لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۹

مسیر: ادامه خشونت طالبان تلاش‌های صلح را تحت تأثیر قرار داده است


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

موضوع صلح در افغانستان در بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز تحلیل و بررسی شده است.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود تاکید کرده که برای رسیدن به صلح به قربانی و انعطاف‌پذیری بیشتر نیاز است. روزنامه افزوده که حکومت طالبان را به افزایش خشونت متهم کرده و گفته که خشونت این گروه تلاش‌های صلح را تحت تأثیر قرار داده و مردم را ناامید کرده است.

به نوشته روزنام، در مقابل گروه طالبان حکومت را به ایجاد موانع فرا راه صلح متهم کرده و گفته که براساس توافق‌نامه دوحه، زندانیان باید آزاد شوند تا زمینه برای گفت‌وگوهای صلح فراهم شود.

به باور مسیر، موضع حکومت به جز مخالفت با صلح، هیچ معنای دیگری ندارد. روزنامه استدلال کرده که اگر با رهایی ۶۰۰ زندانی گفت‌وگوهای صلح آغاز می‌شود، پس نباید در رهایی آنان تأخیر کرد.

به نوشته روزنامه، رها نکردن این زندانیان سبب ادامه جنگ در کشور شده است و هر روز ده‌ها نفر کشته می‌شوند. روزنامه از طالبان نیز خواسته نرمش نشان دهند و برای رهای زندانیان از راه‌های سیاسی کار گیرند و دست به خشونت نزنند، چرا که ضرر آن به مردم می‌رسد.

سرمقاله‌نویس مسیر تاکید کرده که آسیب جنگ جاری به مردم این کشور می‌رسد، پس هر کسی که با مردم محبت و همدردی دارد، باید قربانی بدهد و انعطاف‌پذیر باشد تا این‌که روند صلح به کامیابی برسد و کسانی که طرفدار جنگ و خشونت هستند، ناکام و رسوا شوند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نیز به موانع‌ ایجاد شده در راه صلح اشاره کرده و پرسیده که طالبان چگونه بر ادامه جنگ تاکید کرده و در برابر صداهای صلح‌خواهان بی‌تفاوت می‌مانند؟ روزنامه افزوده که پاسخ جنگ در افغانستان از سوی بیگانه‌ها به پیش برده می‌شود و طالبان آن گرم نگه‌می‌دارند.

سرمقاله‌نویس هیواد پاکستان، ایران و روسیه را متهم دانسته است که در جنگ افغانستان به صورت مستقیم دخیل هستند و گروه طالبان را برای پیش‌برد جنگ "کرایه" کرده‌اند.

به باور سرمقاله‌نویس، طالبان در توافق‌نامه قطر پذیرفته‌اند که خشونت را کاهش بدهند، اما عملاً دیده می‌شود که حملات خود را افزایش داده‌اند که قربانی آن افراد ملکی هستند.

روزنامه می‌نویسد گروه طالبان با تشدید حملات خود به شهرها، نیروهای امنیتی، غیرنظامیان و کارمندان غیرنظامی دولت حمله می‌کنند و به خوشبینی مردم و جامعه جهانی به صلح را آسیب می‌رساند. به نظر روزنامه، این وضعیت بر روند صلح تأثیر منفی می‌گذارد.

  • ویسا

روزنامه ویسا می‌نویسد که پس از نشر گزارش روزنامه نیویارک تایمز در باره دادن پاداش روسیه به گروه طالبان برای کشتن سربازان امریکایی، حالا این موضوع واکنش رسانه‌های غربی را برانگیخته است.

روزنامه به نقل از برخی کارشناسان نوشته است که روسیه می‌خواهد که جنبش‌های «جهادی» در جمهوری‌های شوروی سابق از خاک افغانستان حمایت نشوند. به نظر روزنامه، روسیه نمی‌گذارد که در این کشور به نیروهای امریکایی پایگاه داده نشود.

سرمقاله‌نویس روزنامه افزوده که روسیه از توافق امریکا با طالبان حمایت می‌کند و در عین حال از محدود شدن حضور نظامی غرب و از طالبان بر ضد گروه داعش حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG