لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۴

تقاضای ولسی جرگۀ افغانستان؛ وزیر پیشین صحت ممنوع‌الخروج شود


ولسی جرگۀ افغانستان

کمیسیون تفتیش مرکزی ولسی جرگۀ افغانستان تقاضای اعلام ممنوع‌الخروجی وزیر پیشین صحت عامۀ این کشور را کرده است.

سیمین بارکزی، منشی این کمیسیون به رادیوی آزادی می‌گوید، بر اساس بررسی‌های این کمیسیون در خریداری‌ها و قراردادهای وزارت صحت عامه در زمان ماموریت فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین این وزارت موارد وجود دارد که باید بررسی شوند و به همین دلیل باید آقای فیروز ممنوع‌الخروج شود.

اما فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین صحت عامه می‌گوید که ممنوع‌الخروج کردن وظیفۀ ولسی جرگه نیست و وی مطابق به قانون به حساب‌دهی حاضر است.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه پیشین افغانستان
فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه پیشین افغانستان

با شیوع ویروس کرونا در افغانستان و اختصاص بودجه‌های بیشتر به بخش صحت به منظور مبارزه با این ویروس، بحث فساد اداری در وزارت صحت عامه هم داغ شده است.

هر از گاهی رسانه‌های محلی افغانستان از وجود فساد در این وزارت گزارش می‌دهند. به تازگی کمیسیون تفتیش مرکزی ولسی جرگۀ افغانستان تقاضا کرده تا فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین صحت عامۀ این کشور ممنوع‌الخروج اعلام شود.

سیمین بارکزی، عضو این کمیسیون به رادیوی آزادی می‌گوید که بر اساس بررسی‌های آنان یافته‌های کمیسیون تفتیش مرکزی با گزارش خریداری‌ها و قراردادها وزارت صحت عامه مطابقت نداشت و به همین دلیل این کمیسیون تصمیم گرفته که آقای فیروز ممنوع‌الخروج اعلام شود.

سیمین بارکزی عضو کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگۀ افغانستان

خانم بارکزی گفت: "بررسی‌هایی که کمیسیون و همکاران ما کرده، بعضی موارد در برخی قراردادها دیده شده، خریداری‌هایی که به وزارت صحت عامه شده اصلاً با چیزی که کمیسیون ما پیدا کرده مطابقت نمی‌کند. از همین خاطر تا زمانی که گزارش تکمیل نشود، او را ممنوع‌الخروج کرده‌اند."

به گفتۀ بانو بارکزی، هیئت اداری ولسی جرگه باید مکتوب ممنوع‌الخروجی وزیر پیشین صحت عامه را به نهادهای مربوطه بفرستد.

وی می‌افزاید: "بررسی‌های کمیسیون تفتیش مرکزی مجلس نمایندگان تا یک هفتۀ دیگر ادامه خواهد یافت. اما وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که تا به حال هیچ‌گونه مکتوب رسمی در پیوند به ممنوع‌الخروج شدن وزیر پیشین صحت عامه به این وزارت نه آمده است."

از سوی دیگر فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین صحت عامۀ افغانستان در پیامی که به رادیوی آزادی فرستاده، گفته است که نظر به قانون ممنوع‌الخروج کردن یک فرد وظیفه پارلمان نیست بلکه مسئولیت لوی سارنوالی است.

آقای فیروز افزوده که این تصمیم هم از سوی یک فرد گرفته شده است و وی مطابق به قانون حاضر به پاسخ‌گویی است. لوی سارنوالی افغانستان هم به پرسش‌های رادیوی آزادی در این باره پاسخ نداد.

این در حالیست که بر اساس آمار وزارت صحت عامه در ۲۴ ساعت گذشته ۷۶ واقعۀ جدید مثبت ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است. در این مدت همچنان ۲۱ فرد مبتلا جان باخته و ۴۲۵ تن دیگر صحت یاب شده‌اند. با این آمار، شمار مجموعی مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان ۳۵ هزار و ۷۰ تن، شمار جان باخته‌گان به ۱۱۱۵ تن و صحت‌یاب شدگان به ۲۲ هزار و ۸۸۱ تن می‌رسد.

XS
SM
MD
LG