لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۳

افغانستان

خلیل‌زاد: 'در ۲۴ ساعت گذشته وضعیتِ افغانستان بسیار خشن بوده است'

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان می‌گوید، وضعیت در ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان بسیار خشن بوده و بسیاری‌ها جان‌های شان‌را در "این خشونت" از دست داده اند.

او امروز در حساب توییترش نوشته که تصاویر و گزارش‌های شاهدان از قربانیان یک حمله هوایی نیروهای افغان نشان می‌دهد که غیرنظامیان به شمول کودکان در جمع قربانیان شامل اند.

خلیل‌زاد گفته که این حمله را محکوم و از تحقیق کردن در مورد این رویداد حمایت می‌کند.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید ادعای تلفات ملکی در منطقۀ "خُم زیارت" ولسوالی گُذَرۀ هرات را بررسی و تحقیق می‌کند.

محمد علی فقیریار ولسوال ادرسکن صبح دیروز به رسانه‌ها گفت که بریک گردهمایی طالبان میان این ولسوالی و ولسوالی گذره بمباردمان صورت گرفته که به گفته مردم منطقه بیش از ۴۵ نفر در آن کشته شده اند.

زلمی خلیل‌زاد همچنین گفته که امریکا در مورد حملات اخیر طالبان که در آنها هم بسیاری از افغان‌ها جان‌های شان‌را از دست داده اند، ابراز تاسف می‌کند.

خلیل‌زاد افزوده که مردم افغانستان خواهان آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای بین افغان‌ها اند، زیرا به گفته او تلفات بیشتر در جنگ به سود گفت‌وگوها نیست.

انتظار می‌رود مذاکرات میان گروه طالبان و حکومت افغانستان به زودی آغاز شود ولی ادامه خشونت‌ها و جنجال‌ها بر سر مبادله زندانیان ماه‌هاست که آغاز این مذاکرات را به تاخیر انداخته.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

'صادرات افغانستان به هند و امارات به حالت عادی برگشت'

دهلیز هوایی افغانستان

وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که صادرات از طریق دهلیز هوایی با کشورهای هند و امارات متحده عربی به حالت عادی برگشته است.

جواد دبیر مسئول روابط عامه این وزارت امروز سه‌شنبه (۲۱ اسد) به رادیو آزادی گفت که پس از شیوع ویروس کرونا، کشورهای جهان تدابیر احتیاطی عاجل را به‌ منظور جلوگیری از گسترش آن روی دست گرفتند که باعث شد تا مراودات تجارتی و ترانزیتی بین کشورها به پائین‌ترین سطح خود در طول دهه‌های گذشته برسد؛ در این میان افغانستان نیز از این امر مستثنی نبود.

او افزود که حکومت با همکاری نزدیک بخش خصوصی زمینه برای از سرگیری دوبارۀ تجارت و ترانزیت با کشورهای منطقه و جهان را فراهم کرد.

آقای دبیر همچنین گفت، خوشبختانه، روند عادی‌سازی تجارت و ترانزیت زمینی بین افغانستان و جهان بخوبی پیش رفته است.

آمار تازه وزارت تجارت نشان می‌دهد که حجم صادرات افغانستان از طریق دهلیز هوائی در هفت ماه اول سال روان میلادی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۲۹ درصد و ارزش آن تا ۱۷ درصد افزایش یافته است.

اپلیکیشن سیستم پیگیری اسناد مالی در وزارت مالیه افتتاح شد

وزارت مالیه افغانستان

اپلیکیشن سیستم پیگیری اسناد مالی در معینیت مالی وزارت مالیه افتتاح شد.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه به رادیو آزادی گفت که هدف از راه‌اندازی این اپلیکیشن مدیریت و پیگیری اسناد و مکاتبات میان ادارات داخلی و خارجی است.

وی می‌گوید: "این اپلیکشن باعث تسریع روندهای کاری می‌شود و از ضیاع وقت و ازدحام مراجعین جلوگیری می‌کند. این اپلیکیشن در همه بخش‌های مکاتبات معینیت مالی و واحدهای مربوط نصب شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت."

او افزود که اپلیکیشن را ریاست تکنالوژی معلوماتی وزارت مالیه ساخته و از آن در مدیریت و پیگیری اسناد و مکاتبات تحت کار، نشان‌دهنده چگونگی پیشرفت اسناد، ارسال پیام الکترونیکی به مراجعان و جوانب ذیدخل بعد از تکمیل پروسۀ اسناد و ارائه گزارش‌های تصمیم‌گیری به اساس تعامل کاربر با سیستم استفاده می‌شود.

لینک اپلیکیشن در هفته جاری از طریق صفحه‌های اجتماعی وزارت مالیه نشر و به دسترس مراجعان و اداره‌های ذیدخل قرار خواهد گرفت.

'انفجار ماین در کندز جان یک سرگروپ و ۹ جنگجوی طالبان را گرفت'

آرشیف

پولیس کندز می‌گوید یک سر گروپ طالبان بنام سیف الرحمن با ۹ تن از افرادش قربانی ماین تعبیه شده خودشان شدند.

هجرت‌الله اکبری سخنگوی‌ قوماندانی امنیه کندز گفت این واقعه حوالی ساعت ۸:۳۰ شب گذشته رخ داده است.

او افزود: "هنگامی‌که افراد گروه طالبان مسلح می‌خواستند یک حلقه ماین بشکه‌یی تعبیه شده را در مسیر شاهراه عمومی کندز - ولسوالی علی آباد جاسازی نمایند خوشبختانه قبل از رسیدن به اهداف شان ماین دست داشته آنان انفجار کرد که در نتیجه سیف الرحمن مشهور به یک شانه یکی از سرگروپان کلیدی طالبان و همچنین ماین ساز مشهور شان بود با ۹ تن از افرادش کشته و تعداد دیگر شان نیز شدیداً زخمی شدند."

طالبان هنوز درمورد چیزی نگفته اند.

وزارت دفاع: از حمله طالبان در زابل جلوگیری شد

آرشیف

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید از یک حمله طالبان در زابل جلوگیری شده است.

در اعلامیه‌ای امروز سه‌شنبه این وزارت آمده که شب گذشته گروهی از طالبان پلان داشتند که بر بخش هایی از ولسوالی "میزان" این ولایت حمله کنند اما نیروهای دولتی از تطبیق این پلان جلوگیری کردند.

اعلامیه بدون جزئیات بیشتر می‌افزاید در این درگیری، ۱۶ جنگجوی طالبان کشته و ۳ دیگر شان زخمی شدند. از تلفات نیروهای دولتی چیزی گفته نشده است.

گروه طالبان هنوز در مورد کدام تبصرۀ نکرده است.

استولتنبرگ روی آغاز مذاکرات بین افغانان با غنی و عبدالله صحبت کرد

ینس استولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو

سرمنشی ناتو می‌گوید که با رئیس جمهور و رئیس شورای عالی مصالحۀ افغانستان در مورد آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان، صحبت کرده است.

ینس استولتنبرگ شام دوشنبه (۲۰ اسد) در توییترش نوشت، در تماس با محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گفته که از آغاز این مذاکرات استقبال می‌کند.

به گفتۀ او، تمامی جوانب باید از فرصت تاریخی که به میان آمده، استفاده کنند.

استولتنبرگ همچنان تاکید کرده که ناتو در کنار افغانستان در مبارزه با تروریسم ایستاده خواهد ماند و حضورش را برای حمایت از پروسۀ صلح افغانستان تنظیم خواهد کرد.

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان روز یکشنبه (۱۹ اسد) تأیید کرد که ۴۰۰ زندانی و آخرین دسته از زندانیان گروۀ طالبان از بند حکومت رها شوند. رئیس جمهور اشرف غنی، دیروز فرمان رهایی این زندانیان را امضا کرد.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که از ۱۸ تا ۲۰ اگست، یعنی هفتۀ آینده مذاکرات بین افغانان در قطر آغاز خواهد شد. طالبان هم گفته اند که ظرف سه روز پس از رهایی ۴۰۰ زندانی‌شان برای مذاکرات آماده خواهند شد.

وزارت داخله: ظرف یک هفته ۸۰ ملکی در حملات طالبان کشته شده اند

آرشیف، شماری از افرادیکه در یک حمله انتحاری در زابل زخمی شده اند.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، در یک هفته گذشته ۱۷۵ غیرنظامی در حملات شورشیان کشته و زخمی شده‌اند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت روز دوشنبه (۲۰ اسد) در پیامی که به رسانه‌ها فرستاد گفت، طالبان مسئول این تلفات بوده اند: "در یک هفته اخیر در نتیجه تحرکات، حملات تهاجمی و ماین گذاری‌ها در کنار جاده، که از سوی دشمنان مردم افغانستان انجام شده، متأسفانه به ۱۷۵ تن از هموطنان ملکی ما تلفات وارد شده. از این مجموع ۸۰ تن شهید شده اند و ۹۵ تن از هموطنان ملکی ما زخم برداشته اند. بدون شک که این کار طالبان است."

سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان افزود که کاهش خشونت‌ها، خواست اصلی و اساسی مردم است و طالبان باید عملاً به این خواست پاسخ بدهند.

تا هنوز گروه طالبان در مورد این ادعا و آمار تازه وزارت داخله افغانستان تبصره نکرده است.

اشرف غنی فرمان تخفیف و عفو مجازات نظامیان زندانی را امضا کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور اشرف غنی، فرمان تخفیف و عفو مجازات نظامیان زندانی را امضا کرد.

بر اساس خبرنامۀ ارگ، در این فرمان که دیروز دوشنبه (۲۰ اسد) از سوی آقای غنی امضا شد، آن عده از نظامیان که تا پنج سال زندان محکوم شده اند، مورد عفو قرار می‌گیرند.

در این فرمان همچنان آمده است، نظامیانی که علاوه بر پنج سال زندان به پرداخت جریمۀ نقدی نیز مجازات شده اند، عفو می‌شوند.

در مادۀ دوم این فرمان نگاشته شده که تطبیق احکام این فرمان مانع اقامه دعوای حق العبدی افراد نمی‌شود.

رئیس جمهور اشرف غنی پیش از این روز یکشنبه (۱۹ اسد) در پایان برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گفته بود که شماری از نظامیان را که به اتهام‌های گوناگون زندانی شده اند، بر اساس تصمیم لویه جرگه مورد عفو قرار خواهد داد.

تا هنوز آمار داده نشده که چه تعداد از نظامیان، در زندان‌های افغانستان بسر می‌برند و چه تعداد از آنها در نتیجه فرمان رئیس جمهور رها می‌شوند.

دو زن در هرات به قتل رسیدند

موقعیت ولایت هرات در نقشه افغانستان

دو زن توسط افراد مسلح ناشناس در شهر هرات کشته شدند.

مسئولان شفاخانه حوزوی هرات می‌گویند که به اثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس دو زن کشته و یک مرد زخمی شده اند.

عارف جلالی سرطبیب این شفاخانه به رادیو آزادی گفت که این رویداد حوالی ساعت ۳:۳۰ روز گذشته (دوشنبه) در ناحیه هفتم شهر هرات رخ داده است.

او افزود که این زنان داخل موترسایکل نوع سه چرخه نشسته بودند که آماج تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفتند.

به گفته او، راننده این سه چرخه نیز زخمی شده و هم اکنون در شفاخانه تحت درمان قرار دارد.

تاکنون انگیزه این رویداد مشخص نیست.

پولیس هرات در مورد این رویداد ابراز نظری نمی‌کند.

مسئولیت این رویداد را هم تاکنون کسی یا گروهی نپذیرفته است.

در اثر برخورد هاوان بر یک منزل در غور ۱ تن کشته و ۴ تن زخمی شدند

کودکی که در اثر اصابت هاوان زخمی شده در شفاخانه غور برای درمان منتقل شده است.

در نتیجه پرتاب هاوان از سوی نیروهای مردمی در غور یک زن کشته و چهار طفل زخمی شدند.

محمد موسی کلیم ولسوال دولتیار ولایت غور به رادیو آزادی گفت که چاشت روز یکشنبه طالبان به هدف حمله بالای پوسته های نیروهای مردمی منطقه قاضی های ولسوالی دولتیار حمله کردند که این نیروها به منظور هدف قرار دادن طالبان بالای مواضع این گروه هاوان شلیک کردند اما به خانه های مسکونی اصابت کرده است.

آقای کلیم گفت در نتیجه پرتاب هاوان از سوی نیروی‌های مردمی یک زن کشته و چهار طفل زخمی شده اند.

اما جلال الدین که خانم و دو طفلش را از دست داده و دو طفل دیگرش زخمی هستند در صحبت با رادیو آزادی ادعا کرد که چاشت روز یکشنبه یک فرمانده پولیس مردمی قصداً بر خانه های مسکونی هاوان پرتاب کرد که در نتیجه چهار طفل و دو زن کشته و هفت طفل و یک زن دیگر زخمی شده اند.

او گفت: "امروز ساعت ۱۲ بجه یکی از نفرهای دولت که بنام ظریف است. هاوان را بالای قریه عیار کرد همه قریه را زیر شلیک گرفته بود تمام مردم به قریه جات دیگر فرار کردند من و برادرم زن و بچه های خود را به یک خانه جمع کرده بودیم هاوان آمد به وسط خانه خورد کل شان زخمی و شهید شدند. از جمله شش تن شهید و هفت تن زخمی شدند."

رادیو آزادی خواست دیدگاه فرمانده پولیس غور را نیز داشته باشد اما موفق نشد.

مسئولان در شفاخانه ولایتی غور می‌گویند که تا اکنون یک زن و ۵ طفل زخمی این رویداد به این شفاخانه منتقل شده اند.

گروه طالبان تا اکنون در این مورد چیزی نگفته است.

'سربازی که بر یک دختر ۷ساله در فاریاب تجاوز کرد، دستگیر شد'

موقیعت فاریاب در نقشه افغانستان

یک مقام از بازداشت سربازی خبر می‌دهد که به تجاوز جنسی بر یک دختر ۷ ساله در ولایت فاریاب متهم است.

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز دوشنبه (۲۰ اسد) در یک پیام تصویری بازداشت این سرباز را تأیید کرد.

وی گفت: "باشندۀ مرکز ولایت سرپل، دستگیر و به مراجع عدلی و قضایی معرفی شده. به خاطر جلوگیری از چنین جرایم با مجرمین مدارا نمی‌شود."

عبدالجمیل صدیقی، ولسوال بلچراغ ولایت فاریاب به روز یک‌شنبه (۱۹ اسد) به رادیو آزادی گفت، این رویدادِ تجاوز به روز شنبه در این ولسوالی رخ داد.

به دنبال پخش این خبر، هیئتی به ریاست هیبت‌الله علی‌زی فرمانده قول‌اردوی ۲۰۹ به محل رویداد رفت و سرباز را بازداشت کرد.

در مورد چگونگی رویداد تجاوز بر دختر ۷ ساله در ولایت فاریاب تا کنون جزئیات زیاد در دست نیست.

روند بازگشت مهاجران افغان از پاکستان دوباره آغاز شد

دروازه تورخم

روند بازگشت مهاجران افغان از پاکستان امروز دوباره آغاز شد.

این را قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران در اسلام‌آباد، «یو‌ان‌اچ‌سی‌آر» به رادیو آزادی گفت.

سلسلۀ برگشت مهاجران از پاکستان به افغانستان از ماه مارچ بنابر همه‌گیری ویروس کرونا متوقف شده بود.

بر اساس معلومات یو‌ان‌اچ‌سی‌آر، از سال ۲۰۰۲ به این سو حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار شهروند افغانستان از پاکستان به افغانستان برگشته اند.

این اداره شمار کنونی مهاجران افغان در پاکستان را یک میلیون و چهار صد هزار می‌گوید که به گفته‌اش از این میان ۸۰۰ هزار تن آن‌ها بدون مدرک زندگی می‌کنند.

وزارت زراعت برای ۳۰۰ زن زمینه کار را در ولایت هلمند فراهم کرده است

آرشیف

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که در ولایت هلمند برای ۳۰۰ زن زمینه کار را فراهم کرده است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت می‌گوید که فرصت کاری برای زنان ولسوالی ناوه هلمند با احداث باغچه‌های خانگی فراهم شده است.

به گفته او، تخم ده گونه سبزی هم در اختیار این زنان قرار گرفته است.

وزارت زراعت هدف از این کار را توسعه باغچه‌های خانگی و حمایت از خانواده‌های فقیر خوانده است.

باغچه‌های خانگی پروژه ملی باغداری و مالداری یکی از پروژه‌های عمده وزارت زراعت افغانستان است.

مسئولان این وزارت می‌گویند که با اجرای این پروژه برای هزاران زن فرصت اشتغال فراهم شده است.

برگزاری لویه جرگه مشورتی باعث امیدواری در بهبودی تجارت شده است

لویه جرگه مشورتی صلح

شماری از تاجران در افغانستان می‌گویند لویه جرگه مشورتی صلح باعث امیدواری بهبود اوضاع امنیتی و رونق یافتن تجارت شده است.

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گویند امیدوار هستند که به زودی صلح تامین شده و تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور دوباره رونق بگیرد.

یونس مومند، معاون این اتاق امروز به رادیو آزادی گفت که در صورت موفقیت روند صلح، سرمایه‌گذاری‌ خارجی نیز در کشور افزایش خواهد یافت.

او افزود: "ما به نتیجه این جرگه خوشبین هستیم. امیدواری وجود دارد که صلح تامین شود و سرمایه‌گذاران خواهند توانست با خاطر راحت سرمایه‌گذاری کنند."

او افزود که در حال حاضر بیشتر سرمایه‌داران سرمایه‌های‌شان را به دلیل ناامنی به بیرون از کشور انتقال داده‌اند.

به گفته آقای مومند در این اواخر کشور بیش از هر زمان دیگر با فرار سرمایه مواجه بوده است.

همچنین اتحادیه تاجران افغان در دبی گفته‌اند که به دلیل شرایط نامناسب افغانستان تاجران نمی‌توانند در کشور سرمایه‌گذاری کنند.

جنازه سلیمان لایق از جرمنی به کابل رسید

سلیمان لایق

جنازه اکادمیسین سلیمان لایق امروز دوشنبه (۲۰ اسد) از جرمنی به کابل رسید.

روانشاد لایق رئیس اسبق اکادمی علوم افغانستان به تاریخ دهم اسد در یکی از شفاخانه‌های جرمنی از اثر جراحاتی درگذشت که سال گذشته در یک حمله انتحاری برداشته بود.

عبدالظاهر شکیب، سرپرست اکادمی علوم افغانستان به رادیو آزادی گفت، انتظار می‌رفت جنازه لایق دیروز یک‌شنبه به کابل برسد، ولی به سبب مشکل در پروازها معطل شد.

غرزی لایق، پسر سلیمان لایق در صحبتی با رادیو آزادی تأیید کرد که جنازه مرحومی امروز دوشنبه به کابل می‌رسد و در همین شهر به خاک سپرده می‌شود.

اکادمی علوم افغانستان از قبل تصاویر و شعرهای روانشاد لایق را در بعضی محل‌های کابل نصب کرده‌است.

اکادمیسین غلام مجدد سلیمان لایق یک محقق مطرح، نویسنده و شاعر بود که اشعار و کتاب‌های زیاد به زبان‌های دری و پشتو دارد.

وی در روز اول عید سعید اضحی در یک شفاخانه جرمنی درگذشت.

اکادمیسین سلیمان لایق در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۹ در یک حمله انتحاری در کابل زخم برداشته و برای تداوی به جرمنی منتقل شده بود.

۱۰ غیر نظامی در انفجار ماین در کندهار کشته شدند

موقیعت کندهار در نقشه افغانستان

در دو انفجار جداگانه در ولسوالی ارغستان ولایت کندهار ۱۰ فرد ملکی کشته شده‌اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی قوماندانی امنیه کندهار به رادیو آزادی گفت: "یک ماین در منطقه «شنه نری» ولسوالی ارغستان با موتر حامل غیر نظامیان تصادم کرد که هشت تن در آن شهید شده‌اند. ماین دومی در قریه «برج» منفجر شده که دو فرد پیاده‌رو را شهید ساخت. هر دو ماین را مخالفین مسلح جاسازی کرده بودند."

مسئولیت این دو انفجار را تا ناوقت دیشب (۱۹ اسد) کسی به دوش نگرفته بود.

ارغستان از ولسوالی‌های دور دست سرحدی در کندهار است و اوضاع امنیتی نسبتاً بد دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG