لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۱

افغانستان

مایک پومپیو: گروه طالبان به توافق با امریکا باید پابند بماند

مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است، با رئیس مذاکره کنندۀ طالبان گفت‌وگو کرده تا بر این گروه فشار آورد که به تعهدات خود در توافق با ایالت متحده بشمول حمله نکردن بر امریکایی‌ها پابند بماند.

مایک پومپیو ناوقت دیشب در حساب توییتر خود نوشت که این گفت‌وگو به روز دوشنبه صورت گرفت.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، پومپیو در صحبت از راه دور به ملا عبدالغنی برادر، رئیس این دفتر گفت که درگیری‌ها در افغانستان باید کاهش یابد.

قطع رابطۀ طالبان با تمامی گروه‌های هراس‌افگن از جمله شبکۀ القاعده بخش کلیدی "موافقت‌نامۀ ۲۹ فبروری، میان ایالات متحده و طالبان" است.

طالبان در دوحه پایتخت قطر به امریکا قول دادند که نمی‌گذارند هیچ گروه تروریستی از افغانستان منافع ایالات متحده و متحدانش را به‌خطر بیندازد.

بر بنیاد توافق ایالات متحده و طالبان، مقام‌های امریکایی بر کاهش سربازان‌شان از حدود ۱۲ هزار به ۸،۶۰۰ تن در افغانستان تا میانۀ ماه جولای توافق کردند.

گفته شده است، اگر تمامی بخش‌های این توافق عملی شود، همۀ نیروهای بین‌المللی به‌شمول سربازان امریکایی افغانستان را تا میانۀ سال ۲۰۲۱ ترک خواهند کرد.

اما مبادلۀ تا ۵ هزار زندانی در بدل رهایی حدود یک هزار زندانیِ حکومت افغانستان، کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگو‌های بین افغانان از دیگر شرط‌های پیش از خروج این نیروها است که تا کنون به گونۀ کامل تطبیق نشده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رهایی ۱۶ تن از کارمندان نیروهای امنیتی توسط طالبان در غور

آرشیف، زندانیانی که در لغمان توسط گروه طالبان رها شده بودند.

شانزده تن از کارمندان نیروهای امنیتی افغان و یک فرد ملکی، دیروز (۲۱ سرطان)توسط طالبان در غور آزاد شدند.

به گفتۀ مقام‌های محلی غور، این افراد که بیش از دو ماه نزد طالبان زندانی بودند، ظهر دیروز آزاد و به خانواده‌های شان سپرده شده اند.

حبیب‌الله رادمنش معاون والی غور ابراز امیدواری کرده که مبادلۀ زندانیان و عملی کردن تعهدات توسط حکومت و طالبان، بیش از هر زمان دیگر افغانستان را برای دستیابی به صلح کمک کند.

مقام‌های غور هنگام سپردن این افراد به خانواده‌های شان گفته اند که این افراد را طالبان براساس تعهدات‌شان آزاد کرده اند.

دو روز قبل نیز در این ولایت طالبان ۹ تن از کارمندان نیروهای امنیتی افغان و دو فرد ملکی را آزاد کرده بودند.

براساس توافقنامه ای‌که در "۲۹ فبروری" بین هیئت امریکایی و نمایندگان سیاسی طالبان در دوحه امضا شد، حکومت افغانستان به آزادی ۵۰۰۰ هزار زندانی طالبان و طالبان به رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت تعهد کرده اند.

در فراه به شاگردان مکتب و اجیران ادارات بسته‌های صحی توزیع می‌شود

در فراه به شاگردان مکتب و اجیران ادارات بسته‌های صحی مبارزه با کووید-۱۹توزیع می‌شود.

برای کارمندان اجیران ادارات دولتی حدود ۸ هزار بسته صحی مبارزه با بیماری کووید-۱۹و ۷ هزار بکس و وسایل مکتب برای شاگردان در ولایت فراه توزیع می‌شود.

محمد شعیب ثابت والی فراه دیروز(شنبه، ۱۲ سرطان) هنگام آغاز برنامۀ توزیع این مواد گفت: "برنامۀ توزیع این مواد به اساس دستور ریاست جمهوری و کمک ادارۀ یونیسف برای کارمندان اجیر ادارات دولتی و افراد بی‌بضاعت آغاز شد."

این بسته‌های صحی که شامل صابون و دستمال بوده و همچنان لوازم مکتب به حمایت مالی ادارۀ یونیسف سازمان ملل متحد تهیه شده است.

در ولایت فراه حدود ۳۰۰ واقعه مثبت ابتلا به بیماری کووید‌-‌۱۹ ثبت شده، اما گفته می‌شود که آمار واقعی ابتلا به این بیماری خیلی بیشتر از این است.

استقبال تاجران از گشایش دو گذرگاه سرحدی میان افغانستان و پاکستان

آرشیف، گشایش دو گذرگاه‌ تجارتی میان افغانستان و پاکستان

تاجران در جنوب‌شرق افغانستان از گشایش دو گذرگاهِ سرحدی میان افغانستان و پاکستان استقبال کرده‌اند.

گذرگاه‌های "دند پتان" و "انگور اده" در ولایت‌های پکتیا و پکتیکا که از چند ماه به این‌سو بسته بودند، به روز جمعه (۲۰ سرطان) دوباره باز شدند.

فضل‌الدین جلال‌زی رئیس اتاق تجارت و صنعت ولایت پکتیا امروز شنبه (۲۱ سرطان) به رادیو آزادی گفت: "باز شدن این راه برای تجارت و صنعت مسئله حیاتی است، استفاده از گذرگاه‌های بندر غلام خان و تورخم نسبت به این مسیرها دو برابر بیشتر هزینه بر می‌دارد. مشکل این است که اینجا گمرک معیاری وجود ندارد."

سفارت پاکستان در کابل گفته است که بندر واگه به روی صادرات افغانستان هفتۀ آینده گشوده خواهد شد.

در انفجار ماین در پکتیا یک کارمند ریاست امنیت این ولایت کشته شد

موقیعت پکتیا در نقشه افغانستان

یک مقام محلی می‌گوید، انفجار ماین کنار جاده یک کارمند ریاست امنیت ملی ولایت پکتیا را کشت و ۳ تن دیگر را زخمی کرد.

لطف‌الله کامران، آمر امنیت پکتیا به رادیو آزادی گفت: "انفجار در مربوطات حوزۀ دوم شهر گردیز ظهر امروز شنبه (۲۱ سرطان) هنگامی رخ داد که موتر منسوبان امنیت ملی از محل می‌گذشت."

مسؤلیت انفجار را هنوز کسی نپذیرفته است.

مقام‌ها: حدود ۱۰ جنگجوی طالب در مرکز ارزگان کشته شده اند

موقعیت ارزگان در نقشه افغانستان

یک مقام ولایت ارزگان می‌گوید حدود ۱۰ جنگجوی گروه طالبان در شهر ترینکوت مرکز این ولایت کشته شده اند.

زرگی عبادی سخنگوی والی ارزگان به رادیو آزادی امروز (۲۱ سرطان) گفت که طالبان دیشب بر پاسگاه‌های قوای امنیتی حمله کردند.

عبادی افزود که سپس به جنگجویان طالبان حملۀ هوایی شد.

او افزود: "به مخالفان مسلح در حملۀ هوایی تلفات رسیده است، حدود ۱۰ تن آنها کشته شده و یک تعداد هم زخمی شده اند."

عبادی همچنین گفت که در حملۀ طالبان، ۲ پولیس کشته و ۲ پولیس دیگر زخمی شدند.

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته اند.

با وجود توافق ۲۹ ماه فبروری میان ایالات متحده و طالبان، از خشونت ها کاسته نشده و جنگ میان نیروهای افغان و طالبان ادامه دارد.

ادعای کشتن سربازان امریکا در افغانستان؛ 'ممکن به اقدام جدی علیه روسیه نیاز شود'

آرشیف، سربازان امریکایی در افغانستان

لیون پنیتا، رئیس پیشین ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحده گفته است، اگر ادعای پاداش روسیه برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان به جنگجویان وابسته به طالبان درست ثابت شود، امریکا ممکن به اقدام جدی علیه روسیه نیاز پیدا کند.

به گفتۀ او، اقدامات شامل وضع تحریم‌های شدید بر روسیه بوده می‌تواند.

پنیتا که به عنوان وزیر دفاع در ادارۀ بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین امریکا نیز کار کرده است، دیروز جمعه (۱۰ جولای) به یک جلسۀ استماعیۀ کانگرس گفت، اگر روسیه این کار را کرده باشد، عبور از خط سرخ است.

به گفتۀ او، بنابر این نیاز است تا پاسخی داده شود که شاید در برگیرندۀ انزوای دیپلوماتیک، تحریم و در صورت نیاز، استفاده از نیروی نظامی باشد.

روزنامۀ نیویارک تایمز دربارۀ ادعای پاداش روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان در افغانستان، ماه گذشته گزارش داد.

به گزارش روزنامه، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان اطلاعات استخباراتی در این مورد قرار داده شده بود، اما او در این مورد هیچ اقدامِ نکرده است.

روسیه و طالبان این گزارش‌ را رد کرده‌اند.

شورای امنیت ملی: جنگجویان طالب، ۲۳ غیرنظامی را در هفتۀ گذشته کشته اند

آرشیف

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، جنگجویان طالب ۲۳ غیرنظامی را در شانزده ولایت در هفتۀ گذشته کشته اند.

این اداره امروز در حساب توییتر خود نوشت: "طالبان در این جریان ۴۵ تن دیگر را زخمی ساخته اند."

در این باره جزئیات بیشتر داده نشده اما آمده که با وصف تأکید حکومت افغانستان بر توقف خشونت‌ها، طالبان به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می‌دهند.

طالبان تا کنون در بارۀ این ادعای شورای امنیت ملی تبصره نکرده اند.

اما این گروه پیش از این حفظ جان غیرنظامیان را از اولویت‌هایش دانسته است.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در ششم جولای هشدار داد که افزایش خشونت‌ها از سوی جنگجویان تهدید جدی را متوجه روند صلح با طالبان می‌سازد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است بار اصلی جنگ را غیرنظامیان به دوش می‌کشند.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان پس از امضای موافقت‌نامۀ آوردن صلح به افغانستان با طالبان، چندین بار بر کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش بس تأکید کرده است.

انفجاری مرمی راکت در مرکز زابل، جان ۳ کودک را گرفته است

آرشیف

مقام‌های محلی می‌گویند، انفجاری مرمی راکت در شهر قلات مرکز زابل، جان ۳ کودک را گرفته و ۲ تن دیگر را زخم برداشته اند.

گل‌اسلام سیال سخنگوی والی زابل دیروز (جمعه، ۲۰ سرطان) در پیامی به رادیو آزادی گفت: "این مرمی در کنار سرک به هدف وارد کردن تلفات به نیرو های امنیتی افغان جابه‌جا شده بود، اما به دست کودکان افتاد.

او افزود: "دشمن یک مرمی را کت را به هدف کشته و زخمی کردن نیروهای امنیتی در منطقه سوزگر مربوط شهر قلات جابه‌جا کرده بود، بدبختانه مرمی به‌دست کودکان افتاده و در نتیجهٔ انفجار آن ۳ کودک کشته و ۲ تن دیگر آن‌ها زخمی شدند."

به گفته او زخمی‌ها به شفاخانه انتقال یافته اند.

به گفته آقای سیال نیروهای امنیتی این ولایت از دو سه روز به این سو، ۱۳ قریه را در مسیر سرک کابل-کندهار از وجود ماین پاک‌کاری کرده اند.

در یک خبر دیگر، در انفجار مرمی هاوان در ارزگان یک کودک کشته شده است.

این را زرگی عبادی سخنگوی والی به رادیو آزادی گفت.

اما نه طالبان و نه کدام گروه دیگر مسئولیت این "دو حادثه" را به دوش نگرفته اند.

ماموریت حمایت قاطع: یک طیاره نیروهای هوایی افغان سقوط کرده است

آرشیف

ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان تائید کرد که یک طیاره نیروهای هوایی افغان سقوط کرده؛ اما در این رویداد به کسی آسیب نرسیده است.

قوماندانی نیروهای نظامی امریکا در افغانستان دیروز جمعه(۲۰ سرطان) در اعلامیه ای که از طریق ایمیل به رادیو آزادی فرستاده گفته یک طیاره قوای هوایی افغان با پیلوت امریکایی در جریان تمرینات سقوط کرد .

اما پیلوت آن سلامت به زمین پایین آمد.

نیروهای نظامی امریکا گفتند که تحقیقات ابتدایی نشان داده که دلیل سقوط طیاره مشکل فنی بوده؛ اما افزود که تحقیقات بیشتر در زمینه ادامه دارد.

در اعلامیه ماموریت حمایت قاطع در بارهٔ محل حادثه چیزی گفته نشده.

نگرانی کمیسیون حقوق بشر در مورد مصئونیت فعالانش در افغانستان

ساختمان دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در کابل

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید، در مورد مصئونیت فعالان حقوق بشر در این کشور نگران است.

پیش از این سازمان عفو بین‌المللی گفته بود که مدافعان و فعلان حقوق بشر در افغانستان به فشارها از سوی مقام‌های دولتی و گروه‌های مسلح رو‌به‌رو اند.

ذبیح‌الله فرهنگ رئیس نشرات و ارتباطات کمیسیون حقوق بشر افغانستان دیروز (جمعه، ۲۰ سرطان) به رادیو آزادی گفت که از هر تلاش برای مصئونیت مدافعان و فعالان حقوق بشر حمایت می‌کند.

آقای فرهنگ افزود: "ما از تلاش‌ها، درخواست‌ها و حفاظت فعالان حقوق بشر حمایت می‌کنیم. همزمان از حملات هدفمند بر مدافعان حقوق بشر نگران هستیم."

دو کارمند کمیسیون حقوق بشر، در هفتم ماه روان خورشیدی در بمب‌گذاری در شرق کابل کشته شدند.

سازمان عفو بین‌المللی (ایمنیستی انترنشل) مستقر در لندن دیروز (جمعه ۲۰ سرطان) در اعلامیه ای خطاب به محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفت که مدافعان و فعلان حقوق بشر به تهدید، اذیت، هشدار و خشونت رو‌به‌رو اند.

این سازمان همچنان از حکومت افغانستان خواست که یک میکانیزم عملی و تاثیرگذاری را برای حمایت، مصئونیت و حفاظت از مدافعان و فعالان حقوق بشر ایجاد کند تا زندگی و حمایت از آنها یقینی شود.

دیدبان حقوق بشر: روسیه تمام اتهامات علیه ده‌ها خبرنگار روس را بردارد

نشان دیدبان حقوق بشر

دیدبان حقوق بشر از روسیه خواست تمام اتهامات علیه ده‌ها خبرنگار روس را بردارد.

این خبرنگاران بخاطر راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز در حمایت از همکاران شان به جریمه نقدی و یا بازداشت مواجه شدند.

این نهاد که در نیویورک مستقر است، امروز (۱۰ جولای) گفت که تعدادی از خبرنگاران در روسیه بخاطر کار خبرنگاری شان به اتهامات جنایی روبه‌رو شده اند.

دامیلیا ایت خا ژینا تحقیق‌کننده بخش روسیه در دیدبان حقوق بشر در یک اعلامیه گفته است خبرنگاران مستقل در روسیه از سال‌ها به این سو مورد حمله قرار می‌گیرند و اقدامات اخیر جزایی علیه آنها به یک مرحله نو رسیده است.

کار ساخت میدان هوایی ملکی ننگرهار آغاز شد

ولایت ننگرهار

مقام‌ها می‌گویند، کار ساختمان میدان هوایی ملکی ننگرهار روز جمعه (۲۰ سرطان) آغاز شد.

قاسم وافی‌زاده رئیس ادارۀ هوایی ملکی افغانستان در مراسم افتتاح کار این میدان هوایی گفت که کار اعمار این میدان با مصرف ۴۰ میلیون دالر در دو سال تکمیل می‌شود.

خبرنگار محلی رادیو آزادی گزارش داده که برای اعمار این میدان در دشت گمبیری ولسوالی کوزکنر ولایت ننگرهار ۳ و نیم هزار جریب زمین اختصاص داده شده.

به گفتۀ آقای وافی‌زاده در مرحلۀ اول، احاطۀ این میدان ساخته می‌شود و بعد خط پرواز و دیگر تأسیسات آن ساخته خواهد شد.

باشندگان ولایت ننگرهار از سال‌ها به این سو تلاش داشتند که یک میدان هوایی ملکی در این ولایت ساخته شود.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در جریان سفر اخیر خود به ولایت ننگرهار تعهد کرد که در آنجا میدان هوایی خواهد ساخت.

لاوروف: در تمدید پیمان کنترل اسلحۀ هسته‌ای با امریکا خوشبین نیستم

سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه

سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه می‌گوید در مورد تمدید پیمان کنترل اسلحۀ هسته‌ای با ایالات متحده بنام «استارت نو» چندان خوشبین نیست.

لاوروف روز جمعه (دهم جولای) در مسکو گفت، تأکید امریکا در مورد شمولیت چین در این پیمان، نشان می‌دهد که به گفتۀ او ایالات متحده نیت خود را برای عدم تمدید این پیمان واضح ساخته است.

چین تقاضای امریکا را رد کرده. این پیمان در ماه فبروری سال آینده به پایان می‌رسد.

ماه گذشته، نمایندگان امریکا و روسیه در ویانا مذاکره کردند تا بدیلی برای این پیمان پیدا کنند.

اما واشنگتن می‌خواهد که در هر نوع توافق هسته‌ای در ‌آینده، چین هم شامل باشد.

چین پیوسته مذاکرات سه جانبۀ هسته‌ای را رد کرده.

پیکینگ مدعی است که تعداد سلاح‌های هسته‌‌ای‌اش در مقایسه با امریکا بسیار کمتر است.

استارت نو تعداد سرگلوله‌های هسته‌ای امریکا و روسیه را به ۱۵۵۰ در هر دو کشور محدود می‌سازد.

در حمله طیاره بی‌پیلوت در کنر، یک شورشی پاکستانی کشته شده است

موقعیت ولایت کنر در نقشه افغانستان

مقام‌های ولایت کنر می‌گویند در حمله یک طیاره بی‌پیلوت در ولسوالی سرکانوی این ولایت، یک شورشی مسلح پاکستانی کشته شده است.

عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر امروز (جمعه، ۲۰ سرطان) به رادیو آزادی گفت: "در یک حمله درون یا طیاره بی‌پیلوت قوای خارجی در مربوطات این ولسوالی یک جنگجوی مربوط به گروه لشکر طیبه پاکستان کشته شده است."

این منطقه در امتداد خط فرضی دیورند موقعیت دارد که به گفته مقامات دولتی، در اینجا گروه‌های مخالف دولت فعال اند.

دیروز مقامات ولایت پکتیا هم گفتند که در این ولایت یک تعداد طالبان به شمول افراد مسلح پاکستانی کشته شده اند.

۹ جنگجوی طالب در ولایت خوست کشته و ۷ تن دیگر آنها زخمی شده اند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغان

یک مقام محلی اردوی افغانستان می‌گوید ۹ جنگجوی طالبان در ولسوالی موسی‌خیل ولایت خوست کشته شده و ۷ تن دیگر‌شان زخم برداشته اند.

ایمل مهمند سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر در پکتیا در این مورد به رادیو آزادی گفت: "تلفات به جنگجویان طالبان دیروز، زمانی وارد شد که در راه مرکز خوست و موسی‌خیل آنها بر سربازان افغان که مشغول ساختن سرک بودند، حمله کردند. نیرو‌های افغان جواب شدید دادند و حملۀ آنها را به عقب راندند."

به گفتۀ مهمند به قوای افغان تلفات وارد نشده.

طالبان مسلح تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

نیروهای افغان و طالبان غالباً ادعا می‌کنند که بر یکدیگر تلفات وارد کرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG