لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۱۹

کابل تا پایان هفته میزبان سه نشست در مورد صلح خواهد بود


نما ای از شهر کابل

کابل از فردا تا پایان هفته جاری میزبان سه نشست مهم در باره صلح افغانستان خواهد بود.

وزارت خارجه این کشور می‌گوید که دراین نشست‌ها نمایندگان ویژه و سفیران امریکا، سازمان ملل متحد و ۱۹ کشور همسایه و منطقه شرکت خواهند کرد.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که این نشست‌ها از طریق کنفرانس ویدیویی در وزارت خارجه این کشور برگزار می‌شود و در آن نمایندگان برخی سازمان‌های بین‌المللی نیز شرکت می‌کند.

آقای گران گفت:"دراین نشست‌ها درسطح سفرا و نمایندگان خاص کشورها و سازمان‌های جهانی اشتراک می‌کنند. کاهش خشونت، آزادی زندانیان طالبان، آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای میان افغان‌ها، رسیدن به آتش‌بس بشردوستانه و همچنین گفت‌وگوها درمورد نتایج مذاکرات از اجندای این نشست‌ها است."

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان
گران هیواد سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان

نمایندگان آذربایجان، چین، مصر، هند، ایران، قزاقستان، قرغزستان، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، ازبیکستان، امریکا، اوآی‌سی و سازمان ملل متحد دراین نشست شرکت می‌کنند.

آقای هیواد می‌گوید که در نشست روز سه شنبه تنها مقام‌های افغانستان، پاکستان و چین شرکت می‌کنند و در آن در مورد صلح و همکاری‌های اقتصادی بحث می‌شود.

او می‌افزاید: "درنشست روز پنج‌شنبه علاوه برمقام‌های ۲۰ کشور منطقه و جهان، نمایندگان اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و ناتو نیز اشتراک می‌کنند."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: "که در نشست‌های روز دوشنبه و پنجشنبه درباره روند صلح این کشور بحث خواهد شد."

درهمین حال ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت درامور صلح، تقویت اجماع منطقه‌ای و جهانی درمورد صلح این کشور را بسیار مهم می‌داند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت درامور صلح
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت درامور صلح

خانم انوری گفت: "از شش سال به این‌سو دولت افغانستان روی اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی در مورد صلح این کشور کار کرده و این اجماع حالا ایجاد شده است. اما این اجماع به تقویت بیشتر نیاز دارد و حکومت افغانستان باید آن‌را حفظ و تقویت کند. برگزاری این نشست و نقش کشورهای همسایه، منطقه و جهان در مورد صلح این کشور مهم و حیاتی بوده و روی موفقیت آن تاثیرگذار است."

حکومت افغانستان پیش از این نیز بارها تاکید کرده که نقش کشورهای منطقه و همسایه در موفقیت روند صلح این کشور بسیار مهم است.

اما هنوز نیز این پرسش مطرح است که آیا کشورهای همسایه به ویژه پاکستان که به داشتن روابط نزدیک با طالبان متهم است، در روند صلح این کشور چگونه همکاری خواهد کرد؟

XS
SM
MD
LG