لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۶

انتقاد شهروندان از ناامنی در شاهراه‌های افغانستان


ناامنی در شاهراه‌های منتهی به پایتخت در شمال، شرق و جنوب کشور در حال افزایش است.

افزایش ناامنی در شاهراه‌های افغانستان باعث نگرانی مسافران و اعضای ولسی جرگه شده است.

شماری از نمایندگان مجلس می‌گویند دزدان و گروه‌های مسلح سفر در این شاهراه‌ها را دشوار کرده‌اند.

میرزا کتوازی، معاون اول ولسی جرگه روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که پس از امضای تفاهمنامه صلح میان امریکا و طالبان ناامنی در شاهراه‌های افزایش یافته است.

میرزا کتوازی، معاون اول ولسی جرگه
میرزا کتوازی، معاون اول ولسی جرگه

آقای کتوازی افزود: "شکایت‌ها در رابطه به ناامنی شاهراه‌های بزرگ هر روز به ولسی جرگه می‌رسد. این شکایت‌های مردم واقعاً بجاست. در راه‌های بزرگ بخصوص کابل-جلال‌آباد، کابل-هرات کابل-کندهار، کابل-خوست و کابل-مزار ناامنی بیشتر شده است. بدبختی این است که طالبان جنگ را شدت بخشیده‌اند و می‌خواهند با افزایش جنگ در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح، امتیاز بیشتر به دست آورند."

در همین حال، شماری مسافران این شاهراه‌ها هم به رادیو آزادی گفتند که ناامنی در این شاهراه‌هاباعث نگرانی است. دو نفر از این مسافران تحربه‌های خود را چنین توضیح دادند: "نام من شیر محمد است. در این اواخر شاهراه‌های بزرگ زیاد ناامن شده‌اند. این راه‌ها بسیار مهم اند؛ زیرا راه ترانزیت هستند. چندین ولایت را با هم وصل می‌کنند. در این راهها در منطقه لغمان مقامات دولتی مامورین و مردم اذیت می‌شوند و به آنها حمله می‌شود."

"وضعیت امنیتی راه‌های کندز-تخار و کندز-بغلان روز‌به‌روز خراب‌تر می‌شود. در این راه‌ها طالبان هر وقت می‌آیند، در وقت کم پوسته می‌سازند. موترها را بازرسی می‌کنند و مردم را با خود می‌برند."

آرشیف
آرشیف

عتیق‌الله بینوا، در ولایت پکتیا نگرانی خود را چنین بیان کرد: "وضعیت امنیتی راه کابل‌-گردیز روز‌به‌روز خراب‌تر می‌شود. اینجا همه روزه جنگ است. سفر مردم در این را با مشکل مواجه شده است."

در همین حال، وزارت داخله می‌گوید برای تامین امنیت شاهراه‌ها استراتژی جدیدی تدوین کرده و با اجرای آن وضعیت امنیتی راه‌ها بهتر می‌شود.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت: "تامین امنیت شاهراه‌های بزرگ در اولویت کاری ما قرار دارد. نهادهای امنیتی برای امنیت و مصونیت این راه‌ها برنامه‌های مختف امنیتی دارند که درحال عملی کردن این برنامه‌ها تغییرات قابل ملاحظه در امنیت شاهراه‌ها به میان می‌آید."

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان

براساس گزارش‌ها، افراد مسلح مسافران را در شاهراه کابل-لوگر بازرسی می‌کنند. چندی یک ماه پیش افراد مسلح به کاروان والیان نورستان و کنر حمله کردند و چند نفر را کشتند. در شاهراه کابل-کندهار گروه طالبان حضور دارند.

اخیراً طالبان منطقه چشمه شیر در بغلان بر سر راه کابل-بلخ را برای دو روز تحت کنترل خود داشت. از شاهراه بغلان-کندز نیز ناامنی گزارش‌هایی منتشر شده است.

این در حالی است که امکان سفر از طریق هوا بین شهرها و ولایات افغانستان هم به دلیل گرانی تکت و محدودیت ناشی از شیوع ویروس کرونا محدود است.

XS
SM
MD
LG