لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۰۳

افغانستان اعتراض‌نامه بخاطر حملات راکتی پاکستان به شورای امنیت ملل متحد فرستاد


آرشیف، اردوی پاکستان

پس از حمله های راکتی پاکستان بر بخش‌های ولسوالی سرکانو و اسعد آباد مرکز ولایت کنر ولسی جرگه مقام‌های وزارت‌های خارجه، داخله، دفاع و ریاست امنیت ملی را به پاسخ گویی در این باره در یک نشست فوق العاده فرا خواند.

در این نشست نمایند‌گان مردم نگرانی‌های شان را از ادامه حمله های راکتی پاکستان و ساخت تأسیسات آن کشور در نزدیکی نقطۀ صفری خط فرضی دیورند ابراز کردند و خواستار رسیدگی به این مشکل شدند.

محمدمیرزا کتوازی معاون نخست ولسی جرگه به رادیو آزادی گفت که سرپرست وزارت خارجه به نمایند‌گان مردم در این نشست گفته است که افغانستان اعتراض نامۀ رسمی در بارۀ حمله های راکتی پاکستان بر افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد فرستاده است.

او گفت: "تمام مقام ها این اطمینان را به ما دادند که به همکاری ما تلاش می‌کنند که این عمل تکرار نشود و هرگاه تکرار می‌شود در حالی که حکومت افغانستان اعتراض نامه خود را به شورای امنیت ملل متحد فرستاده است در ضمن حکومت افغانستان در مقابل عمل بالمثل را انجام خواهد داد."

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه، مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله داکتریاسین ضیا لوی درستیز وزارت دفاع و معاون ولایتی ریاست عمومی امنیت ملی از کسانی بودند، که در این نشست حضور یافتند.

از سوی دیگر وزارت خارجه افغانستان به روز جمعه با پخش اعلامیه‌ای اعتراض شدید خود را نسبت به حملات راکتی نیروهای مرزی پاکستان بر بخش هایی از ولایت کنر ابراز کرده‌است.

در بخشی از این اعلامیۀ وزارت خارجه آمده است که "از عواقب ناگوار تداوم این گونه حملات و تأثیرات منفی آن بر روابط دو کشور به مقام‌های پاکستان یاد آوری کرده است."

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

به گفتۀ وزارت امور خارجه راکت پراگنی‌های پاکستان بر خاک افغانستان به دنبال تلاش‌های دپلوماتیک به گونۀ فوری متوقف شدند تا از تشنج بیشتر وضعیت جلوگیری شود.

در این حال محمد صافی عضو شورای ولایتی کنر می‌گوید، حکومت افغانستان تلاش کند تا این مشکل را از راه دپلوماتیک برطرف سازد.

"متاسفانه این حملات راکتی پاکستان از چندین سال به این طرف ادامه دارد ما به گونه جدی از حکومت می‌خواهیم این مشکل را از راه دپلوماتیک حل کند. نه عمل بالمثل زیرا در این صورت مردم بیشتر متضرر خواهند شد."

این در حالی است که نیروهای پاکستان دو روز پیش پس از درگیری مرزی حمله های راکتی شان را بر بخش هایی از ولایت کنر انجام دادند که بر بنیاد آمار رسمی مسئولان در نتیجه ۸ غیر نظامی به شمول زنان و کودکان در ولسوالی سرکانو و اسعدآباد مرکز کنر کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG