لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۶

پامپیو به 'یافته‌های گزارشگر ویژه سازمان ملل، واکنش نشان داده است'


مایک پامپیو وزیر خارجۀ امریکا

مایک پامپیو وزیر خارجۀ امریکا به یافته‌های گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد واکنش نشان داده و آن‌را "فریبنده" خوانده است.

مایک پامپیو روز پنج‌شنبه (۹ جولای) در خبرنامه ای گفت: "ایالات متحده در حمله ای که به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس ایران و همراهانش انجامید، با شفافیت و در مطابقت با قوانین بین‌المللی عمل کرده.

پیش از این اگنِس کالمرد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، روز پنج‌شنبه گزارش و یافته‌هایش را با شورای حقوق بشر این سازمان در ژنیو شریک کرد.

اگنِس کالمرد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر
اگنِس کالمرد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر

خانم کالمرد، حملۀ امریکا را که به کشته شدن سلیمانی و همراهانش انجامید، خلاف قوانین بین‌‎المللی و منشور سازمان ملل متحد دانسته است.

کالمرد همچنان خواسته تا این گونه حملات در مراجع قضایی بین‌المللی پیگیری شوند.

این مقام سازمان ملل متحد در گزارش تازه اش، خواهان قانونمند شدن و شفافیت بیشتر دولت‌ها در استفاده از طیاره‌های بی‌پیلوت نیز شده.

اما پامپیو با این یافته‌ها موافق نیست. او گفته است: "ایالات متحده حملۀ سوم جنوری در نزدیکی میدان هوایی بغداد را به هدف دفاع از منافعش انجام داد."

به گفتۀ پامپیو، حمله بر قاسم سلیمانی در واکنش به سلسله ای از حملاتی که در ماه‌های گذشته از سوی رژیم ایران صورت گرفته بود، به اجرا گذاشته شد.

او در ادامه افزوده که حملۀ سوم جنوری در نزدیکی میدان هوایی بغداد، به هدف بازداشتن ایران از حمایت در حملاتی که از سوی نیروی قدس و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه منافع ایالات متحده صورت می‌گیرد، اجرا شد.

اما اگنِس کالمرد گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد می‌گوید: "ایالات متحده هیچ‌گونه سندی را ارائه نکرده که ثابت کند سلیمانی قصد حمله بر منافع امریکا را داشته."

ایالات متحده پیش از این هم قاسم سلیمانی را مسئول حملات چند سال اخیر بر نظامیان این‌کشور در شرق میانه دانسته بود.

در انتقام از کشته شدن سلیمانی، ایران در هشتم ماه جنوری پایگاه‌های نیروهای امریکایی را در عراق هدف حملات راکتی قرار داد. در این حملات تا ۱۱۰ تن از نظامیان امریکایی صدمه‌های دماغی را متحمل شدند.

حمله راکتی بر پایگاه البلد وزیر خارجه امریکا را خشمگین ساخت

اگنِس کالمرد گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد، این حمله توسط ایران را هم غیرقانونی خوانده.

در حملۀ سوم جنوری در نزدیک میدان هوایی بغداد علاوه بر قاسم سلیمانی، ابو مهدی المهندس فرمانده پیشین ملیشه‌های کتائب حزب‌الله هم کشته شد.

بر اساس گزارش‌ها، سلیمانی عنصر اصلی کمک‌های نظامی از جمله سلاح و مواد منفجره به شورشیان عراقی پس از سقوط رژیم صدام حسین بود. بیشتر این شورشیان در برابر نیروهای امریکایی می‌جنگیدند.

از قاسم سلیمانی همچنان به عنوان تطبیق‌کننده پالیسی‌های ایران در سوریه و حامی گروۀ حزب‌الله لبنان نام برده می‌شود.

XS
SM
MD
LG