لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۷

وزارت خارجه: ۳ نشست منطقه‌ای و بین‌المللی برای صلح افغانستان برگزار می‌شود


وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در آستانۀ مذاکرات صلح، تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای دستیابی به اجماع بین‌المللی برای صلح افزایش داده است.

سخنگوی این وزارت به رسانه‌ها گفته که در هفته جاری سه نشست مهم سه‌جانبه، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای تقویت اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد صلح افغانستان با میزبانی کابل برگزار می‌شود.

گران هیواد روز سه‌شنبه در پیامی صوتی به رسانه‌ها گفته که نشست نخست به صورت مجازی روز دوشنبه با شرکت کشورهای منطقه و هم‌پیمانان استراتژیک افغانستان با حضور محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد.

گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان
گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان

به گفته آقای هیواد، جلسه سوم روز سه‌شنبه با شرکت افغانستان، پاکستان و چین برای تقویت همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و زمینه‌سازی برای صلح برگزار خواهد شد.

آقای هیواد همچنین افزود که نشست فرامنطقه‌ای با شرکت شرکای عمده بین‌المللی افغانستان برای تقویت اجماع جهانی در مورد صلح و مذاکرات «بین‌الافغانی» روز پنجشنبه برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه نام کشورهای شرکت‌کننده این اجلاس را ذکر نکرد، اما بر اهمیت آن در زمینه‌سازی برای مذاکرات صلح در افغانستان تأکید کرد.

آقای هیواد گفت که این نشست با سخنرانی افتتاحیه آقای غنی و با میزبانی حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که این سه نشست در چه سطحی از نمایندگان کشورها و سازمان‌های شرکت‌کننده برگزار خواهد شد.

پس از امضای توافقنامه صلح امریکا و گروه طالبان در ۲۹ فبروری در قطر، قرار بود مذاکرات بین‌الافغانی در ظرف ۱۰ مارچ برگزار شود، اما هنوز این مذاکرات آغاز نشده است.

گروه طالبان می‌گوید این گروه زمانی حاضر به شرکت در مذاکرات خواهد بود که پنج هزار جنگجوی این گروه از زندان‌های حکومت افغانستان آزاد شوند.

حکومت افغانستان اعلام کرده که تا حال چهار هزار و پنجصد زندانی این گروه آزاد شده‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفته که امروز یا فردا چهارصد زندانی این گروه آزاد خواهند شد.

XS
SM
MD
LG