لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۲۳

جهان

هشدار ترمپ در پیوند به وضعیتِ همه‌گیری ویروس کرونا در امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در مورد خراب شدن وضیعت در کشورش بخاطر وبای کرونا هشدار داده است.

او در این مورد شب گذشته در قصر سفید به رسانه‌ها چنین معلومات داد: "این حالت شاید بدبختانه قبل از آنکه بهبود حاصل کند، بدتر شود. این چیزی است که من خوش ندارم در مورد آن صحبت کنم؛ ولی این حقیقت است و حالت همین‌طور است. شما به جهان نگاه کنید همین وضعیت در همه جا حاکم است."

رئیس جمهور امریکا همچنان در مورد بعضی پیشرفت‌ها در مبارزه علیه ویروس کرونا صحبت کرد و افزود که در بعضی ساحات کار به‌خوبی پیش می‌رود. او بر پوشیدن ماسک تاکید نمود.

طبق آمار پوهنتون جانز هاپکنز در امریکا سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از آن‌جمله ۱۴۱ هزار نفر جان داده و کسانی که معالجه شده اند تعداد آنها به تقریباً یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر می‌رسد.

در تمام جهان تعداد افراد مبتلاشده به این ویرس به ۱۵ میلیون نفر رسیده که از آن جمله ۶۱۵ هزار نفر جان داده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رقیب انتخاباتی رئیس جمهور بلاروس به لتوانیا رفت

سویتلانا سیخانوفسکایا نامزد مخالف در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس

سویتلانا سیخانوفسکایا نامزد مخالف در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در اوج تظاهرات گسترده کشورش را ترک کرد و به لتوانیا رفت.

لیناس لین کی ویچیوس وزیر خارجه لتوانیا امروز ( سه شنبه ۱۱ آگست) در توییتر این را اعلام کرد و گفت که خانم سیخانوفسکایا به طور مصون به لتوانیا رسیده.

تماس سخانوفسکایا دیروز یکشنبه پس از آن که دفتر مرکزی انتخابات را ترک کرد با همکارانش قطع شد.

اما او امروز سه‌شنبه با نشر یک پیام ویدیویی گفت: "بسیاری مرا درک خواهند کرد، بسیاری مرا محکوم خواهند کرد و بسیاری از من متنفر خواهند بود اما می‌دانید خداوند هیچ کسی را با گزینۀ روبرو نکند که من با آن روبرو شدم."

اما او امروز با نشر یک پیام ویدیویی گفت: "بسیاری مرا درک خواهند کرد، بسیاری مرا محکوم خواهند کرد و بسیاری از من متنفر خواهند بود اما می‌دانید خداوند هیچ کسی را با گزینۀ روبرو نکند که من با آن روبرو شدم."

این در حالی صورت گرفت که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس به روز دوشنبه تظاهرات گسترده برای دومین روز هم در این کشور ادامه یافت که در آن مظاهره چیان با پولیس درگیر شدند.

در تظاهرات دیروز دوشنبه از کشته شدن حداقل یک نفر گزارش شده.

اپوزیسیون بلاروس ادعا می‌کند که انتخابات کشور به گونه شفاف برگزار نشده.

اما کمیسیون انتخابات بلاروس الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور اقتدارگرا را برنده انتخابات روز یکشنبه اعلام کرد.

نیوزیلند از مسابقات کریکت میان تیم‌های ۴ کشور میزبانی می‌کند

آرشیف

با وجود همه‌گیری ویروس کرونا، کریکت بورد نیوزیلند تأیید کرد که از تیم‌های پاکستان، بنگلادش، آسترالیا و ویست اندیز برای مسابقات فصل بعدی میزبانی خواهد کرد.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از دیوید وایت رئیس اجرایی کریکت بورد نیوزیلند خبر داده که گفته است، ترتیبات برای قرنطین کردن تیم‌هایی که قرار است از آن کشور دیدار کنند با مسئولان در میان گذاشته شده.

به گفتۀ وایت، مسابقات بین‌المللی میان این تیم‌ها برای ۳۷ روز برگزار خواهد شد، اما او از دادن جزئیات بیشتر در مورد زمان برگزاری مسابقات خودداری کرد.

طبق مقررات صحی، بازیکنان کشور‌های دیگر پس از ورود به نیوزیلند باید برای حداقل چهارده روز در قرنطین بمانند.

نیوزیلند با جمعیت پنج میلیونی خود تنها تا هنوز ۲۲ مورد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را اعلام کرده است.

یک معترض در مینسک پایتخت بلاروس جان باخت

معترضان در مینسک پایتخت بلاروس

یک معترض در حالِ جان باخت که هزاران نفر در اعتراض به اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری در مینسک پایتخت بلاروس مظاهره کردند.

کمیسیون انتخابات رئیس بلاروس الکساندر لوکاشنکو را با کسب اکثریت آرا برندۀ انتخابات روز یکشنبه اعلان کرد.

طبق گزارش بخش بلاروس رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، وزارت داخله این کشور گفته است، این معترض بعد از اینکه یک وسیله انفجاری ناشناخته را می‌خواست به سوی پولیس پرتاک کند، در دستش منفجر شده جان باخت.

این رویداد شب گذشته هنگام رخ داد که معترضان با پولیس که سعی داشت آنها را از یک ساحۀ عمومی در پایتخت متفرق سازد، درگیر شدند.

برخی گزارش‌ها گفتند که این مرد هنگام تیراندازی پولیس به سوی مظاهره کننده ها کشته شده است.

بخش بلاروس رادیو آزادی گزارش داد که چندین هزار نفر در ساحه حضور داشتند و در حالیکه برخی از معترضان سعی داشتند در سرک‌ها موانع ایجاد کنند رفت آمد ترافیک به گونۀ جزئی مسدود شده بود.

رئیس جمهور لبنان استعفای کابینه را پذیرفت

حسن دیاب صدراعظم لبنان (راست) حین سپردن استعفانامه کابینه به میشل عون رئیس جمهور این کشور.

رئیس جمهور لبنان، استعفای کابینۀ آن کشور را پذیرفته است.

میشل هون شام دوشنبه (۱۰ اگست) پس از اعلام صدراعظم حسن دیاب به خاطر کناره‌گیری کابینۀ کشورش، با او دیدار کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که در نتیجۀ انفجار مرگبار هفتۀ گذشته در بیروت، حداقل ۱۶۰ تن کشته شدند و ۶،۰۰۰ تن دیگر زخم برداشتند.

حسن دیاب صدراعظم لبنان پس از استعفای سه وزیر کابینه، در تلویزیون دولتی کشورش ظاهر شد و از کناره‌گیری حکومت خبر داد.

اما او گفت که با مردم کشورش ایستاده خواهد ماند تا آن‌ها برای آوردن تغییر مبارزه کنند.

به گفتۀ دیاب، حالا به این نتیجه رسیده که فساد در مقایسه با کشورش خیلی بزرگ شده است.

گفته می‌شود که حسن دیاب خیلی هم به خاطر انفجار چهارم اگست، به کناره‌گیری از کرسی صدارت متعهد نبود زیرا یکشنبه پیشنهاد کرد که حکومت برای دو ماه دیگر در قدرت بماند. اما اعتراض‌ها در بیروت و سایر شهر‌ها طی سه روز گذشته خیلی گسترش یافت و به کناره‌گیری حکومت انجامید.

پومپیو: روسیه مکلفیت هایش را در راستای آزادی بیان ادا کند

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا

وزیر خارجۀ امریکا می‌گوید، کشورش از تلاش‌های روسیه برای هدف قرار دادن رسانه‌های خارجی در آن کشور عمیقاً نگران است.

مایک پومپیو در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۱۰ اگست) پخش شد گفت، مسودۀ تازه که برای کنترل رسانه‌ها از سوی دولت روسیه اعلام شده، بر رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی و صدای امریکا مقررات شدید وضع می‌کند. به گفتۀ آقای پومپیو، این دو رسانه در گذشته هم با محدودیت‌های غیر عادلانه در روسیه روبرو بودند.

وزیر خارجۀ امریکا همچنان گفته که از سرکوب پیهم رسانه‌های مستقل در روسیه اذیت می‌شود و از آنکشور می‌خواهد تا مکلفیت‌هایش را در راستای آزادی بیان ادا کند.

اداره فدرال تنظیم رسانه‌های روسیه، مسودۀ یک فرمان را نشر کرد که بر اساس آن باید تمامی رسانه‌ها که به عنوان نهاد‌های اطلاع رسانی خارجی ثبت شده اند، در مورد آنچه چاپ و یا نشر می‌کنند، از ابتدا معلومات را شریک سازند.

بر اساس این سفارش تازه، اگر افراد از این فرمان تخطی می‌کنند، ۱۰۰هزار روبل معادل ۱،۴۰۰ دالر جریمه می‌شوند و ۱۵ روز را هم باید در زندان سپری کنند. به اداره‌های بزرگ رسانه‌یی، جریمۀ ۵ میلیون روبل، معادل ۷۰ هزار دالر تعیین شده است.

دیسی سندلار سرپرست رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در ۲۳ جولای گفته بود که هدف این تلاش تازه، محدود ساختن بیشتر رسانه‌ها و ایجاد هراس میان مخاطبین است.

پولیس بلاروس ده‌ها معترض را بازداشت کرد

ده‌ها معترض از سوی پولیس در مینسک پایتخت بلاروس بازداشت شدند.

پولیس بلاروس، شماری از تظاهر کننده‌ها را پیش از آنکه به فیصله نهایی کمیسیون انتخابات آن کشور اعتراض کنند، در پایتخت "مینسک" بازداشت کرده است.

ده‌ها تن دوشنبه (۱۰ اگست) هنگامی از سوی پولیس دستگیر شدند که کمیسیون انتخابات بلاروس، الکساندر لوکاشنکو را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

پیش از این روز یکشنبه که انتخابات برگزار شد، نزدیک به ۱،۰۰۰ تن تنها در شهر مینسک و در تمامی بلاروس حدود ۳،۰۰۰ تن بازداشت شدند.

این افراد به نظرسنجی اعتراض داشتند که در آن گفته شده بود، بیش از ۸۰ درصد مردم برای ریاست جمهوری لوکاشنکو رای مثبت داده اند.

اعتراض کننده‌ها، نتیجۀ انتخابات را از قبل طرح‌ریزی شده می‌دانند.

حامیان سویتلانا سیخانوسکایا یکی از نامزدان پیشتاز ریاست جمهوری گفته اند که بر ضد فیصلۀ کمیسیون انتخابات بلاروس به اعتراض ادامه می‌دهند.

وزارت داخلۀ بلاروس گزارش فعالان حقوق بشر را رد می‌کند که گویا در جریان اعتراض‌های آن کشور یک تن کشته شده است. لوکاشنکو که برای ششمین مرتبه به کرسی ریاست جمهوری تکیه خواهد زد، اعتراض کننده‌ها را مرتبط با خارجی‌ها می‌داند. او این تظاهر کننده‌ها را دوشنبه به "گوسفندان" تشبیه کرد، واژۀ که در جمهوری‌های شوروی پیشین برای افراد نادان به کار می‌رود.

تیراندازی نشست خبری دونالد ترمپ را برای مدتی متوقف کرد

در جریان کنفرانس خبر دونالد ترمپ در بیرون از قصر سفید تیراندازی صورت گرفت.

نشست خبری دیروز رئیس جمهور ترمپ در بارۀ شیوع ویروس کرونا بعد از تیراندازی بیرون قصر سفید برای مدت متوقف شد.

ترمپ از اتاق نشست خبری در داخل قصر به صورت ناگهانی بیرون برده شد.

یک مامور ادارۀ خدمات مخفی صرف چند دقیقه بعد از اینکه ترمپ اظهارات خود را آغاز کرد سخنان وی را قطع نموده به او گفت: "آقا می‌توانید لطفاً با من بیایید؟"

سپس ترمپ و همکارانش اتاق را ترک کردند.

رئیس جمهور بعداً برگشت و نشست خبری خود را ازسرگرفته گفت که به نظر می‌رسد وضعیت زیر کنترل است.

ترمپ گفت که ماموران می‌خواستند که او گوشه شود تا آنها از وضعیت اطمینان حاصل کنند.

او گفت که یک نفر به شفاخانه انتقال داده شد و او از وضعیت وی خبر ندارد.

ادارۀ خدمات مخفی سپس وقوع تیراندازی را تأیید کرد و گفت یک مردی‌که مورد تعامل قرار گرفت و یک مامور این اداره به شفاخانه انتقال داده شده اند.

ادارۀ خدمات مخفی سپس در توییتر خود نوشت که در طول این واقعه هیچ رخنۀ به مجمع قصر وارد نشده و هیچ‌کسی از افراد تحت محافظت با خطر روبه‌رو نشده است.

جزئیات بیشتر در بارۀ این تیراندازی به دست نیامده است.

بعد از تظاهرات ماه‌های می و جون بخاطر عدالت نژادی، تدابیر امنیتی قصرسفید شدیدتر شده است.

رئیس جمهور ترمپ که سعی دارد در انتخابات سوم نومبر دوباره انتخاب شود گفت که این تیراندازی امکان دارد هیچ ارتباطی با وی نداشته باشد.

او از ادارۀ خدمات مخفی ستایش کرد.

۵ تن در انفجار بمب در شهرک چمن پاکستان کشته شدند

انفجار در شهرک چمن پاکستان

دست‌کم پنج تن در انفجار بمب در شهرک چمن در جنوب غرب پاکستان کشته شدند.

در رویداد امروز دوشنبه (۱۰ اگست) در نزدیکی مرز با افغانستان، موتر نیروهای مبارزه با مواد مخدر پاکستان هدف قرار گرفته است.

پولیس و مقام‌های شفاخانه گفته اند، ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

جماعت‌الاحرار، گروه انشعابی طالبان پاکستان، مسئولیت حمله را پذیرفته.

ذکاء‌الله درانی، معاون ادارۀ پولیس چمن به رادیو آزادی گفت، که تمامی کشته شده‌ها غیرنظامی بودند.

به گفتۀ او، دو تن از نیروهای مبارزه با مواد مخدر نیز زخمی شده‌اند.

عمران خان، صدراعظم پاکستان حمله را نکوهش کرده است.

نتایج ابتدایی انتخابات بلاروس لوکاشینکا را پیروزی نشان می‌دهد

نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد.   

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس می‌گوید، نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد.

لیدزیا یارموشینا، رئیس این کمیسون امروز گفت: "۴ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۴۲۳ رأی یا ۸۰ اعشاریه ۲۳ درصد رأی دهنده‌ها به الکساندر لوکاشینکا رأی داده اند.

سویتلانا سیخانوس کایا ۵۷۴ هزار و ۳۱۲ رأی یا تقریباً ۹ اعشاریه ۹ درصد آراء را به دست آورده."
سویتلانا، رقیب عمدۀ لوکاشینکا در انتخابات، امروز در مینسک نتیجه را تقلبی خواند و خودش را برندۀ انتخابات دیروز اعلام کرد.

و گفت: "چیزی‌که دیروز اتفاق افتاد به هیچ صورت پذیرفتنی نیست."

پیش از اعلام نتیجۀ مقدماتی انتخابات، پولیس و هزاران معترض دیشب در بلاروس باهم درگیر شدند.

آن‌ها نظرسنجی و ارقام رسمی از سوی کمیسیون انتخابات را جعلی خوانده اند.

نتایج ابتدایی انتخابات بلاروس لوکاشینکا را پیروز نشان می‌دهد

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس می‌گوید، نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد. 

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس می‌گوید، نتایج رسمی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا را در حال پیروزی نشان می‌دهد.

کمیسیون می گوید، بر اساس نتایج مقدماتی، لوکاشینکا، رئیس جمهور کنونی بلاروس، بیش از ۸۰ درصد آراء را به دست آورده.

به گفتۀ کمیسیون انتخابات بلاروس، سویتلانا سیخانوس کایا رقیب عمدۀ لوکاشینکا کمتر از ۱۰ درصد آراء را کسب کرده.
او امروز در مینسک نتیجه را تقلبی خواند و خودش را برندۀ انتخابات دیروز اعلام کرد.

پیش از اعلام نتیجۀ مقدماتی انتخابات، پولیس و هزاران معترض دیشب در بلاروس باهم درگیر شدند.

آن‌ها نظرسنجی و ارقام رسمی از سوی کمیسیون انتخابات را جعلی خوانده اند.

بیل گیتس: امریکا در کنترل ویروس کرونا از دیگر کشور‌ها پس مانده است

بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت

بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت می‌گوید، ایالات متحده در کنترل همه گیری ویروس کرونا از دیگر کشور‌ها پس مانده است.

او در گفت‌وگو با شبکۀ تلویزیونی «سی‌ان‌ان» که دیروز پخش شد، گفته که ایالات متحده نتوانسته برنامۀ آزمایش ویروس کرونا را به گونۀ بسنده انجام دهد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده از برنامۀ آزمایش کرونا در این کشور دفاع کرده.

او ادعا کرده که شمار موارد این ویروس به خاطری در ایالات متحده بلند است که آزمایش‌های زیاد در حال اجرا شدن است.

بر اساس معلومات پوهنتون جانز هاپکینز، موارد مثبت ویروس کرونا در ایالات متحده از ۵ میلیون گذشت.

آمار مرگ‌و‌میر از ویروس هم بیش از ۱۶۲ دو هزار گفته شده.

هزاران تن از هواران نامزد اپوزیسیون روسیه به جاده‌ها بر آمده اند

نیروهای امنیتی بلاروس با خشونت، معترضان در پایتخت مِنسک و شهرهای دیگر را پراگنده کردند.

نیروهای امنیتی بلاروس با خشونت، معترضان در پایتخت مِنسک و شهرهای دیگر را پراگنده کردند.

آرای بیرون از مرکزهای رأی‌دهی نشان می‌دهد که رئیس جمهور الکساندر لوکاشینکا که دورۀ کارش به پایان رسیده، در انتخابات پیشتاز است.

سویتلانا تسیخانوس کایا، نامزد اپوزیسیون عمده، نتایج غیررسمی را رد کرده.

تلویزیون دولتی بلاروس گزارش داده که آرای غیررسمی خارج از مرکزهای رأی‌دهی نشان می‌دهد که لوکاشینکا بیش از ۷۹ درصد آرا را از آن خود کرده است و تسیخانوس کایا، حدود ۶.۸ درصد آرا را به دست آورده.

هزاران تن از هواران نامزد اپوزیسیون پس این اعلام به جاده‌ها بر آمدند تا نارضایتی شان را ابراز کنند.

پولیس سپس معترضان را پراگنده کرد.

رسانۀ خبری مستقل به تُت.بای در حساب توییترش تصاویر صحنه‌های خشونت در جریان تظاهرات را نشر کرده است.

در برخی از گزارش‌ها از بازداشت چندین تن خبر داده شده.

گروه حقوق بشر موسوم به بهار مستقر در مِنسک گفته که دست­کم ۱۲۰ تن به شمول روزنامه نگاران در سرتاسر بلاروس بازداشت شده اند.

پشتیبانی شورای همکاری خلیج از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

شورای همکاری خلیج

شورای همکاری خلیج با ارسال نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پشتیبانی کرده است.

ایالات متحده به شدت پافشاری کرده که نباید گذاشته شود تا این تحریم‌ها در هژدهم ماه اکتوبر امسال به‌سر برسد.

شورای همکاری خلیج متشکل از بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی است.

در نامه ای که آن‌ها دیروز فرستادند، آمده است: "از زمان امضای موافقت نامۀ هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵، ایران مداخلۀ مسلحانه در امور کشور‌های همسایه را کاهش نداده یا متوقف نساخته است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران درخواست شورای همکاری خلیج برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را نکوهش کرده و آن را غیرمسئولانه خوانده است.

ایالات متحده در این هفته تلاش خواهد کرد تا شورای امنیت سازمان ملل متحد این تحریم‌ها را تمدید کند.

۸ تن به شمول ۶ توریست فرانسوی در حمله افراد مسلح در نیجر کشته شدند

آرشیف، نیروهای نایجریایی در نایجر

هشت تن به شمول شش توریست فرانسوی، رهنمای محلی و رانندۀشان دیروز (یک‌شنبه ۹ اگست) در اثر حمله افراد مسلح در منطقۀ کوری کشور نیجر کشته شدند.

نیجر در افریقای غربی موقعیت دارد و محل زیست آخرین گلۀ زرافه‌های افریقای غربی است.

تادجانی ابراهیم کاتیلا، والی ولایت جنوب غربی تیلابیری به آژانس خبری فرانسه گفت: "در این حادثه شش فرانسوی همراه با راننده و رهنمای محلی نیجری‌شان کشته شده‌اند."

مسئولیت این رویداد را تا ناوقت دیروز کسی به دوش نگرفته بود.

باران‌های شدید موسمی در پاکستان حداقل ۵۰ کشته برجا گذاشت

باران‌های شدید در پاکستان

باران‌های شدید موسمی در سه روز گذشته در نقاط مختلف پاکستان حداقل ۵۰ کشته بر جا گذاشت.

این در حالیست که نیروهای پاکستانی دیروز یک‌شنبه (۹ اگست) سوار بر قایق‌های کوچک برای نجات مردم در مناطق سیلاب‌زده در ایالت سند تلاش داشتند.

به‌گفته ادارۀ مبارزه با حالات اضطرار پاکستان، در اثر باران‌های سه روز گذشته ۱۹ تن در خیبر پشتونخوا، ۱۲ تن در سند، هشت تن در پنجاب و ۱۰ تن دیگر در منطقۀ گلگت جان داده‌اند.

چندین شهر پاکستان هر سال در جریان باران‌های شدید موسمی با مشکلات زیاد مواجه می‌شوند و این موضوع باعث شکایات مردم از فقدان آمادگی حکومت برای مقابله با چنین بحران‌ها می‌شود.

باران‌های موسمی پاکستان از ماه جولای تا سپتمبر ادامه می‌یابد که در آن آب دریاها سرازیر شده، باعث سیلاب‌ها شده و راه‌ها و زمین‌های زراعتی را تخریب می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG