لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۸

واکنش سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی به گفته‌های سخنگوی ارگ


فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی

سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به اظهارات سخنگوی رئیس جمهوری این کشور واکنش نشان داد.

سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که اظهارات سخنگوی رئیس جمهوری درباره تشکیل کابینه بیانگر بی‌خبری او از توافقنامه سیاسی است.

فریدون خوزون، سخنگوی این شورا به رادیو آزادی گفت که صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری در مورد حکومتداری و توافقنامه سیاسی رئیس شورای عالی مصالحه ملی و رئیس جمهوری اطلاع کافی ندارد.

آرشیف، امضای توافقنامه سیاسی میان آقایان غنی و عبدالله
آرشیف، امضای توافقنامه سیاسی میان آقایان غنی و عبدالله

آقای خوزون می‌گوید: "من فکر کنم بحث‌هایی که در مورد حکومتداری جریان دارد و توافق سیاسی که میان دو طرف شده است، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری از آن آگاهی ندارد و این سخنان او به دلیل بی‌خبری‌اش بیان شده است."

صدیق صدیقی سخنگوی محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیروز سه‌شنبه (۳۱ سرطان) گفت که عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی شماری از نامزدوزیرانی را معرفی کرده که معیارهای لازم برای عضویت در کابینه را ندارند.

آقای صدیقی گفت: "شماری از چهره‌هایی که از سوی داکتر عبدالله معرفی شده‌اند، برای حفظ ثبات و گذار از وضعیت کنونی افغانستان موثر و ممد نیستند."

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

سخنگوی آقای غنی همچنین گفت که وزیران پیشنهادی آقای عبدالله شامل افرادی از همه اقوام و واقعیت‌های کشور نبود؛ معیاری که به گفته او از سوی پارلمان مطرح شده است.

سخنگویان دفتر ریاست جمهوری از اظهار نظر درباره سخنان سخنگوی آقای عبدالله خودداری کردند.

در همین حال، سبحان مصباح، معاون اتحادیه حقوقدانان افغانستان می‌گوید که قانون اساسی معیارها برای وزیر شدن را توضیح داده است.

آقای مصباح افزود: "براساس ماده ۷۲ قانون اساسی شرایط برای وزیر این است که تابعیت افغانستان و تحصیلات عالی داشته باشد، دارای شهرت نیک و تجربه کاری باشد، سن او ۳۵ سال باشد، به جنایت ضد بشری از سوی محکمه محکوم نباشد و از حق مدنی خود محروم نگردیده باشد."

آقای مصباح تاکید می‌کند که در معرفی وزیران پیشنهادی به ولسی جرگه برای گرفتن رای اعتماد باید معیارهای قانون اساسی در نظر گرفته شود.

از سویی هم شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید، در روشنایی قانون اساسی چهره‌هایی به عنوان نامزد وزارت به رئیس جمهوری معرفی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG