لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۸

گروه طالبان: حملات هوایی امریکا خلاف توافق‌نامه صلح است


یک طیاره بی‌پیلوت امریکایی

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امریکایی اهداف طالبان را در ولسوالی شاه جوی زابل و میوند کندهار نشانه گرفته که تلفات نیز به طالبان وارد شده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در حساب کاربری تویتر خود نوشته است که "نیرو های امریکایی بالای اهداف غیر نظامی در هلمند، غزنی و زابل توسط طیاره‌های بی‌پیلوت حملاتی را انجام داده که این کار خلاف توافق‌نامه صلح است و برای امارت اسلامی قابل قبول نیست."

ماموریت حمایت قاطع به رهبری امریکا در افغانستان، تا کنون در این باره چیزی نگفته است. پیش از این، ماموریت حمایت قاطع گفته بود حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خلاف توافق‌نامه صلح با طالبان نیست.

اگر ادعای طالبان مبنی بر حمله نیروهای امریکایی بالای اهداف طالبان درست باشد این دومین حمله این نیروها بالای طالبان پس از توافق‌نامه صلح خوانده می‌شود.

دولت افغانستان در باره حمله نظامیان امریکایی بالای اهداف طالبان چیزی نگفته اما پیش از این همواره طالبان را به افزایش خشونت‌ها و حمله بالای اهداف نظامی و غیر نظامی متهم کرده است.

برخی کارشناسان می‌گویند، این حمله ها بیانگر آن است عمکرد طالبان در کاهش خشونت‌ها برای امریکا قناعت‌بخش نیست.

عبدالباقی امین رئیس مرکز استراتژیک قاصد و عضو اتاق تفکر برای آینده افغانستان می‌گوید: "نیاز است تا مذاکرات بین الافغانی هرچه زودتر آغاز شود تا مشکلات میان افغان‌ها از راه گفت‌وگو حل شود، اگر این گونه نشود و مشکلات در باره آینده افغانستان از راه گفت‌وگوهای سیاسی حل نشود حتماً امریکایی‌ها در این جنجال شامل خواهند بود و بیرون شدن شان از افغانستان نیز زیر سوال قرار خواهد
گرفت."

باری عارض از کارشناسان نظامی
باری عارض از کارشناسان نظامی

اما باری عارض از کارشناسان نظامی می‌گوید، حمله های اخیر امریکا بالای اهداف طالبان نوعی از فشاری است تا طالبان خشونت‌ها را کاهش دهند: "یک اقدام برای وارد کردن فشار است تا طالبان خشونت‌ها را کاهش دهند، حکومت افغانستان و امریکا هر دو به این تاکید می‌کنند تا طالبان سطح خشونت‌ها را کاهش دهند تا مذاکرات بین الافغانی در فضای خوب صورت گیرد."

این در حالی است که جنرال مکنزی قوماندان فرماندهی مرکزی امریکا پس از سفر به افغانستان در امریکا گفته است، گروه طالبان تا هنوز مطابق توافقی که با امریکا کرده عمل نکرده است.
پیش از این زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز گفته است، پس از این هر عملکرد امریکا در افغانستان مطابق به شرایط عملی جزئیات توافق‌نامه با طالبان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG