لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۴۵

نگرانی مسئولان محیط زیست بدخشان از شکار بی‌رویه ماهی در این ولایت


آرشیف، شکار ماهی در بدخشان

مسئولان اداره محیط زیست بدخشان می‌گویند که شکار بی‌رویه ماهی، نسل شماری از انواع ماهی‌ها را با خطر نابودی مواجه کرده است.

به گفته مسئولان این اداره، هم افراد مسلح غیرمسئول و هم افراد عادی در شکار ماهی دست دارند.

آن‌ها می‌گویند که خطر اصلی در استفاده از بمب دستی، مرگ ماهی و انواع مواد شیمیایی در شکار ماهی است.

شبیراحمد ۲۴ ساله ساکن ناحیه سوم شهر فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان است. هر صبح و شام از رودخانه کوکچه ماهی می‌گیرد. او با تور پاکستانی ماهی می‌گیرد–توری که با مواد شیمیایی آلوده است.

شبیراحمد گفت: "ما دو قسم تور داریم. یکی را شام به دریا می‌اندازیم و صبح جمع می‌کنیم. از تور دیگر به نام زنگی روز استفاده می‌کنیم. از چنگک هم استفاده می‌کنیم. هر روز همین کار را می‌کنیم."

آرشیف، دریای کوکچه در بدخشان
آرشیف، دریای کوکچه در بدخشان

شبیراحمد تنها نیست. روزانه ده‌ها مرد بیکار در کناره رودخانه کوکچه مشغول ماهی‌گیری هستند. شبیراحمد می‌گوید پولیس خیلی کاری به کار ماهی‌گیران ندارد.

وی می‌گوید: "پولیس گاهی کنار دریا می‌آید. دیگر به این‌جا نمی‌آید. ما ماهی را به ماهی‌پزان می‌فروشیم. باز خود همین مقامات و پولداران می‌خورند. آدم فقیر خورده نمی‌تواند."

شبیر ملک‌زاد، سر پرست اداره حفاظت محیط زیست بدخشان می‌گوید که ضعف حاکمیت قانون باعث شده که تخلفات زیست‌محیطی افزایش یابد و ادامۀ حیات برای ماهی‌ها دشوار شود.

به گفتۀ او، شکار ماهی در مناطق زیر حاکمیت دولت و گروه طالبان یک‌سان است.

آقای ملک‌زاد، نگرانی انقراض نسل برخی از گونه‌های ماهی‌ها است. به باور او، ماهی خالدار به دلیل گوشش لذیذ و بدن زیبایش در معرض خطر نابودی است.

شکار ماهی در بدخشان
شکار ماهی در بدخشان

آقای ملک‌زاد گفت: "شکار حیوانان به‌ویژه شکار ماهی از افراد مختلف به شکل غیرقانونی و بی‌رویه از سوی افراد غیر مسئول و بی‌خبر از قانون در ولایت بدخشان ادامه دارد. این کار سبب نگرانی ما شده است، شکار ماهی با استفاده از وسایل منفجره و جنراتورها صورت می‌گیرد.

اما هارون نجرابی، آمر امنیت پولیس بدخشان می‌گوید که به نیروهای پولیس دستور داده که از شکار ماهی جلوگیری کنند.

آفای نجرابی افزود: "شکار تمامی حیوانات به شمول ماهی، غیر قانونی است. ما به تمام نیروهای پولیس در سطح ولایت بدخشان هدایت داده‌ایم که از شکار ماهی جلوگیری کنند و با متخلفین برخورد جدی کنند."

افراد مسلح غیرمسئول در بدخشان
افراد مسلح غیرمسئول در بدخشان

خطر انقراض نسل بعضی از گونه‌های حیات وحش در پی شکار بی‌رویه از نگرانی‌های عمدۀ مسئولان و آگاهان امور محیط زیست است.

اگرچه شکار ماهی مانند دیگر حیوانات در افغانستان غیرقانونی است، اما قانون در این مورد به صورت جدی اجرا نمی‌شود.

به گفته مسئولان اداره محیط زیست بدخشان، تا حال هیچ کسی به جرم شکار حیوانات مجازات نشده است. به گفته آن‌ها، این امر باعث افزایش شکار حیوانات شده است.

XS
SM
MD
LG