لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۵۸

اطلاعات روز: "الزام رعایت قانون کار در دوران کرونا از سوی کارفرمایان"


روزنامه‌های چاپ کابل

حقوق و امتیازات کارمندان بخش خصوصی، عدم معرفی کابینه و تشدید جنگ، از موضوعاتی هستند که روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه (۳۰ سرطان) کابل به بررسی آن‌ها پرداخته‌اند.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز در سرمقاله خود با عنوان "الزام رعایت قانون کار در دوران کرونا از سوی کارفرمایان" موضوع پرداخت حقوق کارمندان بخش خصوصی را در دوران شیوع ویروس کرونا بررسی کرده است.

به نوشته روزنامه، پس از وضع محدودیت بر رفت‌وآمدها و تعطیلی اداره‌ها، دولت به کارکنان خدمات عمومی از پرداخت کامل حقوق ماهیانه و امتیازات‌شان اطمینان داد، اما در مورد حقوق و امتیازات کارمندان بخش خصوصی سکوت کرد.

به نظر اطلاعات روز، سکوت حکومت باعث شد که بعضی از نهادهای خصوصی به دلیل ضرری که از توقف فعالیت‌های اقتصادی‌شان دیدند، بدون توجه به قانون کار، دست به اخراج کارکنان، کسر معاش و قطع حقوق و امتیازات آن‌ها بزنند.

نویسنده با اشاره به ماده ۲۳ قانون کار نوشته که اخراج کارمندان در دوران قرنطین و شیوع ویروس کرونا، آن هم درحالی‌که فقط چهار ماه است که فعالیت ادارات متوقف شده است، خلاف قانون کار است.

اطلاعات روز تاکید کرده که در وضعیت کنونی کارگران و کارمندان بخش خصوصی بزرگ‌ترین و آسیب‌پذیرترین قشر جامعه در کشور هستند و نباید به حال خود رها شوند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به موضوع معرفی کابینه پرداخته و نوشته در حالی که اعضای مجلس نمایندگان درباره رفتن یا نرفتن به تعطیلات تابستانی‌شان تصمیم می‌گیرند، هنوز تکلیف کابینه حکومت جدید روشن نشده است.

روزنامه در ادامه افزوده که پیش از این گفت‌وگوهایی وجود داشت که لیست نامزدان تیم ثبات و هم‌گرایی نهایی است، اما نارضایتی‌های اخیر پیش آمده در جناح عبدالله عبدالله، باعث نهایی نشدن لیست کابینه و نفرستادن نامزد وزیران به پارلمان شده است.

نویسنده براساس اطلاعات منابع خود نوشته که تعیین والیان بغلان، سمنگان، پکتیا و کنر از جانب محمداشرف غنی، باعث شده است تا سپیدار تصمیم تازه‌ای اتخاذ کند.

هشت صبح در ادامه نوشته که در آستانه گفت‌وگوهای صلح، جنجال جدیدی پیش آمده است که می‌تواند در میان مردم بباعث ناامیدی شود و پراکنده‌گی نیروهای سیاسی در چارچوب دولت افغانستان را به نمایش بگذارد.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی با عنوان "طالبان در شمالي سرکوب شوند" نوشته پس از آن‌که امریکا با طالبان مذاکره را آغاز کرد و توافق‌نامه میان آن‌ها به امضا رسید، تصور بر این بود که طالبان دست از خشونت بردارند، اما برعکس، به جنگ و خشونت افزودند.

به نوشته روزنامه، طالبان نه تنها در دروازه‌های کابل، بلکه در درون شهر صدای پای‌شان شنیده می‌شود و کابل و حومه‌های آن مورد تهدید آن‌ها قرار گرفته است.

نویسنده مدعی شده که برخی از افراد بلندپایه در درون نظام نمی‌خواهند طالبان در شمالی و دیگر ولسوالی‌ها سرکوب شوند؛ به همین دلیل، طالبان با جرأت و بدون ترس در اطراف کابل نفوذ کرده‌اند.

آرمان ملی تاکید کرده که تهدید طالبان در ولسوالی‌های کابل برطرف شود و باشند‌گان شمالی باید در برابر طالبان مقاومت را آغاز کنند و نهادهای امنیتی آن‌ها را کمک مالی و نظامی کنند.

XS
SM
MD
LG