لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۱۴

نیویارک تایمز: دستاورد اندک نیروهای افغان در استفاده از طیاره بی‌پیلوت


  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز به گزارش تازه سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان پرداخته است.

در مطلب آمده که در گزارش برنامۀ ۱۷۴ میلیون دالری درون یا طیاره‌های امریکایی بی‌سرنشین برای استفاده نیروهای افغان دستاورد اندکی داشته.

نیویارک تایمز گفته که جان سوپکو بازرس ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان نوشته که آموزش ناکافی نیروهای افغان هم مشکل آفرین بوده. او گفته که نیروهای افغان نتوانسته اند از اطلاعات جمع آوری شده توسط طیاره‌های بی‌سرنشین برای ماموریت‌های نظامی‌شان استفاده کنند.

در گزارش آمده که برای بهره برداری از طیاره‌های موسوم به اسکن ایگلز قرار بود بین ۱۲ تا ۲۰ سرباز افغان در مدت یازده هفته آموزش داده شوند، اما بعداً تنها ۲۸ سرباز در مدت یکسال در این مورد آموزش دیدند.

اما ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان در پاسخ کتبی به این گزارش، از برنامه طیاره‌های بی‌سرنشین برای استفاده نیرو‌های افغان دفاع کرده و گفته که در حال حاضر سربازان افغان به کم‌ترین مشورۀ مشاوران نظامی در این بخش نیاز دارند.

در ادامه آمده که نیرو‌های افغان روزانه از طیاره‌های اسکن ایگلز در عملیات‌های شان استفاده می‌کنند. اما مأموریت حمایت قاطع گفته که ممکن است مطابق معیار‌های غربی نباشد.

  • واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پست در مورد برخی تغییرات در تیم مذاکراتی گروه طالبان پرداخته و نوشته است که تغییر مهم این است که محمد یعقوب سی ساله فرزند ملا محمد عمر موسس و رهبر پیشین این گروه در ماه می سال جاری به حیث مسئول بخش نظامی گروه طالبان تعیین شد.

محمد یعقوب همچنان در تیم مذاکراتی طالبان شامل شده است.

بنابر نوشته واشنگتن پست، در تیم مذاکراتی طالبان که قبلاً بیست نفر بود، چهار عضو دیگر هم اضافه شده.

روزنامه در ادامه نوشته، این تغییر می‌تواند برای روند صلح افغانستان مهم ثابت شود زیرا نشان می‌دهد که ممکن طالبان این روند را مهم می‌دانند و با شمولیت افراد مهم این گروه در تیم مذاکراتی با یک موقف جدی و نیرومند می‌خواهند در میز مذاکرات حضور بیابند تا به گفته واشنگتن پست قابلیت امتیاز خواهی زیادی را داشته باشند.

  • تایمز

روزنامۀ بریتانیایی تایمز در مورد شهروندان هنگری نوشته که شهروندان این کشور چندین هزار سال پیش با افغانستان در ارتباط بودند.

روزنامه نوشته که ویکتور اوربان صدراعظم پاپولیست هنگری یکبار گفته بود که شهروندان هنگری خود را از قبیله هَن از نسل پادشاه اتیلا خطاب می‌کنند.

تایمز نوشته اکنون نتیجه یک بررسی جنتیکی پادشاهان قرن دوازدهم نشان می‌دهد که اعضای خانواده ارپادیان بنیادگزار هنگری، ۴،۵۰۰ سال پیش در یک محلی زندگی می‌کردند که اکنون مربوط افغانستان است.

ساینسدان‌ها دریافته اند که در عصر معاصر نزدیک‌ترین اقارب این سلطنت مربوط به قوم باشکور اند که در حال حاضر در جمهوریت باشکورتستان روسیه زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG