لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۴

جهان

اختلاف نظر رهبران اتحادیه اروپا در مورد کمک‌ به 'کشورهای آسیب‌دیده'

نشست رهبران اتحادیه اروپا در مورد میزان کمک‌های بلاعوض به کشورهای شدیداً آسیب دیده از ویروس کرونا

رهبران اتحادیه اروپا در مورد میزان کمک‌های بلاعوض به کشورهای شدیداً آسیب دیده از ویروس کرونا توافق نظر ندارند.

این موضوع را یک دیپلومات اروپایی ناوقت دیروز (۲۹ سرطان)، بعد از سه روز بحث‌های پیهم در بروکسل به آژانس خبری رویترز ابراز داشت. او گفت هیچ توافقی بین رهبران اتحادیه اروپا در مورد میزان اعطای کمک به کشورهای عضو این اتحادیه که از کرونا آسیب شدید دیده اند صورت نگرفته است.

به گفته همین منبع که نامش افشا نشده ۳۵۰ میلیارد یورو حد اعظم قابل قبول برای چند کشور اروپای شمالی بود درحالیکه کشورهای دیگر به شمول جرمنی و فرانسه روی کمک حد اقل ۴۰۰ میلیارد دالر تاکید داشتند.

شماری از کشورها به رهبری هالند فشار وارد کرده‌اند تا مقدار پولی را که به کشورهای شدیداً آسیب‌دیده از ویروس کرونا در نظر است، محدود نموده و برای چگونگی مصرف آن شرایط جدی وضع شود.

اما کشورهای جنوب اروپا مانند ایتالیا و اسپانیا که با مشکلات اقتصادی روبرو اند و از کرونا شدیداً آسیب دیده اند می‌گویند که این شرایط باید نهایت کم باشد.

این همه در حالی است که براساس ارقام ارائه شده از سوی پوهنتون جان هاپکنس امریکا، شمار مصاب شده‌گان به ویروس کرونا در جهان تا ناوقت دیشب به بیش از ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن می‌رسید و تعداد قربانیان آن به بیش از ۶۰۳ هزار تن رسیده بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رقیب لوکاشینکا از حامیانش خواست تا به مظاهره شان ادامه دهند

رقیب اصلی الکساندر لوکاشینکا از حامیانش خواسته تا از انتخاب شان دفاع کنند و به تظاهرات در روزهای شنبه و یکشنبه ادامه دهند.

رقیب اصلی الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور بلاروس در انتخابات نهم اگست، از حامیانش خواسته تا از انتخاب شان دفاع کنند و به تظاهرات در روزهای شنبه و یکشنبه ادامه دهند.

سویت لانا سیخانوسکایا که یک روز پس از برگزاری انتخابات، به ترک بلاروس مجبور شد، امروز (۱۴ اگست) در یک پیام ویدیویی از لیتوانیا گفت: "اکثریت شهروندان کشورش در انتخابات به او رای داده بودند نه به لوکاشینکا."

نتایج رسمی انتخابات نشان می‌دهد که الکساندر لوکاشینکا، حدود ۸۰ در صد آرای انتخابات را کسب کرده. این آمار، آرای خانم سیخانوسکایا را کمتر از ۱۰ در صد گفته است.

در اعتراض‌های ضد حکومتی در بلاروس که با سرکوب از سوی پولیس انجامید، حد اقل ۲ تن کشته و بیش از ۶۷۰۰ تن دیگر بازداشت شدند.

وزیران خارجۀ اتحادیه اروپا، پس از چاشت امروز نشستی را برگزار می کنند و تحریم‌های احتمالی تازه به بلاروس را به بحث می‌گیرند.

توافق امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک

امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک توافق کرده اند. این توافق که به میانجی گری دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امضا شد.

امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک توافق کرده اند.

بر اساس اعلامیۀ مشترک، با این توافق که به میانجی گری دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امضا شد، امارات متحدۀ عربی نخستین کشور در خلیج و سومین کشور عربی در جهان خواهد بود که با اسرائیل روابط برقرار می‌کند.

پیش از این مصر و اردن، اسرائیل را به رسمیت می‌شناختند.

ترمپ از این اقدام استقبال کرده است، اما ترکیه و ایران با آن مخالفت نشان داده اند.

در اعلامیۀ مشترک آمده که دونالد ترمپ با بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل و شیخ محمد بین زید ولیعهد امارات متحدۀ عربی روی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات توافق کردند.

با این اقدام اکنون هیئت‌های دو کشور در هفته‌های آینده با هم خواهند دید و روی سرمایه‌گذاری، امنیت، گردشگری، پروازهای مستقیم و ایجاد سفارت و کونسلگری‌ها بحث خواهند کرد.

امریکا به انستتوت کنفیسیوس موقف موسسه خارجی را داده است

امریکا به انستتوت کنفیسیوس موقف موسسه خارجی را داده است.

ایالات متحده به انستتوت کنفیسیوس که از سوی حکومت چین تمویل می‌شود موقف موسسه خارجی داده است. انتظار می‌رود که این اقدام روابط بین واشنگتن و پیکنگ را که بی‌آنهم متشنج است تیره‌تر بسازد.

وزیر خارجه امریکا مایک پامپیو دیروز (۱۳ اگست) در یک اعلامیه گفت که انستتوت کنفیسیوس در امریکا موسسه‌ای است که پیکنگ از آن برای کمپاین جهانی خود استفاده می‌کند و برای پیشبرد اهداف بد تلاش دارد در پوهنتون‌ها و مکاتب امریکا نفوذ کند.

پامپیو می‌گوید جمهوری مردم چین از آزادی جامعه امریکا سوء استفاده کرده تبلیغات گسترده را برای افزایش نفوذ خود در این کشور راه اندازی کرده است.

امریکا در ماه جولای کونسلگری چین را در شهر یوستن ایالت تگزاس بسته کرد و چین هم کونسلگری امریکا را در شهر چینگ دو مسدود نمود.

سازمان جهانی صحت: ویروس کرونا از مواد خوراکی گرفته نمی‌شود‌

نشان سازمان جهانی صحت

سازمان جهانی صحت از مردم خواست ترس نداشته باشند که ویروس کرونا را از مواد خوراکی می‌گیرند. این بعد از آنست که آزمایش کننده‌گان چینایی آثار این ویروس را در مواد خوراکی و بسته‌بندی آن پیدا کردند.

مایک راین رئیس برنامه اضطراری سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری شام دیروز در ژنیو گفت: "مردم نباید از مواد خوراکی، بسته‌بندی خوراک، مواد خوراکی پروسس شده و یا عذای سفارشی ترس داشته باشند."

به گفته آقای راین هیچ سندی وجود ندارد که مواد خوراکی و یا کدام حلقه مشخص تهیه کننده آن در انتقال این ویروس دخیل باشند. به گفته او مردم باید در این بخش احساس راحت و امنیت کنند.

سازمان جهانی صحت در یک زمانی در این مورد سخن می‌گوید که به اساس آمار پوهنتون جانز هاپکنز امریکا تعداد تلفات این ویروس در سرتاسر جهان از ۷۰۰ هزار نفر گذشته و ۲۰ عشاریه ۷ میلیون نفر به این ویروس مبتلا می‌باشند.

کشور‌های امریکایی لاتین و کریبین یک برسه تمام تلفات را در بر می‌گرند که مکسیکو و برازیل در صدر آنها قرار دارند.

ادارۀ تحقیقات فدرال در بررسی‌ انفجارِ بندر بیروت سهم خواهد گرفت

بندر بیروت پس از انفجار

یک دیپلومات ارشد امریکا می‌گوید که ادارۀ تحقیقات فدرال این کشور در بررسی‌های بین‌المللی در بارۀ انفجارِ بندر بیروت سهم خواهد گرفت.

دیوید هیل معاون امور سیاسی وزارت خارجۀ امریکا به روز پنجشنبه گفت که اف‌بی‌ای بنابر دعوت مقام‌های لبنانی در این تحقیقات شرکت می‌کند.

او این سخن را هنگامی گفت که از یک منطقۀ بیروت پایتخت لبنان که در نتیجۀ انفجار سه شنبۀ هفتۀ گذشته شدیداً تخریب شده است دیدن می‌کرد.

در این انفجار بیش از ۱۷۰ تن کشته شده، بیش از ۶ هزار نفر زخمی شده اند و صدها هزار نفر بی‌خانه شده اند.

گمان می‌رود که انبار بزرگ آمونیوم نایتریت که از چندین سال به این‌سو در آنجا ذخیره شده بود، عامل این رویداد بوده است.

انتظار می‌رود که هیل در این سفر سه روزه بر اصلاحات اساسی سیاسی در لبنان تأکید کند و حمایت امریکا را از دولتی که اصلاحات واقعی را در دستور کارش قرار دهد ابراز نماید.

حکومت صدراعظم حسن دیاب به دنبال انفجار مرگبار در بندر بیروت که در پی آن مردم برضد حکومت دست به تظاهرات زدند به روز دوشنبه استعفا کرد.

افزایش اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در بلاروس

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در سرتاسر بلاروس افزایش یافته است. 

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در سرتاسر بلاروس افزایش یافته است.

مردم به اعتراض در برابر نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری آن کشور ادامه داده اند.

به اساس این نتایج، الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور فعلی به پیروزی تاریخی دست یافته است.

این انتخابات به روز یکشنبه این هفته برگزار شد.

در این حال حکومت بلاروس زیر فشار بین‌المللی قرار گرفته تا خشونت را پایان دهد و بحران ایجاد شده را حل و فصل کند.

یک گروه متخصصین حقوق بشر سازمان ملل‌متحد در بیانیۀ دیروز اقدامات پولیس بلاروس را محکوم کرد.

این متخصصین گفته اند که خشونت پولیس در برابر معترضان و روزنامه نگاران خشم شان را برانگیخته است.

آنها از جامعۀ جهانی خواسته اند که فشار بر حکومت بلاروس را افزایش دهد تا از خشونت با شهروندان آن کشور دست بکشد.

پامپیو با صدراعظم سلوانیا، اعلامیۀ مشترک همکاری امضا خواهد کرد

مایک پامپیو

انرژی هسته‌ای و شبکۀ انترنت نسل پنجم یا (۵G) در اجندای دیدارِ امروز مایک پامپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده از سلوانیا شامل است.

پومپیو، پیش از سفر به سلوانیا، عضو اتحادیۀ اروپا و ناتو، از جمهوری چک نیز دیدار کرد.

انتظار می‌رود او با یانز یانشا، صدراعظم سلوانیا، اعلامیۀ مشترک همکاری در زمینۀ امنیت شبکۀ انترنیت نسل پنجم را امضا کند.

با این، سلوانیا موضع‌گیری مشابه به موقف ایالات متحده را علیه نفوذ روزافزون چین در بخش تکنالوژی معلوماتی اختیار خواهد کرد.

ایالات متحده می‌گوید، چین از شرکت‌های مانند هوواوی کار می‌گیرد، تا شبکۀ را بسازد که بتواند در مورد دیگر کشور‌ها جاسوسی کند.

پیکنگ این ادعا را رد کرده است.

سویتلانا الکسی ویچ، خشونت پولیس در برابر معترضان در بلاروس را نکوهش کرد

سویتلانا الکسی ویچ، نویسنده و برندۀ جایزۀ نوبلِ ادبیاتِ بلاروس

سویتلانا الکسی ویچ، نویسنده و برندۀ جایزۀ نوبلِ ادبیاتِ بلاروس خشونت پولیس در برابر معترضان را نکوهش کرده است.

او چهارشنبه (۱۲ آگست) در گفت‌وگو با بخش بلاروسِ رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی افزود: "به نظر من، مقام‌ها علیه مردم خود شان اعلام جنگ کرده‌اند. من دیده می‌توانم که چگونه در برابر چشمان ما جامعه در حال رادیکال شدن است، به خاطری که هیچ کس حتی رفتار نیروهای پولیس ویژۀ ضد آشوب را تصور کرده نمی‌توانست."

بلاروسی‌ها برای چهارمین روز پیهم با راه اندازی اعتراض‌ها در برابر سرکوب شدید‌شان مقاومت کردند.

هزاران معترض به جاده‌های مینسک، پایتخت بلاروس و دیگر بخش‌های این کشور دیروز ریختند.

معترضان با برنده اعلام شدن الکساندر لوکاشینکا، رئیس جمهور بلاروس مخالفت می‌کنند.

مخالفان سیاسی می‌گویند، در رأی‌گیری، تقلب شده تا حاکمیت ۲۶ سالۀ لوکاشینکا ادامه یابد.

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس روز دوشنبه اعلام کرد که لوکاشینکا ۸۰ درصد آراء را کسب کرده و رقیب عمده‌اش در انتخاباتِ نهم ماه آگست، سویتلانا تیخانوفسکایا، کمتر از ۱۰ درصد آراء را به دست آورده است.

اعتراض‌های دیروز پس از آن است که مقام‌ها از بازداشت بیش از ۶ هزار تن و زخمی شدن صدها تن دیگر در جریان اعتراض از زمان رأی‌گیری خبر داده‌اند.

نیروهای بحری ایران کنترل یک نفتکش حاملِ بیرق لایبریا را در دست گرفتند

آرشیف

قوماندانی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، می‌گوید، نیروهای بحری ایران کنترل یک نفتکش حاملِ بیرق لایبریا را در نزدیکی تنگۀ هرمز به گونۀ مختصر در دست گرفتند.

این رویداد در حالی اتفاق افتاد که روابط تهران و واشنگتن پر تنش است.

سنتکام ویدیوی سیاه و سفید را پخش کرده که ظاهراً نشان می‌دهد نیروهای ویژه از یک هیلکوپتر به سرعت بر نفتکش «ام وی ویلا» پیاده می‌شوند.

یک مقام نظامی امریکا به شرط افشا نشدن نامش به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته، نیرو‌های بحری ایران پیش از آن که نفتکش را به روز چهارشنبه رها کنند، آن را حدود پنج ساعت در کنترل داشتند.

مقام‌های امریکایی در مورد دلیل رویداد چیزی نگفته اند.

رسانه‌های دولتی ایران و مقام‌های آن کشور هم هنوز وقوع رویداد یا دلیل آن را تایید نکرده اند.

جوباید و معاون‌اش، نخستین مبارزه انتخاباتی شان‌را برگزار کردند

جوبایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و معاون تازه برگزیده شدۀ او، سناتور کامالا هریس.

جوبایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و معاون تازه برگزیده شدۀ او، سناتور کامالا هریس، نخستین مبارزه مشترک خود را برگزار کردند.

بانو هریس دیروز در اولین سخنرانی عمده‌اش از زمان گزینش در این سِمت، بر دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده تاخت.

او ترمپ را رهبرِ «بی‌کفایت» خواند که به گفته‌اش ملت را دچار تباهی کرده.

بایدن به روز سه شنبه هریس را به‌عنوان معاون خود برگزید.

ترمپ از زمان اعلام گزینش هریس، او را «هرزه» و «ریاکار» خوانده.

جوبایدن با دونالد ترمپ در انتخاباتِ سوم ماه نومبر امسال رقابت می‌کند.

صحبت تلفونی ماکرون و پوتین در مورد وضعیت بلاروس و لبنان

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، امانوئل ماکرون

ایمانویل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در مورد وضعیت در بلاروس و لبنان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه صحبت کرد.

صحبت تلیفونی میان این دو مقام روز گذشته صورت گرفت.

بلاروس پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در نتیجه الکساندر لوکاشینکا برنده اعلام شد، از یکشنبه گذشته شاهد تظاهرات مردمی است.

پس از انفجار نیرومند هفتۀ گذشته در شهر بیروت پایتخت لبنان، همۀ کابینه لبنان استعفاء داد. در این انفجار حداقل ۱۷۰ نفر کشته و بیش از شش هزار نفر دیگر زخمی شدند.

مکرون پیش از این با حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم مکالمه تلیفونی داشت و از تهران خواست که در امور لبنان مداخله نکند.

ایران متهم به همکاری با گروه حزب‌‌الله لبنان است، اتهامی که ایران آنرا همواره رد کرده.

پامپیو: پیامدهای انتخابات بلاروس را دنبال کرده ام

مایک پامپیو وزیرخارجۀ

وزیرخارجۀ امریکا در اظهارات خود به ارتباط انتخابات جنجالی بلاروس گفت که واشنگتن خواستار نتایج خوب برای مردم این کشور است و اقدامات مناسب در این راستا اتخاذ خواهد کرد.

مایک پامپیو در گفت‌وگوی روز چهارشنبه خود با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی درپراگ گفت که پیامدهای انتخابات بلاروس را دنبال کرده است.

او گفت: "و ما بخاطر چیزیکه واقع شد تاسف می‌کنیم. اعمال خشونت و پیامدها را دیدیم. با معترضان مسالمت‌آمیز برخوردی صورت گرفت که با روش که باید با آنها می‌شد سازگار نیست."

بدنبال اعلام نتایج انتخابات روز یکشنبه گذشته در بلاروس که مخالفین آنرا تقلبی خواند سه شب پیهم دراین کشور تظاهرات وسیع صورت گرفت. هزاران نفر درجریان این تظاهرات بازداشت شدند.

رئیس جمهور الیاکسندر لوکاشینکا برندۀ ششمین دور ریاست جمهوری اعلام شد.

یک بلاگر روسی یوتیوب بازداشت شده است

یک بلاگر روسی یوتیوب که از اماکن صنعتی و تاسیسات متروکه فیلمبرداری کرده بود بازداشت شده است. 

یک بلاگر روسی یوتیوب که از اماکن صنعتی و تاسیسات متروکه فیلمبرداری کرده بود بازداشت شده است.

یک محکمه مسکو روز چهارشنبه گفت آندریه پیژ متهم شده که اسرار دولتی را غیرقانونی بدست آورده و نشر کرده است.

او که چینل یوتیوب وی از سوی هشتصد هزار نفر دنبال می‌شود امکان دارد که به هشت سال حبس محکوم شود.

روزنامه کومیرسانت روسیه گزارش داد که آندریه پیژ هنگام فلیمبرداری از اماکن چون پناه‌گاهای متروکه و یک مرکز فعال رادار که برای سیستم هشدار دهنده از حملات اتومی استفاده می‌شود بازدید کرده است.

پولیس مقدونیا ۱۴۸ پناهجوی غیرقانونی دستگیر کرده است

پولیس مقدونیا

پولیس مقدونیا می‌گوید در دو عملیات جداگانه ۱۴۸ پناهجوی غیرقانونی دستگیرشده است.

آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس از قول پولیس گزارش می‌دهد که از جملۀ این پناهجویان ده نفر افغان اند.

پولیس می‌گوید این پناهجویان در موترهای لاری پنهان شده بودند.

بقیه افراد دستگیر شده از پاکستان، هند، مصر، سوریه، بنگله دیش، ایران، سومالیا، و فلسطین می‌باشند.

۲۹ طفل هم دراین جمع شامل اند.

پولیس مقدونیا می‌گوید این پناهجویان که می‌خواستند به یونان بروند در مناطق مرکزی و شمالی مقدونیا دستگیر و به یک کمپ مهاجرین دراین کشور انتقال داده شدند.

دو نفر به ظن قاچاق این پناهجویان دستگیر شده اند.

سنجی‌دت ستاره سینمای بالیوود به سرطان مبتلا شده است

آرشیف

رسانه‌های هندی گزارش می‌دهند که سنجی دت ستارۀ شناخته شدۀ سینمای بالیوود به سرطان شُش مبتلا شده است.

این رسانه‌ها امروز (۱۲ اگست) گزارش دادند که دتِ ۶۱ ساله برای معالجه بیماری‌اش به ایالات متحدۀ امریکا خواهد رفت.

سنجی دت که زندگی پر از نشیب و فراز زیادی را در سینمای بالیوود به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و زندانی شدنش داشته، در حدود ۴۰ سال گذشته در حد اقل ۱۵۴ فلم نقش بازی کرده است.

از ساجن، کهل نایک، واستاو و مونا بای ام‌بی‌بی‌اس، به عنوان فلم‌های خیلی موفق سنجی دت نام برده می‌شود.

آخرین فلم او، پانی پت بود که در آن نقش احمد شاه ابدالی را ایفا کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG