لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۲

معاون حزب جمعیت: آقای ربانی در سمت ریاست این حزب باقی می‌ماند


احمدضیا مسعود معاون حزب جمعیت

دو دسته‌گی‌ها و پخش اعلامیه‌های جداگانه از حزب جمعیت اسلامی افغانستان.

شماری از اعضای این حزب به پشتیبانی از صلاح‌الدین ربانی در اعلامیه‌ای به روز پنج‌شنبه (۱۲ سرطان)‌گفته اند که حزب جمعیت اسلامی به هدف پایان دادن به سوء استفاده از نام این حزب، عضویت عطامحمد نور، محمد یونس قانونی، کلیم‌الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، عبدالشکور واقف حکیمی، سید عنایت‌الله شاداب و عبدالستار مراد را در جمعیت اسلامی به حالت تعلیق در می‌آورد.

در این اعلامیه گفته شده است که برخی از چهره‌ها در درون حزب در پی توطئه داخل حزبی بوده اند و از نام این حزب استفاده سوء می‌کنند.

از سوی دیگر احمد ضیا مسعود معاون حزب جمعیت اسلامی تصمیم شماری از اعضای حزب جمعیت را کودتا در برابر شماری از اعضای این حزب به رهبری آقای ربانی می‌خواند.

او می‌گوید: "کاری که این‌ها کرده اند خلاف پرانیسپ‌های این حزب است که چند تن در آن دخیل هستند و یک کار کودتایی است که انگیزه سیاسی دارد، آقای ربانی در راس حزب است. ما خواستار حضور مستقلانه جمعیت در مسئله صلح هستیم زیرا گفته‌ایم که حکومت تقلبی را به‌رسمیت نمی‌شناسیم."

در بخشی از اعلامیه حزب جمعیت اسلامی به پشتیبانی صلاح‌الدین ربانی گفته شده است که، از ترورهای زنجیره‌ای چهره‌های برجسته این حزب به‌شمول استاد برهان‌الدین ربانی، تا تلاش برای تضعیف و به حاشیه کشانیدن این حزب، بخشی از استراتیژی دشمنان داخلی و خارجی بوده است- هرچند در این اعلامیه به گونه مشخص از کسی یا گروهی نام برده نشده است.

در این اعلامیه فیصله شده است که جمعیت اسلامی افغانستان، کارش را عملاً منحیث اپوزسیون سیاسی فعال حکومت آغاز کرده است و در باره تشکیل حکومت فعلی بر موضوع پیشین‌اش پابند است.

پیش از این صلاح‌الدین ربانی به نماینده‌گی از حزب جمعیت اسلامی سهم‌گیری در حکومت کنونی را رد کرده است.

واکنش شماری از احزاب سیاسی در پیوند به توافق‌سیاسی میان غنی و عبدالله

در بخشی از این اعلامیه همچنان گفته شده که هیئت مستقل و غیرحکومتی مذاکره‌کننده را برای مشارکت فعال این حزب در روند گفت‌وگوهای ملی صلح با گروه طالبان، به زودی معرفی می‌کند.

این اعلامیه در واکنش به پخش اعلامیه اعضای دیگر این حزب به پشتیبانی عطامحمد نور که در آن به برکناری صلاح‌الدین ربانی از سمت ریاست حزب فیصله شد، پخش شده است.

برخی از اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان به پشتیبانی از عطا محمد نور می‌گویند که شام‌ چهارشنبه(۱۱ سرطان) بیش از ۴۵ تن از اعضای شورای رهبری این حزب، صلاح‌الدین ربانی را از ریاست این حزب، برکنار کرده اند.

ظاهراً مخالفت‌های آقای ربانی با حضور اعضای حزب جمعیت اسلامی در حکومت و شورای عالی مصالحه او را از این سمت کنار زده است.

عبدالحفیظ منصور عضو حزب جمعیت اسلامی و به پشتیبانی عطا محمد نور به رادیو آزادی می‌گوید: "شخص صلاح‌الدین ربانی در چندسال قادر به برگزاری انتخابات کنگره و تعیین رئیس قانونی حزب از راه برگزاری کنگره شده نتوانست، این ناکامی بزرگ هم به حزب و هم به شخص خودشان تلقی می‌شد. دلیل دوم، پس از انتخابات ریاست جمهوری اکثریت اعضای جمعیت موافقت‌نامه سیاسی عبدالله و غنی را پذیرفتند درحالی‌که آقای ربانی اعلام کرد که اپوزیسیون می‌باشد نه درحکومت و نه در شورای مصالحه سهم می‌گیرد این به منافع جمعیت تلقی نشد و دیروز این دو دلیل عمده بود که بیشتر از ۲۰۰ تن از اعضای جمعیت تصمیم خود را بگیرند."

عبدالحفیظ منصور عضو حزب جمعیت اسلامی
عبدالحفیظ منصور عضو حزب جمعیت اسلامی

به گفته آقای منصور درحال حاضر، عنایت‌الله شاداب، تا برگزاری مجمع عمومی برای انتخاب رئیس جدید، ریاست جلسات شورای رهبری این حزب را به عهده گرفته است.

به گفته او قرار است در روزهای نزدیک این حزب انتخابات کنگره خود را نیز برای گزیشن رئیس حزب برگزار کند.

در اعلامیه این حزب به رهبری عطا محمد نور آمده است که: "جمعیت اسلامی افغانستان به‌گونه فعال و سازنده از پروسه مصالحه ملی حمایت می‌کند و خواھان حضور فعال و موثر در سطوح مختلف شورای عالی مصالحه است."

در این اعلامیه از عطا محمدنور، امیر محمد اسماعیل، محمدیونس قانونی، کلیم‌الله نقیبی، عنایت‌الله شاداب، عبدالستار مراد، حاجی حضرت علی، فضل‌الکریم ایماق، بسم‌الله محمدی، جنرال بازمحمداحمدی مشمول ۴۷ تنی هستند که به برکناری صلاح‌الدین ربانی و گزینش عنایت‌الله شاداب به حیث رئیس این حزب فیصله کرده اند.

XS
SM
MD
LG