لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۱۳

افغانستان

حکومت افغانستان و طالبان یک دیگر را مسئول تلفات ملکی در هلمند می‌دانند

آرشیف، نیروهای افغان در حال کمک به فردیکه در هلمند زخمی شده است.

حکومت افغانستان و طالبان، یکدیگر شانرا مسئول حملۀ دیروز (نهم سرطان) در ولسوالی سنگین ولایت هلمند می‌دانند.

در حمله‌های راکتی صبح دیروز بر یک بازار مزدحم ولسوالی سنگین، ۲۳ غیر نظامی به شمول کودکان کشته شدند و ۱۵ تن دیگر زخم برداشتند.

دگر جنرال ولی محمد احمدزی قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده، شورشیان را مسئول حمله دانسته است: "برای شما بهتر معلوم است، کسانی که مواد منفجره را انتقال می‌دهند، همکاران خارجی دارند که برای ساختن این گونه راکت‌ها، با شورشیان همکاری می‌کنند. ما مثال‌هایش را با رسانه‌ها شریک ساخته ایم. از اینکه بازار محلی است، اردوی ملی هیچگاۀ بر آن حمله نمی‌کند. من ادعا در این مورد را رد می‌کنم."

پیش از این قاری یوسف احمدی که خودش را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، گفته بود که راکت‌ها بر بازار ولسوالی سنگین از سوی قول اردوی ۲۱۵ میوند پرتاب شده است.

مقام‌های محلی از کشته شدن دو تن از طالبان در این حمله هم خبر می‌دهند.

ریاست جمهوری افغانستان در مورد چگونگی رویداد جزئیات نمی‌دهد اما در خبرنامۀ ارگ آمده که رئیس جمهور غنی از این رویداد ابراز تأسف کرده است.

در ادامه آمده که آقای غنی از طالبان خواسته است تا از جنگ دست بردارند و گفت‌وگوهای صلح را آغاز کنند.

در عین حال، یوناما یعنی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر خبرنامۀ این رویداد را تقبیح کرده و خواهان تحقیق در مورد آن شده است. در خبرنامه از تمامی جوانب دخیل در جنگ خواسته شده تا نبردهای‌شان را در مناطق غیرنظامی توقف دهند و از شهروندان محافظت کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مردان مسلح ناشناس، مسئول امنیتی گمرک تورغندی هرات را کُشته اند

موقعیت ولایت هرات در نقشه افغانستان

مردان مسلح ناشناس، مسئول امنیتی گمرک تورغندی ولایت هرات را پس از ظهر دیروز کُشتند.

یک منبع امنیتی در ولایت هرات به شرط فاش نشدن نامش به رادیو آزادی گفت که مهاجمین بالای میروس مسئول امنیتی گمرک تورغندی در مسیر شاهراه هرات‌–‌تورغندی حمله کردند.

به گفتۀ منبع، مهاجمین سه تن از محافظین این مسئول امنیتی را با خود برده اند.

به اساس گزارش‌ها، ناامنی‌ها در شاهراه‌های ولایت هرات در این اواخر افزایش یافته است.

حرکت مردمی صلح خواستار ایجاد کمیتۀ مشترک بین حکومت و طالبان شده است

آرشیف، کاروان حرکت مردمی صلح در هلمند.

حرکت مردمی صلح در افغانستان خواستار ایجاد کمیتۀ مشترک در زمینۀبرقراری صلح در این کشور شده است.

اقبال خیبر، یک عضو ارشد این حرکت به رادیو آزادی در این باره شام دیروز(پنجشنبه، ۱۹ سرطان) چنین گفت: "یک کمیتۀ کوچک ساخته شود که در آن اعضای سازمان ملل‌متحد و هم نمایندگان مردم موجود باشند تا فاصله بین طالبان و حکومت و بهانه‌ها از بین بروند."

این حرکت در قطعنامۀ به روز پنجشنبه(۱۹سرطان) از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواست که به جنگ پایان دهند.

با وصف "توافق ۲۹ فبروری" میان طالبان و امریکا، جنگ بین این گروه و نیروهای افغان ادامه دارد.

وزارت خارجه: شهروندان افغانستان نیز 'شامل غرق‌شده‌ها در ترکیه' بوده اند

وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که پس از بررسی‌های پی‌هم، دریافته است که شماری از شهروندان این کشور نیز شامل پناهجویانی بوده اند که کشتی حامل شان در ترکیه غرق شده بود.

این وزارت در خبرنامه ای به روز پنج‌شنبه(۱۹ سرطان) گفته است: "این کشتی که ۷۰ تا ۸۰ نفر را انتقال می‌داد، در ۷ ماه سرطان شب‌هنگام در اثرِ طوفان در جهیل وان غرق شد."

در خبرنامه گفته شده که تا کنون ۱۳ جسد این رویداد یافت شده و عملیات برای یافتن دیگر اجساد ادامه دارد.

پیش از این هم از غرق شدن کشتی‌های حامل پناهجویان در آب‌های ترکیه خبر داده شده بود.

منبع: طالبان فهرست بدیل نزدیک به ۶۰۰ زندانی‌شان را به حکومت افغانستان سپرده است

آرشیف، شماری از زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت افغانستان رها شده اند.

به گفته یک منبع، طالبان فهرست بدیل نزدیک به ۶۰۰ زندانی‌شان را به حکومت تسلیم کرده اند که رهایی آن‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان جنجال ایجاد کرده بود.

این را یک منبع حکومت که به خاطری حساسیت موضوع نخواست از او نام گرفته شود، امروز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت.

اما سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحۀ قطر امروز در پیامی به رادیو آزادی گفت، کمیسیون امور زندانیان طالبان ارائه فهرست جدید را به حکومت تا هنوز تائید نکرده است.

حکومت تاکنون بیش از ۴ هزار زندانی طالبان را رها کرده، اما بر اساس گزار ش‌ها نزدیک به ۶۰۰ زندانی طالبان در فهرست ۵ هزار زندانی‌شان شامل بودند که حکومت برای آزادی آن‌ها موافق نیست. زیرا به گفتۀ حکومت این تعداد، زندانیان جرایم جنایی اند، نه زندانیان طالبان.

وزارت دفاع: حملات طالبان در سه ولایت عقب زده شد

آرشیف، نیروهای افغان در ولایت خوست

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، نیروهای امنیتی به حمایت قوای هوایی توانستند تهاجم دیشب جنگجویان طالبان را در ولایت‌های غزنی، ارزگان و پکتیا دفع کنند و آن‌ها را به عقب نشینی مجبور سازند.

در خبرنامه این وزارت آمده که در درگیری‌ها ۱۸ شورشی به شمول یک پاکستانی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.

خبرنامه همچنان می‌گوید، جنگجویان طالبان قرارگاه‌های نیروهای افغان را در مناطق منگور و دشت گیوان شهر غزنی، چمکنی ولایت پکتیا و ولسوالی‌های دهراوود، خاص کنر و شهر تیرنکوت مرکز ولایت ارزگان حمله کرده بودند.

در خبرنامه گفته نشده که در درگیری چه تعداد نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغان کشته و زخمی شده اند.

اما طالبان تاکنون در این مورد به رسانه‌های چیزی نگفته اند.

همزمان ماین پاکان قول اردوی ۲۰۵ اتل توانسته با خنثی سازی ۹ ماین جابجا شده در مسیر ولسوالی دهراوود و مرکز تیرینکوت، این سرک را بازگشایی کنند.

وزارت خارجه عصر امروز میزبان نشست بین‌المللی در روند صلح است

وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجه می‌گوید، افغانستان عصر امروز میزبان نشست بین‌المللی در بارۀ تقویت و تأمین اجماع در روند صلح است.

این نشست از راه دور به طور مجازی برگزار می‌شود.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه امروز در پیامی به رسانه‌ها در مورد آجندای برگزاری این نشست گفت: "آجندای آن، رهایی زندانیان طالبان و دولت افغانستان، کاهش خشونت‌ها، آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان و برقرای آتش‌بس دائیمی خواهد بود."

آقای هیواد می‌افزاید که در نشست نماینده‌های ۲۰ کشور و نهادهای بین‌المللی به‌شمول سازمان همکاری اسلامی، سازمان ناتو و اتحادیه اروپا اشتراک خواهند کرد.

پیش از این وزارت خارجۀ افغانستان سه شنبه میزبان یک گردهمایی سه جانبه با چین و پاکستان بود و یک روز قبل از آن روز دوشنبه نیز بخاطر تقویت اجماع روی پروسه صلح یک گردهمایی با کشورهای همجوار و منطقه وسازمان‌های بین‌المللی داشته است.

قرار است امروز نخستین معاون والی زن در ولایت لوگر تعیین شود

موقعیت ولایت لوگر در نقشه افغانستان

قرار است امروز (پنج‌شنبه، ۱۹ سرطان) نخستین معاون والی زن در ولایت لوگر تعیین شود.
سید شاه سقیم سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محل امروز به رادیو آزای گفت که تعیین معاونان زن در ولایت‌ها به اساس حکم تازه رئیس جمهور آغاز شده است.
او افزود: "قرار است امروز یک‌تن از خانم‌ها به حیث معاون والی در ولایت لوگر تعیین شود بعداً این پروسه به دیگر ولایات ادامه می‌یابند."
آقای سقیم گفت: "معاونان والیان زن پس از مصاحبه با رئیس جمهور انتخاب شده و به اساس لیاقت و شایسته‌گی به ولایت‌ها معرفی می‌شوند."
این در حالیست که پیش از این صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری گفته بود، که بر اساس فیصله کابینه، قرار است در تمامی ولایت‌های کشور، یک زن به‌عنوان معاون والی تعیین شوند.
به اساس معلومات ریاست جمهوری پیشنهاد انتخاب معاون برای والیان ۳۴ ولایت از سوی وزارت امور زنان مطرح شده بود که در‌ اوایل همین هفته از سوی کابینه تأیید شده است.

والی هرات: حالت دفاع فعال سبب جان باختن شمار زیاد از نیروهای افغان شده است

سید وحید قتالی والی هرات

سید وحید قتالی والی هرات می‌گوید که در حالت دفاع فعال نیروهای دولتی، شمار زیادی از نیروهای افغان در حملات طالبان کشته شده‌اند.

او امروز پنجشنبه در جریان شرکت در گردهمایی تحت نام "دیگر جنگ برای چه؟" گفت که نیروهای دولتی در غرب افغانستان در جریان دفاع فعال متقبل تلفات سنگین شده اند.

او افزود: "تمام نیروهای امنیتی ما با نهایت خویشتن‌داری سعی کردند که دفاع فعال را حفظ کنند و با اینکه آسیب‌های بسیار کلانی دیدند، حداقل در حوزه غرب و در هرات، تعداد زیادی از فرزندان ما در صفوف نیروهای امنیتی به شهادت رسیده‌اند. بازهم ما حملات تهاجمی خود را آغاز نکرده‌ایم."

او شمار تلفات نیروهای دولتی را مشخص نکرده است.

والی هرات هم چنین از گروه طالبان خواسته است که دست از جنگ و خشونت بردارند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یک منبع معتبر به رادیو آزادی گفت که نیروهای دولتی از منطقه‌ استراتژیک طاقچه درفاصله ۴۵ کیلومتری شرق ولسوالی پشتون زرغون عقب نشینی کرده‌اند.

در این اواخر حملات طالبان در بخش‌های از هرات افزایش یافته است.

۱۲۲۰پروژه زراعتی در ولایت کندهار تطبیق می‌شود

موقعیت کندهار در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی کندهار می‌گویند که ۱۲۲۰پروژه در چهارچوب مدیریت محصولات زراعتی در این ولایت تطبیق می‌شود.

احمد بهیر احمدی مسئول مطبوعاتی ولایت کندهار امروز به رادیو آزادی گفت که هزینه تطبیق این پروژه‌ها ۴۵۳ میلیون افغانی است و از سوی وزارت زراعت و مالداری پرداخته می‌شود.

به گفته آقای احمدی، این پروژه‌ها که شامل ایجاد سردخانه‌ها برای انار و پروسس کشمش می‌شود، در ۱۲ ولسوالی ولایت کندهار تطبیق خواهد شد.

منبع افزوده که تطبیق این پروژه‌ها که برای تقویت اقتصاد دهقانان و باغداران مهم خوانده شده است، حدود دو ماه را در بر خواهد گرفت.

یک سرباز در لوگر ۴ کودک را با موتر 'هوموی' زیر گرفته و کشته است

آرشیف

یک سرباز اردوی ملی با موتر "هوموی" زرهپوش خود چهار کودک را در ولایت لوگر زیر گرفته و کشته است.

سخنگوی لوای ۴ قول اردوی ۲۰۳ تندر در لوگر احمد شکیل تسل به رادیو آزادی گفت: "این حادثه دیروز (چهارشنبه، ۱۸ سرطان) چاشت روز، در مربوطات مرکز ولایت در شاهراه کابل‌- لوگر رخ داده است."

آقای تسل افزوده است: "راننده موتر دستگیر شده و قضیه برای تعقیب به ارگان‌های عدلی و قضایی محول شده است."

همزمان با این شاهپور احمدزی سخنگوی قوماندانی امنیه لوگر طی اعلامیه‌ای به رادیو آزادی گفته است قوای خاص پولیس در قریه سجاوند ولسوالی بره‌کی برک این ولایت مقدار زیاد اسلحه و مهمات را بدست آورده است.

او می‌گوید پولیس یک نفر را که برای طالبان عشر جمع‌آوری می‌کرد بازداشت نموده و علاوه بر آن ۳ گدام بزگ اسلحه و مهمات را از بین برده است.

میزان صادرات ولایت هرات حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است

موقعیت ولایت هرات در نقشه افغانستان

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات می‌گویند که میزان صادرات هرات در سه ماه نخست سال جاری به تناسب سال قبل در حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

احمد سعید صدیقی، معاون این اتاق به رادیو آزادی گفت که در زمان شیوع کووید-۱۹ تا ۶۰ درصد صادرات نیز به کشورهای خارجی کاهش یافته بود و هم اکنون برخی از راه‌های ترانزیتی به روی محصولات افغانی باز شده است.

او اطمینان می‌دهد که اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات در راستای رشد صادرات و ایجاد مارکت‌های جدید تلاش می‌کند.

آمار اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات نشان می‌دهد که طی سال ۱۳۹۸ بیش از ۷۰ میلیون دالر اقلام زراعتی، مالداری و صنایع دستی از هرات به کشورهای خارجی صادر شده است.

پیشتر سید وحید قتالی والی هرات گفته بود که پس از برداشتن قیود روزگردی به دلیل شیوع ویروس کرونا، تلاش خواهند کرد که دوباره چرخه صنعت و تجارت هرات به حرکت بیفتد.

عبدالله عبدالله لیست برخی از نامزد وزرا را به اشرف غنی سپرد

رئیس جمهوری غنی و عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله فهرست نامزد وزرا را به رئیس جمهور غنی سپرده است.

یک منبع نزدیک به عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی امروز پنج‌شنبه (۱۹ سرطان) در صحبت با رادیو آزادی فهرست نامزد وزرای تعیین شده از سوی آقای عبدالله را تأیید کرده گفت که او روز گذشته این فهرست را به رئیس جمهور غنی سپرده است.

این منبع می‌افزاید که در این فهرست آقای عبدالله؛

۱- مسعود اندرابی - وزارت داخله

۲- فضل احمد معنوی - وزرات عدلیه

۳- انوارالحق احدی - وزارت زراعت

۴-نور رحمان اخلاقی - وزارت مهاجرین

۵- محب‌الله صمیم - وزارت اقوام و قبایل

۶- مصطفی مستور - وزارت صلح

۷- معصومه خاوری - وزارت مخابرات

۸- نثار احمد غوریانی - وزارت تجارت

۹- سعادت منصور نادری - وزارت اقتصاد

۱۰- بشیر احمد ته‌ینج - وزارت کار و امور اجتماعی

۱۱- کنشکا ترکستانی - وزارت تحصیلات عالی

۱۲- عباس بصیر - وزارت ترانسپورت

۱۳-نجیب آقا فهیم - وزیر دولت در امور شهدا و معلولین

۱۳- عزیزالله آرینفر - ریاست اصلاحات اداری شامل اند.

طبق توافق سیاسی میان رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، برخی نامزد وزیران و شماری از مقامات دیگر از سوی آقای عبدالله معرفی می‌شوند.

ولسی جرگه افغانستان همواره روی سرپرست وزرا در کابینه و عدم معرفی نامزد وزرا برای گرفتن رأی اعتماد انتقاد کرده است.

اتاق صنعت و معدن هرات: همکاری حکومت سبب ایجاد فرصت کاری می‌شود

آرشیف، کارخانه تولید ماسک در ولایت هرات

مسئولان در اتاق صنعت و معدن هرات می‌گویند که اگر دولت افغانستان همکاری کند، تا پایان سال‌جاری بیش از ۱۰۰ هزار نفر در شهرک صنعتی هرات به کار گماشته خواهند شد.

حمیدالله خادم، رئیس این اتاق امروز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت با تامین امنیت، ایجاد تسهیلات برای صنعت‌گران، جلوگیری از ورود کالاهای مشابه خارجی و مبارزه با فساد خواهد توانست که میزان سرمایه گذاری در هرات را افزایش دهد.

او گفت که هم اکنون حدود ۱۵ هزار کارگر در شهرک صنعتی هرات مصروف کار هستند.

آمار اتاق صنعت و معدن هرات نشان می‌دهد که بیش از ۳۰۰ کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی هرات مصروف فعالیت اند.

کمک ۴۹ میلیون دالری امریکا برای تهیه مواد غذایی به افغان‌های بی‌بضاعت

آرشیف، افغان‌های نیازمند در انتظار دریافت کمک

ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا بخاطر رساندن مواد غذایی به افراد بی‌بضاعت در افغانستان ۴۹ میلیون دالر کمک می‌کند.

این کمک از طریق سازمان غذایی جهان به افراد نیازمند رسانده می‌شود.

رابرت کاسکا معاون رئیس این برنامه برای افغانستان گفت این کمک را در حالی به دست آورده است که تقریباً ۴ میلیون نفر در افغانستان با کمبود شدید مواد غذایی روبرو اند.

کمک مواد خوراکی در قدم اول به تقریباً یک میلیون تن از افرادی که از جنگ و آفت‌های طبیعی متأثر شده اند رسانده می‌شود.

قول اردوی اتل: ۷ جنگجوی طالبان در کندهار کشته شدند

آرشیف،

مقام‌های نظامی کندهار از کشته شدن هفت تن از طالبان مسلح در ولسوالی معروف خبر می‌دهند.

صادق عیسی معاون سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل به رادیو آزادی دیروز گفت طالبان قبل از ظهر روز چهارشنبه قصد داشتند بر پوسته‌های امنیتی حمله کنند ولی قبل از حمله با هجوم نیروهای هوایی روبرو شدند.

او گفت: "هفت تن از تروریستان کشته و سه تن زخمی شده اند. یک تن از قوماندانان تروریستان بنام فرید نیز میان کشته شده‌ها شامل است."

سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل افزود که یک مقدار اسلحه و مهمات طالبان نیز در نتیجۀ این حمله هوایی از بین رفته است.

طالبان هنوز در مورد تبصره نکرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG