتر تولیدات داخلی به این محصول بازاریابی کند.

فرید گفت: "دولت باید تولید داخلی را تقویت کند. ریاست زراعت باید به عسل تولید شده وطنی بازار پیدا کند و از واردات عسل تقلبی خارجی جلوگیری شود."

باید ذکر کرد، تولیدات عسل افغانستان به دلیل داشتن کیفیت خوب در بازارهای کشورهای آسیای میانه، اروپا و شبه‌قاره هند بازار فروش خوبی دارد. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، صادارات از افغانستان به این کشورها به حالت تعلیق درآمده است.

XS
SM
MD
LG